bugün

misafirin yanında 'çay koy, sehpa hetir, lokum tut' demek ayıp kaçtığı için hanım kızın bunları kendısı akıl etmesi gerekir. hanım kızımız kendiliğinden akıl etmiyorsa anne anında devreye girer. gözlerle mutfak işret edilir, ağız anlamsız bir sinirle büzülür.

annenin mimiklerini kızı anlamdığında misafirler gidince uzun bir nutuk onu beklemektedir.
en çok sevdiğim anne modeli. *ileride ben de anne olursam bu geleneği bozmayıp, misafirlerin yanında çocuğuma kaş gözle emir vereceğim. *
anne: maddox yavrum şu tabağı bir uzatır mısın?

içses: tamam çok dikkatli olmam lazım. rezil olmam lazım. denilenleri harfiyen yerne getirmem lazım

maddox: al anne.

içses: o ne lan. gözüyle bişey diyo. ver diyo, verme diyo, ver, verme, ver, verme,ver, verme...

anne: allah allah, olum versene oyun mu oynuyosun. bi uzatıyo bi çekiyo.

maddox: he bende gözle şey yapınca... hmm neyse o zaman.

(bkz: göz seğirmesi)
günümüz annelerinde plates vari bir olaya dönüşmüş eylemler bütünüdür.kaş ve göz kaslarını bu şekilde doruklara ulaştıran anne, çocuğunun ufak bir hatasında gözleri ile ona sövebilecek hatta dövebilecek duruma gelebilmektedir.
"hoşgeldiniz"i bile bu kaş göz işaretiyle söyletir. arkadaş toplanmış 10 15 kadın oturuyorlar. ben nereden bileyim sayılarının az önce gelen yeni misafirle 16ya çıktığını. insanım lan ben de. bir de yaptığınız dünyanın en ayıp şeyiymiş gibi, mimik katar olaya. hay allah beni kahretsin, nasıl farkedemedim son gelen misafiri dersiniz içinizden. odanıza çekilir, acaba saygısız biri miyim diye derin düşüncelere sevk olursunuz.
ikram servisinde en buyukten başlanmadığı taktirde kaşı gözü kendinden geçen anne modelidir.
her emir için aynı işaretleri kullanması karışıklık yaratır.

anne kaş-göz eder.
-niye kahve yaptın?
-(kahvekremasinin canı kahve istiyordur.) e sen dedin ya?
-çay dedim ben.
-yanlış kırpmışsın gözünü demek...
gözleri zaten büyük cancağızımın, misafir gelince daha da mı büyür mübarek.
annenin kaş göz işareti ile yol tarif ettiği durumdur.

yönermeler şu şekildedir ki iş bu yönermeler sadece kaş ve göz mimikleriyle ifade edilir:

sağ veya sol kaşın tek taraflı kalkması boynun aynı yöne uzatılması:çayı vermeye ordan başla.

iki kaşın aynı anda hareketi:çikolatayı vermeye yanlış yerden başladın,çikolatayı ilk şuna ver.

iki kaşın ve gözün ve tek boynun uzatılmış eli göstermesi:ilk şunun elini öp.

mutfak yönüne kalkan iki kaş pörtlemiş iki göz: kalk mutfağa git geliyom ben.

dudağın sinirle birleşmesi kafanın sert hareketle öne seyirmesi:sus fazla konuştun.

iki kaşın havaya hayır anlamında kalkması:yapma,dalga geçme.

kaşların havaya kalkışı ve başın senin bulunduğun konumdan yavaşça kendi yanına hareket etmesi:ordan kalk yanıma otur.

(çay döken bir teyze olunca)hışımla mutfağa çevrilen kafa:koş bez getir.

edit:noktalama
ee bu başlığa entry girenlerin çoğu bayan sanırım çünkü kahve yapmak,servis,ikramdan felan bahsediyorlar! iyi de ben koskoca adamım annem bana da yapıyor bu kaş göz olaylarını, alınıyorum darılınıyorum utanıyorum sıkılıyorum...
misafirin yanında hır çıkmasın düşüncesindeki anne hareketi. bir bilse misafirin o büzülmüş ağız ve çatık kaşların farkedilmemesinin imkansız olduğunu.