bugün

politika yaparak yorulmak istemeyen, zihnini çalıştırmaktan korkan tembel insan veya politikanın samimiyetsizliği seebiyle kendini bu alandan uzak tutmaya çalışan veya nasıl yönetildiğini öğrenip, benim gibi canının sıkılmasını istemeyen insan olabilir.
memleket meseleleri ile fazlaca ilgili büyüklerimiz tarafından dejenere jenerasyonun mensubu olarak görülen bireydir. apolitik kişi politika ve ilgili meseleleri ilgiye değmeyecek kadar sıkıcı bulurken, bahsi geçen büyükler kişinin nasıl olurda üstünde yaşadığı toprakların meselelerine kayıtsız kalabildiğini anlamazlar...
nedense aklıma pkk terör örgütü geldi. apolitik. allah korusun.
değişkenlerdir. kimisi yine işini gücünü doğru dürüst yapar. toprağına baplılığı bulunur. işini düzgün yaparak milletine hizmet ettiğinin bilincindedir. bir diğer çeşit apolitik ise genellikle günümüz üniversite gençliğinin oluşturduğu kitledir. karşı cinsin tenasül uzvu, alkol ve sınırsız eğlence hari onları bu dünyaya bağlayan birşey yoktur.
bakıyorum arkadaşlarımdan halâ politikayı çok yakından takip edenler var. ben artık onlar kadar ilgilenmiyorum, tamam yine ilgiliyim ama o kadar değil. şimdi diyorum ki ne güzel haberim oluyor en azından onların sayesinde, devam etsinler ilgilenmeye canım kardeşlerim. sonra dönüyorum bakıyorum; bana "ilgilenme, burnunu sokma, yorum yapma" diyenlerin amacı neydi la? hani o sırada bende o kişinin çok büyük ihtimalle haberinin olmadığı bir konuyu iredeliyordum. ve ya haberi olsa bile bambaşka bir bakış açısı olabilirdi tek kazancı. hani ben o konu hakkında konuşunca illaki benim boyum uzamıyor, ya da cebime para dolmuyor ama öyle olması gerekmiyor lan zaten!? sadece biraz insan olsaydılar keşke. keşke biraz dürüst olsalardı. tek amaç buydu lan aslında!

yok ama, insan öküz ve cahil olunca böyle oluyor işte:

sus!
konuşma!
yapma!
kapat!
suçlu!
tü!
yanlış!
kaka!
kazancın ne!?
sen bilmezsin!
ben bilmem beyim bilir!

-ANANıN NiKAHI !

tamam sakinim.
1980' den sonra tüm gençlik.
31 Mayıs 2013 günü ülkemde sayıları azalan, bir avuç kalan topluluktur. Ulan hiç siyasetle alakası olmayan insanlar bile ağaçların haklarını savunmak için sokaklara döküldü. gezi parkı olaylarından sonra bu ülke birbirinin problemlerine daha çok sahip çıkacak daha çok tek vücut olacak.
bir ideoloji sahibi olmama durumu.

evde bilgisayar başında oturanlara "aa apolitik lan bu" demekten vazgeçin arkadaşım artık. aşırı sosyal insan apolitik olur, asosyal insan değil. şimdi apolitik insanların sokağa çıkma amacı ağaçlardı. fakat sonradan işler çarptırıldı, olaylar büyüdü. iyi de o saatten sonra niye hala eylemlere devam ettiler bunu anlamakta zorluk çekiyorum. muhalefet partiyi destekleyen adamın eylemlere katılmasını anlarım, anarşist insanı anlarım, yeni bir oluşum insanı anlarım, mağduru anlarım, ezileni anlarım da arkadaşım senin ne işin var provokatörlerin arasında? siktirin gidin yahu, ülke sikinizde değil sizin. niye ortalığı velveleye veriyorsunuz?
günümüz gençliğinin temel sorunlarından biri.
apolitik olmak sorun falan değildir, siyasetten bir b.k olmayacağını anlamış insanların takındığı tavırdır. yoksa siz hala siyasetten medet mi umuyorsunuz.
kelimeye bakıldığında değil de içeriğinde türlü insanları barındırıyor denilebilir. siyaset namına bi bok bilmeyip kendine bir yer edinme amacıyla kendini bu kavramın içine atmışlar bir de her halttan haberi olmasına rağmen bu alandaki herhangi bir oluşumu kendine ilke edinmeye değer bulmayan zatlar.
Ben her zaman apolitik kelimesini, bir türlü bir görüşü benimseyememiş insanlara dendiğini sanırdım.
Aptallık.
ad hominem yapmaktan öteye gidemeyen gerzek sürüsü. Hepsinin tartışma şekli; "Ayakkabısı nike komünüslük yapıyoo, okulda istiklal marşından kaçıp burada kemalislik yapıyoo, dağa çıkmaya cesaret etmez kürt halkı diye konuşuyoo." olm harbiden yeter lan. Herkes senin gibi dingil olmak zorunda mı? bir insanı fikirlerinden dolayı eleştiriyorsan fikirlerini eleştirmelisin. Sadece kişiliğine saldırarak o fikre zerre zarar veremezsin. Ha senin o "sex drugs rock n roll çok çılgınız vuhuuu" modundaki kafan siyasi bir görüş sahibi olmayı ya da bu konular hakkında düşünmeyi sosyal statü kazanmaya yönelik olarak algıladığı için anlayamazsın. Kapitalizmin köpeği olduğun için karşına çıkan her şeyi kendini pazarlamak için tüketilebilecek bir şey olarak görüyorsun!
siyaseti umursamayan kişi.
en rahatı lan bildiğin kebap.
hatta kimilerini sinirlendiriyor bile kardeşim bu kadar olay yaşanıyor senin benim paramı çalıyorlar nasıl bu kadar rahat oluyorsun diye soruyorlar, sen rahat değilsin huzursuzsun da ne oluyor sanki?
viva la apolitizma.*
(bkz: fresh)
(bkz: chillin)
(bkz: fuck da police)
(bkz: fuckin politics)
dün itibariyle yakınlaştığım hayat görüşüdür. uzaktan kötü gözüküyordu ama yakından daha ilgi çekiciymiş.
her sike alkış tutmaktan iyidir affedersiniz.
Aga b nin Para Pula Meyil adlı parçasının nakaratında geçen kelimedir. (bkz: Aga b)
oy vermeme özgürlüğüyle daha da özgürleştiğini sanan ironik enayi.
apocuların siyasetten anlamamasını anlatan kelime apolitik.
hangi siyasi görüş üstünse ona teslim olmayı kabul etmiş kimse.

(bkz: duyarsız)
(bkz: bpolitik) yapmasam olmazdı.
Servet-i fünun sanatçılarının benimsedikleri düşüncedir.
Böyle insanlara çok kızıyordum ama sürekli kötünün kazandığı bir düzende hayatını riske atarak belli bir ideolojinin peşinde koşmak çok akıllı bir hareket değil.
Sen Darağaçlarında deniz ol ama madalyayı sudi kralla taksınlar.
Düzen bu işte.
güncel Önemli Başlıklar