bugün

(bkz: eşek kafa)
sözlerinin içinde 'eşek' olmasaydı çocuk şarkısı sıfatından kurtulup güzel bi ayrılık şarkısı olabilirdi. tabi bu hali de güzel.
barış manço'nun bir şarkısıdır. köyden şehire gelen bir çocuğu anlatıyor.
bu şarkının bremen'de geçen klibinde atiye deniz'i barış manço'ya vokal yaparken görebilirsiniz.
kuzuların daha sevimli olduğu gerekçesi ile arkadaşım kuzu olarak trt tarafından değiştirilmesi öngörülmüş, aksi takdirde trt sansürüne takılacağı söylenen ve öyle de olan güzel yurdumun güzel şarkısı.
bana bu şarkı eşekten çok bir sevgiliye yazılmış gibi geldi.
arkadaş bu nasıl çocuk şarkısıdır böyle, dinleyince insanı çok hüzünlendiriyor.

küçükken dinlediğimizde baya eğlenceli gelirdi ama, barış abi öyle bir şarkı yazmış ki...
sanıldığının aksine insanı neşelendirmekten çok hüzünlendiren bir şarkıdır.
en sevimli manço şarkılarından, neşe ve hüznü aynı anda içinde barındırsa da bir bahar şarkısıdır, en güzelinden.
çalındığında 1 aylık bir bebeği çığlık atarcasına ağlarken bir anda kuzu gibi yapan, nerdeyse oynatacak bir şarkıdır. çocukların sevgilisi rahmetli barış manço tarafından yazılmış ve söylenmiştir. çocukken neşeli, büyüyünce hüzünlü gelmektedir.
bir barış abi klasiği. seni çok çok özledik barış abi.
barış manço' şarkısıdır, kurtalan ekspres ile çaldığı 1981' yılında dillere pelesenk olmuştur. insanı sebepsiz hüzünlendirir " yok ben hüzünlenmem, beyim hüzünlenir " der gibi olanlarda ise hüzünlenecek birşeyler arama ihtiyacı hissettirir, neşeli tınılarının altında böyle bir etki yatmaktadır, o derece.

aynı zamanda şarkı sanatçının kendine güvenini ve eşek gibi sivri bir kelimeden müthiş bir parça çıkarma kabileyetini göstermesi açısından önemlidir.
ah barış abi,
ne çok özledim seni.

http://youtu.be/7jTbMOzRRVQ
çocukluğumun şarkısı ya bak şimdi hüzünlendim. anasınıfında ezberlemiştim.
bizimkiler izleyip banyo yapan nesil, buradaki arkadaşım -şek kısmını benim gibi arkada şimşek şeklinde anlamıştır çoğunlukla.

(bkz: yaşlanmak)
birkaç dakika önce dinlenilen eski nostaljikşarkılardan sadece biri. zaman zaman dinlenildiğinde daha çok melankoli etkisi yaratan şarkı. acaba bu bir tesadüf mü? ****
Arkadaşlara bir hakaret türü zannetigim fakat çok sonraları eşek için bir sevgi ifadesi olduğunu anladığım unutulmaz eser.
http://www.youtube.com/watch?v=FXkMBkK7vYw
Neşeli müziğiyle gülümsetirken, anlamlı sözleriyle zaman zaman hüzünlendirir.
doğru önermedir. arkadaşlarımız hep eşek amk.
bugün bayram ile beraber ağlatan barış abi eserlerindendir. aslında neşeli günler de ağlatıyo arada. freud'sal olaylar var galiba.
Çok feyzli bir abimizin şarkısındaki yoldaş.
arkadaşım eşek dinleyip ağlamak..
seni çok çok özledim arkadaşım eşek..
keşke hep çocuk kalsaydık amk..
şarkıdan çok daha fazlası. bir sesleniş, hüzünlü bir bekleyiş..

seni kızdırdığımda bana eşek derdin hatırladın mı? gerçi sen hiç kızmazdın ya neyse. bugün hatırladım bende.

ne güzel söylemiş rahmetli barış abimiz değil mi?

arkadaşım eşek demiş, hoş bir çocukluk şarkısı yazmış. çilli horozdan bahsetmiş sonra kedilerden, sarıkızdan, buzağıdan, sonra kuzudan ve oğlaktan.

ama eklemiş,

dün yine seni andım gözlerim doldu
o tatlı günlerimiz bir anı oldu
ayrılık geldi başa katlanmak gerek
seni çok çok özledim arkadaşım eşek

ben biraz önce buna çocuk şarkısı demiştim değil mi? beni mazur görün. hatta barış manço'ya sadece çocuklar için şarkı söylüyor diyen herkesi ve herkesi.

neyse bugün özel bir gün değil.

ölüm yıl dönümün, doğum günün veya benim ömrümü diğer günlerden daha fazla çalan bir gün değil. belki de kendi canımı yakmak için özel bir gün olmasına gerek yok.

şuan okullar açıldı mesela. üniversitede olurdun şuan, belki başka şehirlerde olurduk ama farketmezdi be bana. gelirdim ben üşenmezdim, yormazdım seni buraya kadar. kaç saat sürerdi yanına varmam sanki?

şimdi kaç zaman sürecek yanına varmam peki?

neyse yine çok uzattım galiba. bu arada;

kaç yıl oldu saymadım köyden göçeli,
mevsimler geldi geçti görüşmeyeli.

seni çok çok özledim arkadaşım eşek.
eğlenceli bir barış manço eseridir. başarılı bir coverı için;

https://www.youtube.com/watch?v=D5zf-dEPDgo
(bkz: arkadaşım eşşek) hatalı gözükebilir ama doğru yazımı hatalıdır.