bugün

Apple bu, adamın böbreğini söker, boş senede imza attırır.
Binlerce liraya yeni model telefonları satabilmek için böyle küçük dokunuşlar yaparlar evet. Çok bir şey fark etmeyecektir; yine insanlar koşa koşa Apple store'lara akın edip yeni modellere saldıracak.

insan sevildiği! Yere gidermiş.
Koca şirkete yakışmayan köylü kurnazlığı.
şaşırtmayan olay.

apple'ı telefondan sayıp asalak gibi alırsanız böyle olur.
her firma yapıyor bu olayı. Yıllar sonra telefonunuza gelen güncellemeleri yüklemeyin.
niye şaşırıldığını anlamadığım olay. imalatta bunun terimi bile vardır. planned obsolescence derler.

bilinçli eskitme 100 yıldır falan kullanılıyor nerdeyse. siz hiç reklamlarda bu ürün evladiyelik diye satılan ürün gördünüz mü? göremezsiniz çünkü olması gereken bu olmasına karşın insanın elindeki emtiadan sıkılıp hep yeni şeylerin peşinden koşmasını kapitalizm kullanır.
Aman fakirlere dert olmuştur.
telefonu garantiden saçma sapan bahanelerle en az 3 kere değiştirmek farz oldu. böyle başa böyle tarak.
1990 lardan beri Apple ürünleri kullanan birisi olarak yıllardır zaten bildiğim ama ispat olması ile içimin rahatladığı uygulama... Steve Jobs öldü arkadaşlar... Apple için önemli olan artık kullanıcı memnuniyeti değil daha çok para kazanmaktadır... Bilgisayarlarında bile yaptığı saçmalıklar 1-2 yıldır iyice canıma tak etti... Ben kendi adıma yavaş yavaş windows ve linux türevlerine kaymaya başladım... Dilerim bu aç gözlülükleri ile batarlar...
bir saatlik gelirleri ile yıl boyu geçinen insanlardan para kopartmaya çalışıyorlar, insanlar çiftlik hayvanı gibi davranmaya bayılır.
Diğer markaların yapmadığıdır. Android 4.3 den sonra kasma donma sıkıntısını çözmüştür. Bok sıçratmayınız lütfen.
kapitalist düzenin gereğidir.
guncellemeye balik gibi atlayan sazanlarin haykirisidir.
Muhtemelen bunu android de yapıyor. ..Ancak iphone en azından benim cihazlarımı alırsanız android gibi yavaşlamazsınız iddiasını paraya tahvil ediyordu ki etik olmayan şey de tam olarak bu işte. .
Yapmazsa satış yapamayacak. Yapmasın mı? Hayır ayılıp bayılmıyorum, amansız apple savunucusu veya övücüsü de değilim ama yapmasın mı?

Aynen ha yapmasın. Çünkü dünya öyle iyi reklam ve satış stratejileri yapan firmaların kazanıp ötekilerinin battığı bi yer değil. Yapmasın da batsın mı? Tabii ki devam edebilmek için kendi ürününe ihtiyacın olduğunu hissettirecek sana. Hem sen telefonu alırken ne bekliyordun ki? Ömür boyu kullanacağını mı? Lan her yıl yenisini çıkaran marka. Hayır bir de gizleyerek değil açık açık yayarak (ama tabii den bu sırada bu sırrı keşfettiğini düşünüyorsun) yavaşlatıyor ve sen de diyorsun ki “aa bu yavaşladı artık yavaşlattılar benim hızlısına ihtiyacım var.” Daha hızlı telefona ihtiyacın var mı? Duruma göre. Maksimum 1-2 dakika geciktirir seni işlerinde o da ne kadar problem yaratır hayatında ama “yavaşlatıldı bu, bunun daha hızlısı var!” Düşüncesi asıl satışı yaptıran kısım. Ama bu bir firmanın suçu değil. Fırmanın yaptığı şey insan ve toplum psikolojisinin farkında olarak onlara ürününü nasıl satacağını bilmek ve bence işin bu kısmı etik. Eleştirilmesi gereken firmaların bu tip pazarlama taktikleri değil fabrikaları, çalışanlara muamelesi, kullandıkları malzemeler doğaya ne kadar zarar veriyor sorusu.

o telefon yavaşlayınca ne yapıyorsunuz? Geri dönüşüme mi kazandırıyorsunuz yoksa çöp mü oluyor? Kusura bakmayın ama “yavaşlatılıyor telefon” diye diye alıyorsanız sonra bi kenara atıyorsanız sizin aptallığınız, kanmasaydınız.
bazı arkadaşlar, "android de yapıyor" türünden birkaç argümanla işi temize çekmeye çalışmışlar ama yemez. öncelikle, android özgür bir yazılımdır. eğer güncelleme ile telefonunuz yavaşlar ise, eski sürümü bulup yükleyebilirsiniz. burada sorun apple'ın her zamanki gibi "ben yaptım, en doğrusu da bu; sen çok düşünme." tavrıdır. çünkü cihazlarının yavaşlatılmasından şikayetçi kullanıcılar, pil değişiminden sonra cihazlarının eski performansına kavuştuğunu da belirttiler. android'in ios gibi güncelleme vermediği, veremediğini sağır sultan bile duydu artık. bu açıdan bakınca bir pazarlama tekniği olan güncelleme kozunun da kötüye kullanımını görmüş olduk.
yine ambeyinli apple vs. android cephesini bir araya getirmiş başlık.

olm mal mısınız lan? nedir yani? ne kadar fark edebilir?

biri çıkmış "androidi telefon diye kullanan salak" bilmem ne, diğeri çıkmış " apple'a (veya ios'a) telefon kullanıyorum diye para veren enayi" falan..

olm hayatınız bu kadar mı ossuruk da bunun üzerinden cephe alıp savunuyorsunuz? manyak mısınız aq. ikisi de telefon işte hayatınızı değiştirecek değil ya. birinde tuşu mavidir öbürünün bilmem nesi bilmem nedir falan.

milisaniyenin hız farkını ölçüp biçip alır kekolar. milisaniyeyle hayat kurtaracaklar ya.. ondan sonra saatlerini saçma sapan uygulamalarla geçirirler.

deli oluyorum aq sinirlendim sabah sabah..

ben ikisini de kullandım ikisi de ne batırdı ne uçurdu beni. telefon işte abartmayın sikecem bi tarafınızı. sinirden titriyorum.
Valla benim 3gs im hâlâ çatır çatır çalışıyor.
sürekli yaptığını düşündüğüm yavaşlatma şeysi.

root attıracan uğraşmamak için zaten garanti bir işine yaramaz.
vay anasını sayın seyirciler 13 GB işletim sistemine ayıran telefonmuş.

ilk aldığım pc nin hardiski 10 GB dı 4/6 olarak bölümlemiştim. 4gb işletim sistemi ve uygulamalara fazlasıyla yetiyordu taki windows xp çıkana kadar.

t: apple kapitalizmin temel kurallarından birini uygulayarak arz talep dengesini kendi lehine çevirerek yeni ürün alamayı teşvik etmek için yaptığıdır.
zamanında binlerce lira para verip iphone satın alan kişileri keriz yerine koymasıdır. ahlaksız bir pazarlama tekniğidir, apple'dan vazgeçme sebebidir.
bilmediğimiz bir şey değil ki? her yeni ios güncellemesinde telefon ters istikamette gidiyor ve yavaşlıyordu.. sorun insanların bağımlılığı.
bu bile benim için appleı terketme sebebidir.napalım yani yenisi çıkınca direk alalım mı eskisini direk atıp o değilde şaka maka iphonenu bırakınca başka alternatif yok mq napalım samsungu mu kullanalım.
yeni telefon almak kolay değil şu piyasada. iPhone kullanmadım ama işletim sistemleri o kadar stabil ki yavaşlatma gereksinimi duyuluyor, Samsung falan olsa zaten kendi yavaşlıyor.
Şüphesiz ki en son modelleri 5000 tl'ye satabilmek içindir.
güncel Önemli Başlıklar