bugün

enistemin 96 çalışanı var geçen sordum iş yerini kapatırım dedi. lan got kardan zarar edicen dedim mal bunlar ya.
Lan sen adam kovmadan önce türkçe öğren. iş verenmiş.
'' Yol, yemek, sigorta , ikramiye vs bir işçinin bizlere yıllık maliyetini '' versus attığı başlık. bence Yol, yemek, sigorta , ikramiye ; işçinin bizlere yıllık maliyetini döver.
eğer işçi bir iş yerinde bir fayda sağlamıyorsa kovun gitsin zaten, adam belki gider başka bir yere faydalı olur. Ha eğer faydalı ise o işveren o zammı seve seve verecek. iş yerini kapatırım blöflerini de babasına anlatsın, yiyorsa da kapatsın işyerini.
bizimkiler başladı bile.
kapitalizmin çarklarının acımasızca dönmeye devam ettiğini ortaya koyan bir işveren sloganı.
yanlış yere yazılmış bir beyandır. bunu sözlüğe değil de gerekli mercilere iletirseniz size münasip cevabı anlayacağınız dilden vereceklerdir.
kovmazsanız adisiniz dediğim isyanımsı. yıllardır sömürdünüz işçiyi pezevenkler.
Bir götveren pardon işveren beyanıdır.
akp döneminde gerçekleşecek eylemdir. iyi tarafından bakmak lazım ya haydar baş gelseydi? (bkz: asgari ücreti 5 bin tl olarak tespit ettik)
işçiyi 12 saat köle gibi calistirirken iyiydi ama eee öyle Göte böyle yarrak.
isciyi somur calistir esek gibi irgat gibi 14-15 saat mesai verme maasi zamaninda verme ama paraya para deme demi pezevenk siktir ol kaybol kukla pezevenk boyle adamlari yasatmayacaksin ya ! suriyelileri calistir oda bacini bibsin.
iş mahkemelerinin işe iade kararlarının artmasına neden olacak eylemdir. 1 vermeye nazlanan şerefsizler o davalar sonucunda 10 verecekler. devam devam.
Zaten işçileri kovmak için bahane arayan, insani duygularını çoktan parayla takas etmiş kişinin, iktidara da satır arasından selam çaktığı, tribünlere yönelik beyanatıdır.

Hele ki bu kişi patron değil de patronun en yakınındaki gölgesi ise, acınası durumdadır. Zira bir gün kendisinin de kovulacağını hiç aklına getirmez, getiremez!
Bunu söyleyen adam asgari ücretin düşüklüğünden iktidara isyan eden adam.
"bir işçinin bizlere yıllık maliyetini dileyene açıklayabilirim."
Lüksüm düşer, Lamborghini alacağıma gider Porsche 'ye binerim'in üstü kapalı söylenmiş hali.
Peki sizler o işçilerin sırtlarından yıllık kaç milyon tl, dolar, euro vs.. cari yaptığınızı açıklayabilir misiniz? Bu kadar paragözlü olmayınız lütfen. Bırakın biraz gariban nefes alsın.
Siz servetinize servet katın işçi 1300 lira sanki dünyaları vericeksiniz.

Akp 1300 yaptı chp 1500
Diğeri 5000 yaptı kimse ses çıkarmadı.
oç bir işverendir bu sözleri söyleyen. herkes kendi çıkarını düşünüyor.
ya olum siz neyin kafasını yaşıyorsunuz? siz bir dönercinin günde kaç para hasılat yaptığını biliyor musunuz?

geçen yıl 2 ay dönercide garsonluk yaptım 850 lira alıyordum. size şöyle söyleyeyim günde 1000 yarım, 100 ü geçik iskender, 200 tane de lavaş satılıyordu. günde en minumum kasaya 4000-5000 tl giriyordu. benle beraber 8 tane işçi var. onlarda aynı fiyatı alsa yuvarlak hesap aylık sigorta falan 12-13 bin lira işçi parası tutar. kasaya 4000 den hesapla ayda 120.000 lira. gelir-gider çıkar en baba orayı işletenlerin cebine 50.000 giriyordu.

3 ay kadar da yeni açılan büyük bir avm de ki züccaciye de çalıştım. hafta sonları kasaya 10.000 lira giriyordu. işçi sayısı da toplasan 15 i geçmez. ne kadar eleman varsa o kadar fazla kazanırsınız bırakın bu ayakları, birde 60-70 işçi çalıştıracak kadar büyük bir işe sahipseniz o işçilerin parasını 3-4 günde yine çıkartırsınız.

ulan amına koduklarım sizin allahınız para olmuş 1300 lira bahane edip demagoji kasmayın. yıllarca işçileri kullandınız, onları ucuz ucuz çalıştırıp kendi oğullarınıza yatlar, katlar aldınız. orosbu çocukları..

hele böyle büyük çaplı işler de böyle triplere giriyorlar ya en çok o sıkıyor canımı lan bırak 1300 ü 3000 de versen yine kazanırsın göt.
ama yok illa 5-10 bin daha fazla kazanma derdindesin.
sikeyim böyle kapital düzeni.
%49,5 seviniyor beni hiç alakadar etmez.
"belki kovmayız ama 1300 tl verip türk işçi de çalıştırmayız. suriyeli vs. ucuza çalışacak insanları toplayıp kölelik yaptırırız." şeklinde de söylenebilen söz.
bu ücret koymaz da sgk'ya yatırılacak sigorta koyabilir biraz. hükümet vergilerde indirime giderek veya küçük işverenlere yardımda bulunarak bu sorunu çözmesi gerekebilir. elbette asgari ücret zaten çok çok düşük bir seviyede ancak bunun için işçinin hakkını savunayım derken işverenlere bir ağızdan yüklenmek cahillerin işidir. işverenin girdiği sorumluluk, yükümlülüğün altına kimse giremez.
bunu diyen patronlar gelsin hele bir...

bak abicim, sen yıllarca yanında çalıştırdığın elemanlarının sigortalarını asgari ücretten yatırdın, el altından maaşlarının diğer kısımlarını verdin... 1000 tl ile elemanının portakal gibi suyunu sıkarken, hayvan gibi bu adamların üzerinden para kazandın... yani şuan o şirketin, mal ve mülkün varsa bu elemanların sayesinde oldu... zam istediklerinde onlarla pazarlık yapma cesareti bile gösteremedin sen ne istediysen onu verdin... şimdi asgari ücretin 1300 tl olması mı sana koyuyor? ulan 300-400 tl nedir ki senin için... bir akşam yemeğin belki bilemedin iki... biraz az dışarda ye ya da bilmem biraz az arabanı yenile ya da bilemedim metro falan kullan öyle lüks arabalara binme ne dersin?

ama ne olursa olsun bu yüzden ağlama... ağlama yoksa ilerde bu düzen böyle giderse hepimizi ağlatacak bunu da götcük kafana sok.
aynen öyle.

fabrikalarda işi sallamayan ne kadar eleman varsa hepsi kapı dışarı olacak.
(bkz: kürt lütfen)
güncel Önemli Başlıklar