bugün

kısa süreli keyifli bir ceza çekeceğinizin resmidir.

muhtemelen önce çapraz tutuşta istikamet yer, sonra da olduğunuz yerde (muhtemelen karlı bi alan) 50 şınav çekersiniz. çakı gibi olursunuz vallahi, ey yavrum askerlik...
Solunuzun dümdüz ve tertemiz bir alan olduğunu düşünün, sağınız da dikenli, cakıllı, pis bir tepe. "istikamet sağınız, dağılın marş marş" diye bir emir duymanıza sebep olacak durumdur.
(bkz: karından özür dile)
doğuda askerlik yapıyorsanız başınıza gelmesinin çok çok çok zor olduğu olaydır. silahınız ( klişe tabir olacak ama gerçektir ) sizin bir uzvunuz gibi olduğundan kolunuzu veya bacağınızı düşürmenizin mümkün olmadığı gibi silahınızı da düşürmeniz mümkün olmayacaktır.

tehlikesiz bir durumda iken yaparsanız ama kum tepeciği oluşturup namlusu gök yüzüne gelecek şekilde dik vaziyette koyulup dakikalarca selam verdirtirler yada başka atraksiyonlara sokabilirler o yüzden düşürmeyiniz *
güneşi görürsünüz.
eğer rahat bir komutanınız var ise bu silahlar babalarınızdan bile eski o kadar dert etmeyin ile sonuçlanır.

ama psikopatımsı üsteğmen görürse askerliğin bitmeyeceği o güzel döneme girmiş olursunuz.

bunun diğer versiyonu için : (bkz: kep gitti göt gitti).
kollar ilerde silahı tutarken siz sıçma pozisyonunda komutandan rahat emiri gelene kadar beklersiniz fakat o emir gelene kadar tiril tiril titriyorsunuz ve terliyorsunuzdur. rahat komutu geldiğindeyse her içim çok geçtir.
Komutanlardan biri görmez yada bir takım casuslar tarafından kulağına gitmezse şanslı olacağınız aksi durumda odunu yemenize sebep olacak olaydır.
gereksiz katı disiplinin olduğu tsk'da "komutan görürse" canınız yanar.
hakkari’dE askerken bizzat şahit olduğum olay.
Bölük komutanı Silah askerin karısıdır mantığından yola çıkarak, düşüren askere Ceza olarak tüm bölüğün önünde, silaha diz çökerek 100 kere “karıcım senden özür diliyorum” dedirtmişti.
başlığı okurken bile aklımdan bin bir türlü fantastik cezalar geçti.Yaşamayan bilemez.
3 g3ü çatarken birini kaydırmak.şimdi ki aklım olsa çok kolay,o zaman anlamıyorsun.ikisini çat,üçüncüyü aralarından geçir.
Komutan görürse yandığınızın resmidir. Ulan sen bir tüfeğe sahip çıkamıyorsun düşmanı nasıl vuracaksın sözünü duyunca gerisini hatırlamazsınız muhtemelen.
Benim başıma gelendir. Silahımdan Özür dilemem ile herşey tatlıya bağlandı.
Silah yere düşer düşmez siz de Kendinizi yere atip bayilma numarası yapin.
Sağlam dayak ve absürd bir ceza ile ödüllendirilir kaybolursa daha fena.
Dışarıdan bakınca mantıksız gelebilir ama askeri disiplinde bu eylem ceza olarak bir ağaca 2 saat boyunca tekmil vermeyi gerektirebilir.
Alay içtimada düşürmüştü biri Albay istikamet manyağı yapmıştı adamı.
Benim başıma gelen olaydır.

-seni düşürdüğüm için özür dilerim silahım.

Diye bağırdıktan sonra komutan dayağından kurtulmuştum

-seni çok seviyorum silahım!
insanlık hali amk olabilir kutsallaştırmayın amk herşeyi.
Ceza olarak Şınav tüfeğin üzerinde çekilir her şınavda tüfek öpülerek “karıcım seni çok seviyorum bir daha seni düşürmeyeceğim” denir.