bugün

annenin, "hadi oğlum/kızım! yemek hazır gel artık," demesi üzerine mutfağa gittiğinizde karşılaştığınız manzaradır. siz mutfak kapısından içeri girerken, annenin yemeği pişirme esnasında olduğunu görürsünüz.

çocuk: anne hazır diye geldim.
anne: sen ellerini yıka hazır olur o zamana.

neyse, bir de şu vardır: yemek sonrası ellerinizi yıkayıp odanıza veya salona geçersiniz.

anne: ne çabuk yıkadın ellerini sen öyle!

not: seviyorum seni anne.
benim gibi burun hassasiyeti kuvvetli arkadaşlar yemezler böyle şeyleri. mesela kahvaltı kokusu gelmeden kalkmazlar. yemek kokusu gelmeden çağrıldıysalar ikinci veya üçüncüde masaya teşrif ederler.
o, yemeği hazırlarken onu izlemenizi veya ona yardım etmenizi istemesi olabilir.
ardından "hadi kızım suları koy, çatalı getir,tuzlukları getir" lafları gelir.
önünüze koyacağı şeyleri seçmeden silip süpürmesinize zemin hazırlayan davranıştır.
alttan alttan "e biraz da sen yardım et, hizmetçi değilim ben burda" mesajı vermektedir anne bu hareketle.
bunun bir benzeri de sabah okula veya işe kalkma saati daha gelmeden; hadi oğluumm kaaalkk saat 7:30 oldu. saat daha 6:50'dir normal kalkış saati 7:00 olacaktır. o adrenalinle uyku hemen açılır. * (bkz: canım annem)
gıcık olunası durumdur. sofraya geçip oturunca bi de iş verir insana.*
hayal kırıklığına sebebiyet veren olay. lakin yardım bekler anne. yardım edilmeli.

-ee anne hazır değil?
+ nee her şeyi ben mi hazırlayacağım? biraz yardım edin. tabakları indir. masayı hazırla.
belki bir iki işe yardım eder mantığı güden annenin davranışıdır.
hazırlanmamış masayı görünce
" ee şey anne çok sıkıştım sen çorbayı karıştır ben hemen geliyorum "
1.seslenişte: ''tamam geliyorum''
2.seslenişte: ''geldim...''
3.seslenişte: ''sadece bir dakika''
4.seslenişte: ''şimdi oradayım...''

şeklinde oyalanması gereken çağrıdır.
evladının o sofraya geç geleceğini bilen annenin önlem almasıdır.

standart türk annesi davranışıdır.
sofraya gidip yemeğin hazır olmadığını görmemle birlikte gerisin geri dönmeme neden olan durumdur. yemek bir dakika sonra bile hazır olsa sofraya tekrar en erken on dakika sonra giderek sisteme koca bir orta parmak gösteririm.
Kadın lütfedip yemek hazırlıyor, siz iki dakika önce gittiniz diye mızıklanıyorsunuz. Ayıp ayıp. Sanki o iki dakikada atom parçalayacaksınız.
benim senelerce umursamayıp ağız eğerek kaale almadıgım bu çağrı,

şimdi kıymetini ve degerini çok iyi anlıyorum.
Masaya geç gelen yavrusuna karşı geliştirdiği ufak taktik.
iş kilitleme taktiğidir. en azindan benimki öyle...
-oğlum şu yoğurdu eziver, şu ekmeği kesiver, şu limonu sıkıver vs.
Anne stratejisidir.

Çağrıldığında, bi dakkaaa, geliyorummmm, tamaaaamm deyip 75556 saat sonra gelen çocuk yüzünden geliştirilmiş bir taktiktir.
Kadıncağız haklı..
Annelik tamamen taktik ve zaman yönetimidir.

Yemek hazır derken, geliş ve el yıkama süresini hesaba katarsın.

Okul zamanı derken aslında giyinme ve kahvaltı zamanını hesap edersin.

Yatma zamanı dersin, dediğin andan itibaren pijama giyinme, diş fırçalama ve 3 sayfa kitap okuma da dahildir sürene.

Siz şaka mı sanıyorsunuz bu işleri?
Böyle böyle hayatta kalıyoruz.
Yardım edersin belki, ayı olmayın lütfen.
- anne daha pişmemiş .
+ haydi haydi, karnınızda pişer !..