bugün

-iyi günler kart borcumu öğrencektim
+size iki tane gizli sorumuz olacak
-buyrun
+birincisi annenizin kızlık soyadını söylermisiniz?
-yıldırım
+evet. ikincisi dininizi söyler misiniz?
-islam
+huhahhaa, şaka yaptım beyfendi.
-iyi günler,bonusumu öğrenmek istiyorum.
-tabi efendim.annenizin kızlık soyadı.
-onu bilmiyorum da annemin kadınlık soyadını söyleyebilirim isterseniz. *
-iyi günler cep krediye kaç dakka da cevap verdiğinizi öğrenecektim
+tabi annenizin kızlık soyadını söyler misiniz beyfendi.
-tabi heindschwerischt.
+yazamadım beyfendi bi daha söyler misiniz?
-heindschwerischt dedim ya hanım efendi.
+dııt dııt dııt dııt
dayılarınızın soyadı neydi hacı amca diyerek gelecek tepkiler sınırlandırılabilir...
bu soruya verilebilecek en iyi cevap "annem öldü" basit cümlesidir.
bu sorgu hadisesinin ilk çıktığı ve annenin önceki soyadının sorgu için doğru bir soru olarak seçildiği zamanlar, kızlık ve kadınlık durumuna evlilik öncesi ve sonrasıyla birebir bağlantılı bakıldığının bir kanıtı.

tüm zamanlar için;
(bkz: annenizin evlenmeden önceki soyadı)*
günde 15500 defa sorduğum sorunun eski formu.Şimdi şöyle 'anne kızlık soaydınızın ilk 2 harfi neydi?' güvenlik arkadaşlar güvenlik... *

çoğu insan cevabını veremiyor,tamamını söylüyor.
pek çok kişi ilk ve son harfini söylüyor,mesela narin ise diyeceği n ve n diyor.
bazıları cidden salak,misal geçen gün şu olay bizzat yaşandı:

soruya adam m ve a dedi,muğla ve adana mııı diye teyit için çırpınan asistan,yanlış olduğunu görünce yasak da olsa neydi annenizin kızlık soyadı dedi ve aldığı cevap:

-gülmeeeez !!!!

meğer salak adını söylermiş...
kenan doğulu'nun bir şarkısında alakasız bir şekilde kafiyeyi bağlamak için kullandığı söz.

''anne kızlık soyadı, ne gereksiz ayrıntı.''
Bu soru sorulduğunda Ben o zaman yoktum deyip bir de arkasından ha ha ha şeklinde gülen bir kaç insana rastladım.
genelde dayının bugünkü soyadıdır. *
henüz evlenmemişlerin, el değmemişlerin, evlendikten sonra gün görmüşlerin büyük bi gururla cevapladığı sorudur.
bu grup dışındakiler de içlerinden sinsi sinsi gülerlerdir.
son yıllarda anne kızlık soyismi de deşifre oldu, yeni soru; ilk öğretim okulunuzun adı...
'ulan demek ki borcumuzu ödemezsek yedi sülaleye kadar inecek bunlar' korkusu veren soru.
neden bu kadar merak edildiğini merak ettiğim sorudur.kızlık soyadı yerine kişinin kendisiyle ilgili bir soru yöneltilebilir.belki kişinin kızlık soyadıyla ilgili psikolojisini alt üst edecek bir hatırası vardır.ayrıca bilgi alınmak istenen kişiyle annesinin kızlık soyadının arasındaki bağlantı nedir.işlemi annesi yapmıyorki.bu saçma soru yerine,kişinin kendisinin bir takım özel bilgileri sorulmalıdır.
kredi kartı şifresi alırken başa ilginç hadiseler gelmesine neden olabilir.annemin kredi kartına şifre alırken annem sayesinde benim de dumur yaşamama neden olmuştur.telefon bankacılığının nimetlerinden yararlanalım derken telefondakinin 'annenizin kızlık soyadı' adlı sorusuna annemin yarım saat kadar düşündükten sonra yanlış cevap vermesi rezil olarak telefonu kapatmama neden olmuştur. ve bu uygulamanın güvenlik konusunda ne kadar yararlı olduğu bizzat yaşanılarak öğrenilmiştir,insanın kendisi bile unutabiliyor malum!!
senelerdir çok banknotlar tedavülden kaldırıldı ama bu uygulama hala piyasalarda gensoru gibi gizli soru... bir de vesikalık fotoğraf skandalı var tabi... ille de 6 tane...
konsolosluklara yapılan vize başvurularında bile sorulan soyad.
her işte lazım olan bilgidir.

-annenizin kızlık soyadı
+babamdan önce yaşamamış annem ya anlattı da
-beyefendi verin şu soyismi
+resmen yeniden doğmuş babamla evlenince,geçmişi hatırlamak istemiyor
-oyalamayın beyefendi
+bilmiyorum lan!
aynı zamanda ikinci ismim.
her seferinde kredi kartı falan filan için bi yerlere başvuru yaparken şu diyalog yaşanır. her seferinde detaylı açıklama yapılır.

- adınız ?
+ zipa x* y*
- anne kızlık soyadınız?
+ x
-hayır annenizin evlenmeden önceki soyadı yaneee
+ x işte.. böyle böyle koymuşlar.
-...ok
çok gizli bir bilgidir. sizi yakından tanıyan arkadaşlarınız, aile dostlarınız, akrabalarınız ve hatta anneniz bile bilemez. o derece kişisel bir bilgidir, o yüzden her önemli evrak işinde ilk sorulandır.
(bkz: annenin evlenmeden önceki soyadı)

özellikte bankacılıkta kullanılan bir tür şifredir.
gerçekte doğruyu söylemek zorunda değilsiniz.

bir bankada sözleşme doldururken annenin -evlenmeden önceki soyadı-
kısmına rahatlıkla sevdiğiniz ya da o an ilk aklınıza gelen nesnenin, kişinin adını (birdaha unutmamak kaydıyla) yazabilirsiniz.
sonuçta kimse bunun doğruluğunu araştırmıyor.

işte ozaman özel, gizli bir bilgi olacaktır.
Her işe yarayan şifre.
türkiye'deki tüm sistemlere giriş parolamız. uranyumdan sonra yanlış ellere geçmemesi gereken en önemli şey.

(bkz: uranyum zenginleştirilmesi)
geçen gittiğim kurumdaki memur amca bu cümleyi "ananızın kızlık soyadı" diye küfür formatında kurarak beni kahkahaya boğmuştur..
her yerde karşımıza çıkarlar. her seye bir tabu besleyen biz türkler nasıl oldu da kabullendik hala anlamış değilim.

not: bence kızlık değil de bekarlık soyadı olsa daha mantıklı. anladınız siz onu. *
güncel Önemli Başlıklar