bugün

Var böyle bir şey. Arap ülkelerinin (Suudi Arabistan hariç) çoğunda din devleti yok. Hatta mesela Lübnan, Suriye ve Ürdün'de Hristiyan Arap çok var. Oğlum bak ABD tarafından sikilip atılmış ırak'ta bile rejim seküler. Başı açık gezebiliyor kadınlar. Tamam çok açık giyinemiyorlar toplum baskısı yüzünden ama yarım kollu tişört ve pantolon giyebiliyorlar.

Afganlar ve Pakilere noluyor? Peygamber Arapların içinden çıkmış ve Kuran'daki kuralların önemli bir kısmı indiği dönemi kapsıyor. Bunlar Araptan çok arapçılık yapıyor. içimizde de var bunlardan maalesef. Neyse ki sayıca azlar.
(bkz: kraldan çok kralcı olmak)
hristiyan polekmikçilerin tespiti:

diğerlerin seküler yaşamasa da... hatta kimileri daha koyu olsa da..

bir arapla hristyanlık müslümanlık kavgası döğüşü yaşamazsın.

bu kavgayı göreceğin insan ya pakistanlıdır, ya müslüman hintli, ya iranlı, afgan falandır.

dünya üzerindeki sağlam bir tespittir.
Beyinsiz mevali psikolojisi. Bizim Türklerin bazılarında da var bu. "En çok ben Müslümanım, ben var ya ben, en çok ben islam'a hizmet ediyorum" kafası. Adam niye Türk peygamber gönderilmemiş diye sorgulamıyor.

iran bile bu Afgan ve pakilerden çok daha seküler emin olun. Farslar Pers kültürüne bağlılar, Azerbaycanlıların da dinle diyanetle çok alakası yok. Türkçüler. Ama evet köktenci olanlar da yok değil.
Sonuna kadar katıldığım iddia. Hatta adamlar geçen basın açıklaması yaptılar!

https://m.youtube.com/watch?v=woSD17QDoX4
Aynı şekilde her baskı kendi isyancısını doğurur önermesinden hareketle en katı ve islam karşıtı ateistler de pakistanlılar ve afganlardan çıkıyor.

Hatta şu Hz. Ayşe ile ilgili çizgi film vardı ya, çocuk yaşta evlilik meselesi hakkındaydı. O çizgi filmin yapımcısı pakistanlıydı.

Aşırı baskı ters tepmeye mahkumdur. iran halkı dahi çoğunlukla dine mesafeli. Mış gibi yapıyor sadece. Afganlar ve pakilerin değişmesi için maalesef en az bir asır geçmeli.
Doğru. Ülkemizde şeriatın ne olduğunu bilip de gerçekten isteyen sayısı %5'i geçmez. Çoğu şeriatı baş örtüsü ve cinayete idam cezası vermek sanıyor. Oysa Taliban tam Sünni Hanefi olarak bunu uyguluyor. Mezhep olmadan önceki en gerçek şeriat 1400 yıl öncesinin sorunlarına bile çare üretemeyip peygamber vefat ettikten sonra çökmüş bir sistemdir. Herkes birbirine düşmüş ve farklı fırkalara ayrılmıştır zaten.

Yani bu gerici ve hiçbir derde derman olmayan, tam tersi insanlık onurunu zedeleyen şeriatı %99 oranında istediğini söyleyen afganlar bugün can havliyle oradan kaçmanın derdine düşüyorlar. Neden Türkiye'den Afganistan'a kaçan yok?

Afganlarda ve pakistanlılarda ciddi anlamda IQ düşüklüğü olduğunu düşünüyorum. Yetersiz beslenme, genetik bozukluklar ve eğitim sisteminin çökük olması nedeniyle primat seviyesinde çoğu. Sebep sonuç ilişkisi kuramıyorlar. Niye kaçtıklarını sorsan Taliban'dan kaçtıklarını söylüyorlar ama şeriat istiyorlar.

insanlık onurunun yerlerde süründüğü radikal islamcı ülkelerin debelendiği çukur herkese ibret olsun. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bize kazandırdıklarının değerini bilelim.