bugün

arkadaşın "en sevdiğin kitapları getir de okuyayım" demesiyle verilen ve mezun olunca sürekli istenilmesine rağmen alınamayan bıdıbıdıbıdıdır *. bir de en sevdiğin kitapları vermişsindir işte o koyar esas.
bir de sözlük yazarlarınca paylaşılıp geri alınamamışsa bu başlık altından hatırlatmalar yapılabilir.

verecekli: (bkz: vladurakul)
alınacak kitap: (bkz: gelibolu)
arkadaş biraz gamsız ve batakçı bir tipse sadece kitap değil verilen bir çok eşya kayıplara karışır. bu tür tiplere en güzel cevap "yok"tur. var diyip vermemek ancak muhabbeti kesmek istemeniz halinde iyi bir bahane olur.
çok derin bir huzursuzluk.
arkadaşın evini basmakla sonuçlanacak durumdur.
arkadaşa ödünç film verip alamamaya eş değerdir.
insanın uykusunu bile kaçırabilecek durum. kitabı vereli aylar olmuştur, imalar da bir işe yaramamıştır, kitap güme gitti derken bir gün arkadaşınız çıkarır getirir kitabı! tam sevinirsiniz içten içe, kitabı elinize bir alırsınız ki "pörsümüş". sizin kitabınızı ödünç alan arkadaşınız * kapağı kırmış, sayfaların kenarlarını kıvırmış, parmağını yalayıp sayfaları öyle bir çevirmiş ki parmak izi kalmış kenarlarda ve en kötüsü beğendiği yerlerin altını çizmiş... gözün döndüğü an olabilir, çok kırıcı olabilir, her şeyin sonu olabilir.
gözünüzden sakındığınız canınız, herşeyiniz kitaplarınızı arkadaşınızla paylaşabilirken onun size kıyıpta ödünç olarak bir kitabını bile vermemesi halidir. * ödünç vermek ama ödünç alamamak hali.
murphy'yi bırak, bildiğin kimya kuralı gibi kuraldır. kitap verirsin geri gelmez. o yüzden arkadaşa şöyle ültimatom verilir "sen bana kitap getir, ben de sana kitabı vereyim. sen işin bitince kitabımı geri getirirsin, ben de kitabını veririrm. polis yok." işe yarıyor evet. daha önceden sevdiği, değer verdiği kitapları da biliosanız daha iyidir.
(bkz: arkadaşa kitap ödünç verip arkadaşın 2 el satması)
kitabın değerini bilmeyen arkadaşa ödünç verilmişse yaşanacak durumdur.
bırakın geri alamamayı o kitap muhtemelen ödünç alan kişide bile değildir.
kaybolmuş olabilir, bi yerde unutulmuş olabilir, otobüste bile bırakılmış olabilir..*
(bkz: arkadaşa ödünç kitap verip geri alamamak)
bir benzeri için;
(bkz: öğretmene ödünç kitap verip geri alamamak)
herkesin başına mutlaka gelebilecek vahim bir durumdur hele ki kitaplara çok değer veriyorsanız.
(bkz: 4 kitap eksik getirene 1000000 tl ödül)
(bkz: teoman kasetlerim)
o kitabım benim için çok değerliydi. çocuk okumuş üstüne üstlük birde arkadaşına vermiş okusun diye.
köşeleri katlanmış, kırış buruş bir halde geri almış olmaya yeğ tutulabilecek durumun adı. zira tanımladığım şekilde geri alınmış bir kitap, arkadaşa verilip de alınamamışından çok daha fazla sinir bozmakta.

o değil de, benim de çok kitabım gitti haa...
Benim arkadaşım verdi ona bir şey demiyorum. Ama nasıl verdi..
Geri aldığımda kitabın üstünde siyah parmak izleri vardır. Sanki kriminal ekipte çalışıyoruz mk insan bi siler. Ayrıca kitabın yaprakları kirlenmiş vaziyetteydi.

Sövmedim desem yalan olur ama yüzüne karşı bir şey diyemedim. Nihayetinde kızdı. Ve bi kızdan bunu beklemezdim.
kitap okumanın,kitapların kıymetini bilmeyenlerin anlayamayacağı bir hassasiyettir, bir sevgidir kitap sevgisi.herkesle paylaşmamalı,değer bilmeyene ödünç verilmemeli.
ben kitaplarımın önüne adımı yazıyorum bir de vereceğim zamanın tarihini atıyorum. ister istemez bir baskı oluşuyor ödünç alan kişide, tavsiye olunur. *
insanı arkadaşlıktan soğutan haldir...insanın içine oturur, benim içime oturanlar gibi,
(bkz: taşları yemek yasak)
(bkz: Allah ın ahlakiliği sorunu)
kitap pahalıysa ve arkadaş dediğiniz zat(d) para vermemek için o kitabı sizden alıp geri vermiyorsa acı verir.kitabın kapağını hayalinizde yaşamak daha beterdir.önündeki bandrolü düşünmek etiketini hatırlamak derin bir ahh çektirir size.ve sonra arkadaşınız canlanır gözünüzde ,o salak gülümsemesiyle kitabı versenee yaaa diyodur.kahrol emi,gözün çıksın.
evlat acısı gibi koyar.
bi zaman sonra kitapları alamamak üzere verdiğini bilmektir.
arkadaşıma verdiğim "harry potter ve melez prens" kitabını 2 yıldır alamıyorum. dolayısıyla "ölüm yadigarları"na başlayamıyorum. artık çocuğu her gördüğümde dövesim falan geliyor. bir daha kimseye kitap falan vermeyeceğim.
(bkz: isyanım var)
sinir eden hadisedir. insan getirir gelir. okumaısnı istersin arkadaşının da eyvallah çok güzel ama geri neden gelmez o kitap.
istersin 'aaa doğruu unuttum yeaa' der. bidahaki sefere beklersin. yok. gelmez o. bi süreden sonra soramazsın çünkü sora sora utanmışsındır artık. bir kitap daha kayar gider kitaplığından.
ahh ahh hala söverim alıp da getirmeyene.. kaç yıl geçmiş düşülmüyo bi zamandan sora peşine.
verilen kitaba göre değişebilir tepkiler. zorla bitirdiğiniz bir kitap geri gelmediyse çok da sallamazsınız durumu. eski bir arkadaşınızla bir daha görüşmemek gibidir.***

ancak severek okuduğunuz, yer yer ağladığınız, yer yer güldüğünüz, karakterlerde kendinizi, sevdiklerinizi bulduğunuz başucu kitabınızsa getirilmeyen... o zaman dostunuzu kaybetmişcesine üzülürsünüz. eliniz kitabın yerine gider boş olduğunu görünce daha da üzülürsünüz. ** neyse vermeyin efenim kitabınızı. çünkü kitaplar ya hiç gelmiyor ya da dağılmış bir halde geliyor.
güncel Önemli Başlıklar