bugün

sırf şarkı olsun diye iki dakkada yazılırsa olacağı budur dedirten şarkılar. en fenalarını yıldız tilbe kişisi yapar.

örnek: canım aşkım şu an yoldasın açık olsun ( ne açık olsun be kadın; nerden bilicez biz onun yol olduğunu!?!)... gibi
sezen aksu'nun sarkılarında da sıklıkla görebileceğmiz durumdur ama olsundur. o bizim minik sercemizdir. o kadar kusur kadı kızında da -haliyle- vardır.
söylenim bozukluğu derdinden müzdarip şarkıcıların şiddetle uzak durması gereken şarkılardır..çünkü anlatımdaki eksiklik ,yorumdaki güçle,kalbin yarattığı tiyatral nefeslerle giderilebilir ancak
"seni nasıl sevdiğimi bir ben bir allah bilir.."
''aramızda uçurumlar sözkonusuyken'' isimli doğuş eseri bu türe verilebilecek kült bir örnektir.
(bkz: yanlis anlasilmis sarki sozleri)
senin için her gece eridim ama
ben seni sevdim, seninim demedim
kötü günlerin henüz gelmedi daha

görüldüğü üzere ebru destandır.
anketçiyim ezelden, doldururum tez elden...
(#18333)
mfönün mecburen şarkısı:

birçok güzeller sevdim
birini biraz fazla

birçok kelimesinden sonraki kelimeye getirilen çoğul eki gereksizdir.
(bkz: o bana dert ben ona mutluluk verdim)
(bkz: hilmi anket mi o anket mi)
şarkıları sözlerinden çok müziği için dinleyen, bu sebepten bırakın şarkıdaki anlatım bozukluğunu, sözleri bile farketmeyen şahsiyetler için çok da önemli olmayan durumdur.
yalın-zalim
zalim oyun bozan, sen de bu büyü de yalan
sen de yalansın bu büyü de yalan olacaktı.
istanbuldan gitmek lazım nemrut görmek lazım
bazı durumlarda kafiyeyi veya hece sayısını tutturmak için bile bile yapılan ve çok da önemsenmemesi gereken anlatım bozuklukları içeren şarkılardır. türkçesi bozuk şarkı sözü yazarları da olabilir tabii, onlara da çok fazla saçmalamazsa anlayış gösterilmelidir çünkü katı sınırlar konulan müzik yıpranabilir.*
fedon'un "aşığınım" şarkısı.

"Ne seninle ne de sensiz olmuyordu" kısmında "ne...ne" zaten olumsuzluk verir, bir de eylemde olumsuzluk eki kullanılmaz.
"ne - ne" bağlaçından sonra gelen fiilin olumsuz olmaması gerekirken bir çok şarkıda tam tersi görülmektedir. ege'nin yaz aşkım şarkısı örneği
--spoiler--

başlamam biteceğini bile bile başlamam
ne seni ne kendimi ateşe atamam (atarım olmalı)

sezen aksu'nun tükeneceğiz i
--spoiler--

ne böyle ne senle ne de sensiz
yazık yaşanmıyor çaresiz(yanlış)
ne bir arada ne de ayrı
olmak imkansız hiç sebepsiz (doğru)

aynı şarkıda doğrusunu yapıyorsan nasıl yanlışını da yapıyorsun onu da anlamış değilim.
seni seve seve cok seve seve seve seviyorum.

bir tanesinden bir tanesine , can tanesinden can tanesine , ben sensiz yapamiyorum , bir tanesinden gul tanesine.

anlasildigi uzre , 100 metre uzaktan taninan nihat dogan sarkimsilaridir.
Yazacak bişeyler bulunulmayınca kişinin saçlamasına bağlı olarak düzeyi değişebilen bağıl değişkenlik katsayı oldukça yüksek cümleler silsilesi...
en ilginçlerinden birisi de melih görgün'e ait olan 14 bahar parçasıdır. tam nakarat kısmında kalkıp da;
yollarıma çıkma çıkarsan hiç acımam
gözlerime bakma bakarsan dayanamam
bilirsin sen beni ne çok sevdim seni
ah seni bekleyeli belki 14 bahar geçti... der; bünyeyi de, ''nasıl yani''lere sürükler. ''yollarıma çıkarsan hiç acımam; gözlerime bakma bakarsan dayanamam'' diyen sen değil misindir ki; kalkıp da, kendini tezata sürüklersin be adam'' dedirtir.
turp gibiyim turp.
şurup şurup gibiyim şurup.
gel yapalım grup.

anlayan sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az.
kurudum yeni gelin misali gibi...
(bkz: petek dinçöz)
(bkz: can tanrıyar)
(bkz: zorla lanet okutturan insanlar)
kenan doğulu:
umduğum dağlara karlar mı yağdı
içinde bu kadar öfke mi vardı
ben demiştim demeyi
ezberledim gitmeyi
insan sevdiğine böyle yapar mı
aşkın ateşi yakarmış ateşi duydunuz mu aşkın ateşini?hande yener (bkz: bu ne ya)