bugün

annem çocuklarına her zaman, güneşe doğru sıçramalarını öğütlerdi. güneşe ulaşamazdık ama; hiçolmazsa ayaklarımız yerden kesilirdi.
-kahve içme bıyıkların çıkar,
-fazla şeker yeme çükün düşer,
-pipini herkese gösterme oğlum.
"kızım yavrum erkek erkektir".
başkasına kapıyı açma.
-kızım katil yakalanmış.
evet anne biliyorum.
-kızım ama yinede geç vakitte dışarı çıkma tamam mı?
of anne ya ev geçindirmekten gezmeye para mı kalıyor iyi tamam senin gönlün rahat olsun.
-aferin kızım otur pardon kapat 5.
Asla Yabancılarla Oynama. Üstüne tanımam hep geçerlidir.
karşıdan karşıya geçerken dikkat et. *
"kızım sana çikolata verirler de seni babana götürecez derlerse sakın kimsenin arabasına binme.onlar seni kandırıyorlar." tipi öğütlerdir.
-terli terli su içme.

-sağdan git.
kimsenin ahını alma.
yaptığın banaysa, öğrendiğin kendine; iş yap ki öğrenesin. hiç aksatmadan günde 26732642 kere söyler.
+ oğlum bak kimsenin kızının canını yakma
+ anneee....
'Anne çocuğu kötü olsun diye iş yapmaz, ama veletlere gelde anlat işte bunu. '
istediğim birşeye itiraz ettiği her durumun ardından mutlaka söyler.
bir erkekle sakın bir kafenin 2. katına çıkma!
dikkatli git.
-az fingirdeşin bakem bi acık edepli olun tamam mı yavrucuklarım.
+merak etme annecim çok fingirdeşip acık edepli oluruz!
Terli terli soğuk su içme vs. de olabilir. Bu tarz öğütlerden başka kendi tecrübelerinden yola çıkarak verdikleri öğütler vardır ki mutlaka kulağa küpe olmalıdır. Mesela benim annem "Ağlamak zayıflıktır. Asla başkalarının yanında ağlama. Zayıf olabilirsin ama bunu kimseye belli etme. Belli ettiğin an üzerine gelmeye başlarlar. illa ağlayacaksan gel bana ağla kızım." der. Ve bunu hemen hemen hep söyler. Bu öğütten çok hayata karşı geliştirdiği bir taktiktir.
Karşıdan,karşıya geçerken sağa sola bak unutma,derslerine iyi çalış.. *
- ben yokken zil çalarsa kapıyı açma ben anahtarı alıyorum.
- napıyım ya anne? *
- ....
- ben çarşıya gidiyorum komşu beni sorarsa bir şey söyleme.
- hönkk...*
aşkıımm? diye atılan mesaja efendim cevabını verirsen odun olursun. efendim aşkım diyeceksin.
meyve ye. *
sevdiğini göster ama belli etme.
ayağına terlik giy!
annem ben sana guvenmedigimden degil, disardakilere guvenmiyorum. al su biber gazini yanina bakim koy cantanin yanina, ha bak yan gozu bos cantanin koy annem nolcak dursun.
of deme oğlum, her zaman af de, gönül eğlendirme, günaha girmeden helalinden biriyle evlen, hava soğuk bak, sıkı giyin güneşe aldırma, gibi gibi.