bugün

bir attila ilhan şiiri. duvar adlı ilk şiir kitabında yer alır.
(bkz: Eski Yeşilçam Sokağı)na arka sokak denmesinin yegane nedenidir bu mekan. taksim gençliğine (bkz: Arka Sokak Kültürü)nü tanıtmıştır. Üç katlı mekan açıldıktan kısa bir süre sonra üniversiteli ve çalışan gençlerin buluşma noktası olmuş ve 6 yıldır rakiplerine meydan okuyor. alternatif rock müzik ve bira (bkz: Arka Sokak müdavimleri)nin vazgeçilmezleridir. Dışarıdaki 30 masalık bölüm Sokak olarak bilinir ve sokakta bira içmek farklı bir keyiftir.
uludag sozluk izmir zirvesinin gerceklestiği, alsancak kıbrıs şehitlerinin arka sokağındaki cafe.
ex-bronx ve arkasokak adlı barların çekim merkezi oluşuyla ve sokağın 'l' şeklindeki takılmaya müsait yapısıyla, bozulmadan önce-yurdum magandaları geç kalmadı- alternatif bünyeye nevizade'den daha keyifli gelen mekan idi. ruhu şad olsun. amen.
şairim benim şair rengi gözlerim var
bakarım ayva rengi bir akşam olmuş
denizler kiramitler pirinç gibi parlak
yaprakların arasında kirazlar
yine çocuk çığlıkları dünyayı tutturmuş
ve yaslanıp çiçekli penceresine
bisikletçinin oğlu armonik çalar
sokakta mangal yakan sevgilisine
belalım off-kıvılcımlı ve kıvrak

sen bizim arka sokak
delikanlı bir kız gibi rüzgara karşı durmuşsun
boyunları terli ayakları çıplak
aşıksın çapkınsın sarhoşsun
etsiz ekmeksiz hayatın sere serpe
şimşek gibi bütün yüzünle birden gülüşün
gündüz işe gitmen gece efkarlanıp içmen
ve sırılsıklam karakoldan dönüşün
belalım off-artık yeter be
attila ilhan
(bkz: arka sokaklar)
buca'da dokuzçeşmeler kampüsünün yanında karşı sokak adlı ikizi bulunan alsancak kafesi. izmir'deki ilk yılımda çok giderdim, tabu falan oynardık. sonra baydı.

chazsmyr dhuunyl ile orda tanışmıştık zamanında. *
Alsancak'da garip bir cafe. Personelleri de garip. Tek güzel olan sıcak çikolata. Ancak kasadan tuvaletlere giderken ki yolda bulunan şilte benzeri minder bozuntularının ebatlarının genişlemesi acilen gerekmektedir.
(bkz: arka mahalle)
Geçmişti bundan ibaret hayatım
Korkmuştum kan ter içinde uyandım
Evimiz arka sokaktaydı
Eve dönmeler bize tuzak
Vurulup düşmüş bedenim
Gölgem ayakta kalmış
Evimiz arka sokaktaydı
Ana caddeler bize uzak
Düşlerim hayallerim hep
Arka sokakta kaldı

Geçmişti bundan ibaret hayatım
Korkmuştum kan ter içinde uyandım
Evimiz arka sokaktaydı
Derin uykular bize yasak
Bağırdım çaresizliğimi
Hiç arka çıkan olmadı
Evimiz arka sokaktaydı
Ana caddeler bize uzak
Düşlerim hayallerim hep
Arka sokakta kaldı

ilkay akkayanın bir şarkısıdır.
küçük parkta 525 adlı barın hemen yanında bulunan bardır. tadilattan sonraki deği$en ve görücüye çıkan son haliyle birlikte artık yeni bir bahçesi olan ve o bahçenin masalarında bulunan mumlarla romantik bir ambiyans yaratmı$ olan amma velakin benim o eski havasını ve tadını yakalayamadığım bir bar olmu$. hani amatörce yapılan i$lerin hep daha güzel olması gibi bende senin bahçesiz ama daha ho$ olan ambiyansını sevmi$tim.
izmir alsancakta ara sokaklardan birindeki bir kafenin adıdır. çalışanları çok gariptir ki bir zamanlar bir tanesi yoyo çevirerek sipariş alırdı.
tahmini 1970 li yıllarda basılmış olan, defalarca filme alınmış ve ünlü sanatçıların rol aldığı, fannie hurst tarafından kaleme alınmış bir şaheser.
güncel Önemli Başlıklar