bugün

Burdur'un Ağlasun ilçesi'ne 7 km mesafede bulunan ve ilk yerleşim izleri M.Ö. 4200 yılına kadar uzanan antik Sagalassos kentinin görkemli yapılarındandır. Anadolu'nun, tarih ve kültür zenginliğini koruyarak gelecek nesillere kazandırmayı amaçlayan Aygaz'ın 2005 yılından bu yana desteklediği çeşmenin restorasyon çalışmaları 2010 sezonunda tamamlandı.

Anıtsal çeşmeleriyle ünlü Sagalassos'un en görkemli yapılarından olan ve 1993 - 1995 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan Antoninler Çeşmesi, yüksek mühendis Semih Ercan liderliğindeki restorasyon ekibi tarafından, ilk olarak 2007 yılında tüm parçaları birleştirilerek ayağa kaldırıldı. Restorasyon ekibi tarihi çeşmeyi yeniden hayata döndürmek için 3.500 parçayı tek tek bir araya getirdi. Antoninler Çeşmesi'nin depreme karşı güçlendirme çalışmaları 2008 yılından bu yana devam etmekteydi.

Sagalassos antik kentindeki kazı çalışmaları, Belçika'daki Leuven Üniversitesi desteği ile yürütülüyor. Kazılar Akdeniz'in en büyük arkeolojik çalışmalarından biri olarak kabul ediliyor. Kazıları, öğrenci ve uzmanlardan oluşan yaklaşık 80 kişilik bir ekip ve 100 kişilik işçi grubu gerçekleştiriyor.
gerçekten aşık olunası bir güzelliğe sahip sagalassos antik kenti'nde bulunan olağanüstü çeşme.

restorasyon çalışmaları öncesi sagalassos'u görmüştüm, amfitiyatrosu falan, gerçekten elimizde kalmış ve sağlamlığı ile mutlu eden rüya gibi bir yer.

şimdi bir arkadaşım kendi sosyal medya hesabında bu antoninler çeşmesi'nin son halini paylaşmış;
görsel

beni çıldırtmak için koyduğundan eminim.
görsel

muhteşem...
bakın bu çeşme en az 3000 yıllık.
3000 yıldır orada ve hala gürül gürül akıyor.

tabi bu hali restore edilmiş hali. koç holding'in sponsorluğunda böyle bir tarihi eser yeniden canlandı.
işte ehil ellere işi teslim edersen böyle güzel şeyler oluyor.

geçen ramazan bayramı çok yakınındaydım sagalassos'un, biraz ters kaldı gidemedim. ama kurban bayramında bu antoninler çeşmesinden kana kana su içeceğim...

not: çeşmenin adı, roma imparatorluğunda "beş iyi imparator" olarak bilinen "antoninler dönemi"ne ithafen böyledir.
bu beş iyi imparator sırasıyla; nerva, trajan, hadrianus, antoninus pius, marcus aurelius ve commodus'tur.
"eee 5 imparator dönemi dedin 6 imparator saydın" diyenler olacaktır, o da romalıların ipneliği, benim değil...