bugün

- ayağını debriyajdan hafifçe kaldır.
+ sustu bu mamut?
- sen hafiften anlamazsan istop eder tabi!
+ istop ne ya?
- hadi leyla işim gücüm var.
+ tamam napcas şimdi?
- evde teorik olarak anlattım, 5 kere de kendim gösterdim hala anlamamdın mı?
+ cıks!
- ya bırak ya sen bi boku beceremezsin!
+ evlenme teklif ederken öyle demiyodun ama..
- ...
- tamam hadi son kez yapıyoruz ama bak acele etme beni dinle, dediklerimi yap sadece.
+ tamam ehehehe..
+ çalıştı ehehe, eee napcas şimdi!
- allam sen büyüksün ya rabbim!
daha sınava girmeden, sınav sonucunu merak etmekle geçen süre.
direksiyon hocası sayesinde oldukça steresli geçebilen ,debriyaj ve vites kolundan nefret etmekle sonuçlanan, sınavı geçtikten sonra da koca bir ohh çektiren çok uzun sürmeyecek olan evre..
üzerinde sürücü adayı yazan bir aracı kullandım dün ilk kez. ancak fark ettim ki küçücük veletler bile dalga geçiyor adamla. nanik yapıp duruyorlar. önüme atlıyorlar. çocuk çoluğun maskarası olduk..
heyecan ve stres dönemidir.

son birkaç gündür babayla birlikte yola çıkıyoruz, babam araç kullanmayı bilmez. direksiyon hakimiyeti iyi sayılır, nadiren şeridin sağına fazla yanaşsam da gayet iyiyim. daha 3 gündür kullanıyorum aracı.

ama gel gör ki, yan aynaları kontrol safhası tam bir işkence. bir türlü istediğim şeride geçemiyorum, gideceğim yerleri es geçmek zorunda kalıyorum, aynayı 90 derece ayarladım yine sonuç yok, aynaya uzun uzun bakarsam önümdeki trafiği kaybedeceğim, göz ucuyla da bi b..k anlamıyorum, daha bi de kör nokta için başını da çevir diyorlar, lan ben bunları nasıl yapacağım. sırf şu yan ayna korkusu yüzünden aldığımız aracın keyfini süremiyoruz. millet deli gibi şerit değiştiriyo ben aynalara bi bakıyorum aynanın içi araba kaynıyor nasıl geçecem yan şeride amk.
Komik, eğlenceli evredir.
Korna kullanmayı akıl edemeyen bünye, karşıdan karşıya geçmekte olan insanları, arabanın içinde, kendince uyarır.
- Şşşştttt, şşşşttt, oğluuuum şşşttt!!!!
Otomatik vites olmadığında çoğu insan için kabusa dönüşür.
Bir çok defa denenir, en sonunda araba kaldırılamayınca vazgeçilir.
Avuçları terletir.
Şu debriyaj kadar, kalkış kadar bela bir meret yok araba da.
şeridi ortalaması bile dert olan evredir. şeride neremi hizalayacam amk, kendimi ortalasam araba sanki sağa fazla yanaşıyor gibi oluyor, biraz sola kayayım diyorum sol şeritten çıkacak gibi oluyor, yok mu bunun bi mantığı ulan.

zaten hala yan aynalara bakamıyorum, baktım mı yoldan çıkıyorum, bakmazsam şerit değiştiremiyorum, çok dertliyim sözlük, bildiğin gibi değil.
zor evredir, küçük şehirde öğrenmek ve büyük şehirde öğrenmek olarak ikiye ayrılır.

büyük sehirdr öğrenmek çok avantajlıdır.

en önemli sey aracı şeritte tutmak ve aynalara saniyelik bakışlar.

bide mesela sollamaya çıkarken aynaya bakar, o sirada öndeki araç tekrar ilerlemiş olur. en.komigide budur.
bu aralar içinde bulunduğum evredir. araba düz vites. arabayı kaldırırken zorlanıyorum. hele rampada falan aklım gidiyor. ama yakında çözeceğim bu işi.
öğrenme aşamasında yapmanız gereken sadece sakin ve cesur olmaktır, gerisi pratik yaparak zamanla olacaktır.
Eğer imkan varsa küçük bir ilçede başlanmalıdır.
Tam bir yıldır. Alişma konusunda yani. Trafiğe çikma felan. Yok yeaaa ben 1 ayda trafige çikarim felan derseniz çiktiginiz anda daha iyi anlarsiniz dedigimi.
zamanla aşılacak evredir.

işin sırrı yine de debriyajdadır efendim. arabanın debriyajına alışınca yarım debriyaj falan kolay gelir. rampaların ustası düz vitesin hastası olursunuz.
ablam arabayı kaldırırken problem yaşamıyor fakat şerit değiştirmeyi hiç yapamıyor. bu kadınları anlamak cidden zor.
tamamiyle araç hakimiyetinden oluşan evredir. ilk başlarda mal mal giderken sonraki bir kaç gün içerisinde aynaları kullanmayı, aracı çok dar yerlerden geçirmeyi, sinyal vermeyi ve park etmeyi öğrenirsiniz. 2 hafta kadar da her gün bir kaç saat kullanırsanız ortalama düzeyde bir şoför olabilirsiniz bence. zaten kaldırmak, kaldırırken kaydırmamak falan basit şeyler. yeter ki ilk gün bir iki saat araçtan anlayan deneyimli bir hocadan kaydırmama/kaldırma taktiği alın ve motor sesine göre vites değiştirmeyi öğrenin. sonrasını tek başınıza da öğrenebilirsiniz. araç hakimiyeti işte. bisiklet kullanmak gibi.
direksiyon dersine gidilir ve arabanın içinde hocayla birlikte iki kız daha vardır. direksiyona geçilir ve hocaya dönülerek hocam ben sadece kaldıramıyorum bana bunu öğretseniz yeter denilir. Sonrası derin bi sessizlik...
uzunlar nerden yanıyordu dedikten sonra yakıp söndüremeyip karşıdan gelen kamyonla çarpışma evresidir.
sonuna kadar izleyin*

https://www.youtube.com/watch?v=PMG3BidnAs8
ehliyet kursuna yazılmadan bir önceki evredir.
arabayı yanlış sürerseniz sonuçları ağır olacağından araba sahibiyle yapmamanızı öneririm.
Asla bitmeyen evredir.
Araç değiştikçe park vites, trigger zinciri derken bir çok yeni şey öğrenirsin tekrar tekrar.
9 yıldır araba kullanıyorum hala karda birilerine arkadan vuruyorum. Beceriksizliğimden değil himneliğine.
asla babayla olmaması gereken evredir.
güncel Önemli Başlıklar