bugün

bohem adam işi.
ülke yangın yerine dönmüş, ekonomi çöküyor, vergiler iki katına çıkmış, dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz, işçi hakkını almıyor, asgari ücretli ev geçindiremiyor ama adamın tek derdi akşam survivor'da ünlüler mi kazanacak gönüllüler mi? fener mi alır galatasaray mı?
Siyasetle ilgilenmeyen kişi.Bana göre böyle birşey yoktur.Siyaset hayatın her alanına etki eden bir konu.illa senide ilgilendiren bir dalı vardır.Saçma geliyor bu terim bana.
Birde flört'ün şarkısı.
ne haliniz varsa görün düşüncesinin politikadaki zuhuru.
mantıksızdır ama isteyen seçmekte tabii ki özgürdür. muhalefet seçeceğiz o da iktidar olacak ne değişecek dememeli..

o halde tüm futbolcular diyelim, örneğin: galatasaray veya beşiktaş üç beş sezon şampiyonluğu kaçırdılar diye komple kulübü mü kapatsınlar. mücadelesizlik göstererek mücadele de bir tarzdır ama öyle bir bakış insanlığı, ülkeyi, siyaseti, ilişkileri daha iyi bir noktaya götürmez. gerileme olur, o gerilemenin zararı da bir gün kaçınılmaz olur.
politik olmayan kişi.

üniversitelerde birbirinin kafasında sandalye kıranlar, sen bizden değilsin diye tek bulduğu çocuğu yirmi kişi dövenler bu kişileri ot olarak nitelendirirler.

hayır gerçek ot sizlersiniz. ne olduğundan bile emin olmadığınız ideolojilerin peşinden koşar, doğru düzgün iki kitabını okumadınız ama en meşhur şiirini ezbere bildiğiniz atsız'ın, nazım hikmet'in ya da necip fazıl'ın hiç fark etmez en büyük hayranı olursunuz. sonuçta bir çoğunuz devlet işi bulduğunuzda devlete kapağı attık diye sevinir.

apolitik kişi siyaset bilmeyen kişi değildir bizzatihi siyasetin yapandan başkasına faydası olmayan bir çamur olduğunu bilen kişidir. apolitik kişi laik, dinci, çomar gibi sıfatları başkalarına yakıştırıp insanları ötekileştiren kişi değildir.

ben bir apolitik olarak kimseyi hastanelik etmedim beyaz yakalıların şuçuna ortak olmadım, olmayacağım. biz insanları koyunlardan ayıran tek özellik koyunlar tek bir sürü içinde sürü psikolojisi güderken biz insanlar çok sayıda sürü oluşturup o sürülerin herhangi birinde sürü psikolojisi gütmemizdir...
Türkiye'de takinilmasi gereken tavirdir. Siyasi partilere bir bakın. Hangisini tamamen destekleyebileceksiniz?
övünülecek bir şey değildir.bir idelojiye, bir partiye körü körüne bağlı olmamak, özgür düşünen bir birey olmak anlaşılır bir durum ama kendisini, ailesini, çocukları ilgilendiren gelişmeleri takip etmeyen, söyleyecek iki çift lafı olmayan insan normal değildir.
1980 askeri darbesinin yurdum insanının beynini iğdiş etmesinin kibarcasıdır.
80 sonrası doğanların anne-babalarından ötürü taktıkları rozettir.

çokça mizahı da yapılmıştır; aman olm olaylara karşıma diye.

ancak 95 sonrası gençlerde bu durumun sebebi anne babalar değildir. bizatihi kendileridir. siyaset onların ilgisini çekmez, önemsemezler, umursamazlar. gerçi ben onların görünüşleri ve popülerlikleri dışında bir şeyi önemsediklerini de görmedim ya.
Kendim. Yukarıda yazanlar ile alakası yok. Politika sevmiyorum, ilgilenmiyorum ve hayatın kısa, daha önemli şeylerin olduğuna inanıyorum. ideolojiler, politikacılar için kendimi yiyip bitirecek kadar aptal değilim.
herkes sağdan soldan duyduğu 80 darbesine bağlamış direkt olarak. nispeten doğrudur. 80 sonrası siyasetçiler nedeniyle ben politikadan uzak duruyorum ve birçok kişi de öyle. bunun şu anki partilerle de alakası yok, tek partili sistemdeki chp'den beri, bugüne kadar gelen giden tüm siyasilerin, partilerin, politikayla uğraşanların bu ülkeye ne kadar zarar verdiklerini görürseniz zaten soğuyorsunuz. ha bir de, ben özel sektörde herhangi bir işe girebilmek için, mühendislik diplomamın yanına, ek olarak yabancı dil, ek olarak tecrübe, ek olarak kendini ifade edebilme, ek olarak.... bir sürü şey koymam gerekiyorken, siyasetçi olmak için herhangi bir kıstas yok. yani sokaktaki herhangi bir vasıfsız çıkıp politikayla ilgilenebiliyor. zeka, kapasite ve yetenek olarak sizden çok altlarda olan bir masaya gidip onlarla beraber iş yapmaya kalkışır mısınız? ya da yapsanız bile ne kadar başarılı olabilirsiniz o ekiple? herkes nesle giydirmiş de, politikacıların seviyelerine bakmamış kimse.
politikacıların büyük bir çoğunluğu göz önüne alınarak yazılmıştır. hepsi için aynı şeyi düşünmüyorum.
eldridge cleaver : eğer çözümden yana değilsen sorundan yanasın demektir.

"if you are not part of the solution, you are part of the problem"
okuduğum milliyetçi kitaplardan sonra benimsediğim düşünce. kendi ırkımın övülüp, yere göğe sığdıramadığı kitapları okudukça biyolojiye, bilime inanan tarafım, realist tarafım, akılcı yönüm ve sadece insan olduğum olgusu ağır basmaya başladı.

unutmayın siz ırkınızı ve dininizi seçerek gelmiyorsunuz ancak bundan sonrasının kontrolü sizde. ve ben sadece insanım. yaşayıp gideceğim, temel hedefim insanlığın gelişimi.
bir ara olmaya karar vermiştim, önce bütün siyasi görüşleri öğrenip ondan sonra apolitik olabilirsin demişlerdi. apolitik bile olamadık ona bile uğraş gerekiyor.
Bugüne kadar kaç kişiye fikirlerinizi benimsetebildiniz de bu kişilere mahalle yanarken saçını tarayan diyorsunuz ? Hepi topu bir oy verebiliyorsunuz boşa rollenmeye gerek yok.
iki tarafında eksiklerini söyleyendir.
Gizli MHP'li.
bir aralar bende apolitiktim ama günümüz türkiyesin de apolitik olmak benim gözümde : ya gizli akp'li, ya kara cahil ya da siyaset umrunda olmayan tuzu kuru biri olmak lazım. üçüncü saydığım da iktidar yandaşı milyoner, holding sahipleri için söyledim. maalesef günümüz türkiyesin de bir taraf seçmek zorundayız. bu tarafta sağ, sol, chpli, akpli, sosyalist, liberal değil ileri, geri meselesi ya akp'ye gönülden veya gönülsüz bir şekilde destek verip afganistan olacağız ya da muhalefete destek verip bu bataklıktan çıkacağız.
boş oy vermek poltik bir tutumdur. apolitik olan seçime katılmadığı için oy vermez.
apolitik ülkeler bu kadar fazla iken, apolitik insanların olması bana normal geliyor.

politika olmayan yerde hayat olmaz. yanlış yapılan politika'da ise ülkede çok fazla yoksulluğun olması muhtemeldir. işte burada işin içine demokrasi girer. kısaca doğru yapılan demokrasi ve politika özgürlüktür. en azından benim düşüncem böyle.
bence çok güzel bir sıfat. keşke adinsel diye bir sıfat da olsaydı. siyaset insanları birbirine düşürüyor.