bugün

Lafı Dolandırmıyorum. istanbul'da çalışan adamla kütahya'da malatya'da çalışan insanın hali bir değil. istanbul'da ortalama bir kira zaten şimdiki asgari ücrete tekabül ediyor. Gel gör ki aynı parayla ortalama bir anadolu şehrinde paşalar gibi yaşanır. Her şehrin standartı ayrı belirlenmeli.

Beraberinde gelen tali çözüm için (bkz: istanbul a taşınmak için özel izin gereksin)
o ancak eyalet sisteminde olur dediğim istek.
Katılmadığım başlık, paşalar gibi yaşamak istiyorsa Anadolu'ya gitsin istanbul da zorla tutan yok.
istanbul'dan siktir olup gitmek de bir çözüm ? 2008'de ben bunu yaptım...siz de yapın... götünüz yiyor mu ?
Şehirden siktir olup gitmek çözümse ülkede beğenmediğin her sorun için yurt dışına siktir olup gidebilirsin. Yer mi? Salak salak konuşmayın amk.
istanbul nüfusunu 50 milyona çıkaracak dahiyane fikir. çok düşünülmüş belli ki.
bir durum. artık çok geç. çünkü artık şehirden şehire pahalılıktan ziyade hayat pahalılığı var. kirası ucuz olsa başka bir yerden kitlerler bütçeye.
Hiçbir türlü sisteme oturtulamayacak fikir.
Ama vermek istediği mesaj gerçek. izmirde lahmacun 12 13 lira. Çanakkale nin en büyük ilçelerinden birinde yedim 7 lira. Yani tr de hayat pahalı, büyük şehirlerde 2 katı pahalı.
Amk yerinde bitane düzgün iş yok. Bu nüfusu yıllardır eğitimli eğitimsiz demeden kırdan kente göç ettirmek yerine fabrikaları ilçelere köylere taşıyacaktınız.
Ülkenin 4te1i tek bir şehirde yaşıyor. Bu ne amk ülke içinde ülke resmen istanbulun durumu.
onun yerine göç önlensin herkes kendi memleketinde mutlu mesut yaşasın. sadece asgari ücret değilki memur maaşıda aynı. mesela bir öğretmen istanbul da maaş alıyor başka bir öğretmen ufak ilde aynı maaşı alıyor. biri para yetiştiremezken diğeri bey gibi yaşayabilir. arz talep kıt kaynaklar bla bla bla.
Milletvekili maaşlarına denk olsun.
Aslında mantıklı bir hareket olur. Ama yapmazlar söyleyeyim, unutun yani.
Ne salak salak laflar bunlar ya. Ee adam doğuda yaşıyor mesela oğlu istanbulda okuyor diyelim ne bok olacak o zaman?
aslında çok iyi düşüncedir. büyük şehirlerde paranın yarısı yolda bitiyor, diğer yarısı da kirada oturanlar için eve gidiyor.