bugün

herkesin öğrenmesi gereken dildir.
farsça'nın yanında öğrenmek istediğim dil. almanca'yla birlikte 3 dil öğrenmiş olacağım bu şekilde.
Neden bilmem arapça yazıların bazı fontları beni çok korkutuyor. Bazılarına ise baktıkça bakasım geliyor.
dünyada ki en itici ve kulak tırmalayan dil olabilme ihtimali % 1000000 dur.
anca gerizekalıların ve câhillerin beş para etmez diyeceği dildir ki zaten öyle olduklarını hatta "zihinsel engelli" denebilecek kadar akıldan mahrum olduklarını görüyoruz kendilerinin. yüzyıllar öncesinde, teym kâbilesi mensubu şâirlerin yazdığı müfahere şiirlerinin bir mısrasını ömrünü buna vakfetse iki dudağından çıkaramayacak dangalaklar burada atıp tutuyor. allah kimseyi ırkçılık dangalaklığı ile sınamasın. neyse cahil takımına lâf anlatmakla uğraşmayalım, faydalı şeyler yapalım. mesela öğrenmek isteyen arkadaşlara, arapça bilen bir kimse olarak tavsiyelerde bulunalım.

1. arapça kendi başınıza öğrenebileceğiniz bir dil değil. yani bir kitapçıdan arapça dilbilgisi, sarf/nahiv kitapları alarak arapça öğreneceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. istisnalar elbette olacaktır . lâkin bugüne kadar kendi başına arapça öğrenebilmiş bir kimseye rastlamadım. mümkün değil.
bir ek daha yapalım: bu şekilde ne arapça öğrenebilirsiniz ne de başka bir dil.

2. ne için öğreneceğinizi bilin ve öğrenim sürecininin öncesinde bunu hocalarınıza söyleyin. ticâret, basın arapçası mı yoksa klasik metinleri -tefsir, hadis, tabakat, rical kitaplar vs.- okuyabilecek bir arapça mı öğrenmek istiyorsunuz. evet, gramer aynıdır. ancak klasik metinler ile modern metinler arasında ciddi farklılıklar bulunur. farklı sözlükler kullanmanız; farklı ifadelere -edebî- aşina olmanız gerekir klasik metinlerde. mesela, serdar mutçalı'nın sözlüğü ya da el-beyan sözlüğü modern metinlerde ihtiyacınızın tamamını karşılayabilirken, klasik metinlerle uğraşacaksanız -ileride- ibn manzur, tehzibu'l luga gibi sözlüklere müracaat etmek zorundasınız.

3. mümkünse dershanelere gitmeyip özel ders alma yolunu seçin. türkiye'de maalesef, gözlemlediğim kadarıyla bilhassa son yıllarda, insanların kur'an diline olan ilgileri sömürülüyor. şu kadar zamanda arapça öğretiyoruz, şu kadar günde kur'an'ı anlayacaksınız tarzında sözlerle insanlar aldatılıyor. ne mi yapılıyor? mesela mâzi fiil çekimi öğretiliyor, hemen sonrasında kur'an'da mazi fiilin geçtiği bir ayet -genelde kısa ve zor olmayan- öğrencilere sunuluyor. böylece "bir şey öğreniyorum hissi" yaratılıyor lâkin aslında bir şey öğretilmiş olmuyor. arapça öğrenmek demek fiil çekimini, harf i cerleri, edatları ezberlemek demek değildir. bu yöntemle bir yılınızı arapça öğrendiğinizi zannederek geçirirsiniz lâkin o "fanustan" çıktığınızda bir manşeti bile doğru dürüst anlayamadığınızı farkedersiniz.

4. imkanlarınızı tespit edin ki bu imkanların başında zaman geliyor. zamanınız bol ise klasik usul ile arapça öğrenmenizde bir beis yok. lâkin, çok vaktiniz yoksa daha modern eğitim yöntemlerini kullanın. medrese usulü eğitim desteklediğim, doğru bulduğum bir eğitim ki benim desteklememe gerek yok. ebu suud tefsiri melik suud, ummu'l kura gibi üniversitelerde arap dili derslerinde kullanılıyorsa bu eğitim yönteminin başarısı ortadadır. ancak medreselerde derslerin sabah namazı ile başladığını, öğrencilerin hayatlarını burada geçirdiğini ve birbirine öğretmen olduğunu; yani sürekli bir eğitimin mevcut olduğunu hatırlamak gerekir. modern dünyada bilhassa türkiye'de böyle bir eğitim almak pek kolay görünmemekte.

5. kelime defteri edinin ve bu kelimeleri -muzari ve masdarlarıyla birlikte- sık sık tekrar edin.

geç oldu. bir ara devam ederim.
Bilenler kutumu yesillendirsin.
görsel
gereksiz saçma boş zor anlamsız bla bla bla.
dünyanın en eski ve muazzam lisanı.
edebiyat dili ile günlük konuşma dili aynı değildir. herhangi bir universite mezunu edebiyat dilinin taş çatlasa %50 sini anlar. yani edebiyat bölümüne gitmeden edebiyat dilinin anlaşılmadığı sacma bir duruma maruz kalmış. konuşma dili ise oldukça rahatsız edici. kelime hazinesi fazla olabilir ama sikko saçma sapan şeylerin kelimelerin karşılığı olmasa da olur işin içinde mana yoksa eğer...
Akıcı bir şekilde konuşmayı çok arzu ettiğim dünyanın en güzel, en köklü dillerinden.

Çabalıyorum ama; bilemiyorum sözlük, bilemiyorum.

görsel
bu dili konuşan kişi, konuşurken karşısındaki kişiye gırtak, yutak, yemek borusu falan komple söküp atacakmış hissi verir.
sözlükçülerin öğrenmesi gereken dil.
iyi derecede konuşup yazdığım dildir.
Kulağıma aşırı kaba ve iğrenç gelen dil. Müslümanım, ama arapça'yı sevmek islamın şartlarından değil.
Fonetik olarak dünyanın en iğrenç dili. Hiç ahenk olmaz mı bi dilde sürekli mi tıkanır.
dil öğrenmeğe meraklı olduğumdan, bir ara merak saldığım dildi. kardeşimin kolayca yazıp okuduğundan ötürü gaza geldim de denebilir aslında, ilerledikçe sadece yazılışının bile ne kadar zor olduğunu gördüm. telaffuzunun, cümle kurmasının incelikleri falan derken koptum gittim.
ilkel bir kabilenin kullandığı dildir.
ibranice ve aramiceyle akraba sayılan dil. bu da arapça'nın doğuşu için milattan önce 6. bin gibi bir yıla işaret ediyor. arapça'nın 8 ayrı diyalekti olduğu söyleniyor.
kim ne derse desin, ideolojik sebeplerle saldırma girişiminde bulunursa bulunsun, kur'an dili olduğu için, kur'an'a saldırı maksatlı bu dil kullanılırsa kullanılsın.
bu cahil cühela takımının değiştiremediği bir gerçek vardır ki arapça dünya dilleri arasında en fazla hazneye ve derinliğe sahip bir dildir.

ömrünü bu dil ve edebiyatı üzerine araştırmalar yaparak geçirmiş, prof unvanına sahip bir filolog bile diyor ki 'arapça okyanusundan bir tas (maşrapa) su aldım sadece'

gerisini siz düşünün.
o açıdan, klavye başında atıp tutan cahillere he deyip geçmek lazım.
Kuran'ın Arapça olmasından ötürü bazı cahiller tarafından kutsallık atfedilen dil.

Arap dili ve alfabesi islamiyet'ten önce de vardı. Bu dili öveceğiniz kadar kendi dilinizi övseniz daha iyi olmaz mı?

Türkçe'ye giren Arap ve Fars sözcükleri hep bu özentilikten girdi. Dedeleri öldü ama torunları Türklüğü aşağılamaya devam ediyor. Yazıklar olsun.
Konuşan insanların boğazına balık kılçığı kaçmış gibi sesler çıkardığı gırtlaktan konuşulan ve kulağa son derece itici gelen Sami dili.
bilmediğim ve öğrenmeyi düşünmediğim dil.

kimle konuşucan arapça mk.

ne işine yarar ki?
zor dildir ancak kulağa hitap eden ve zengin de bir dildir.
öğrenmek istiyorsanız youtube da learn arabic with maha adlı kanal yardımcı olabilir. temel seviyede sıkmadan basit şekilde anlatıyor, ama ingilicçe.
güncel Önemli Başlıklar