bugün

dışkapıda;Altındağ Kaymakamlığının yakınında yer alan fransızca va almanca eğitim veren güzide eğitim yuvası (bkz: bedo) (bkz: eren altan)
puanları düşük olmasına rağmen oksye girecek öğrencilerin en son tercihi de olsa tercih etmesini önerdiğim lise.buraya giren bir mal bile burada adam akıllı çalişırsa bir fen liseli ayarına kesinlikle gelir ve istediği okulu kazanir.hoca kalitesine gelince başta kimya olmak üzere fizik biyoloji ve matematik zümresi çok kraldır.
hayatımın en kötü yıllarını geçirdiğim okuldur. (1997-2004)
şu anda okumakta olduğum nefret ettiğim kurum.
(bkz: sebo reis)
(bkz: ahmet akdoğan)
(bkz: eren altan)
(bkz: mehmet bektaş)
spor salonunu merak ettiğim okuldur. (bkz: biz görmedik inşallah gencler görmüştür)
samsun asfaltına çok yakın, binalar arasına sıkışmış, iyi eğitim veren bir okuldur. okulun yanında bulunan parkın samsun asfaltına bakan duvarına oturup "..samsun asfaltında otomobiller, ne güzeldir yollarda olmak şimdi.." diye böğüre böğüre şarkı söylemenin keyfi başkadır.
istiklal marşı törenlerinde saygısızlığı okul felsefesi haline getirmiş okuldur. gözlemlerim şöyle :

cuma günleri sıraya girerler binbir meşakkatten sonra istiklal marşını okurlar öyle ve ya böyle lakin istiklal marşının sonunda ''istiklal'' der demez hatta derken bütün okul hareketlenir. arkasını döner ve artık bu işkenceden kurtulayım psikolojisi ile çıkışa yönelir.

neden böyle bir saygısızlık yapıyorsunuz sorusunu sorduğunuzda ise; bunun saygısızlık olduğunun farkında olmayan öğerencilere sahip olduğunu görürsünüz.

bayrak töreni öyle yapılmaz kuzu. marşı okursun biter bir süre sessizlik olur. durur biraz bekler herkes. hurra arkasını dönüp kaçmaz birden. sonra belirli bir sıraya göre tören alanını terk edersin. belli bir sıraya göre terk etmesen bile biraz beklediğin için bir düzen varmış gibi görünür ordan kurtarırsın. rahat komutunu beklemek bu kadar mı zor.
ankara altındağ semtinde bulunan ve 1981 yılında kurulan, türkiye'nin ilk anadolu lisesidir. almanca ve fransızca hazırlık eğitimi vermektedir. üniversiteye girişte başarısı normalin üstündedir; fakat rehberlik hizmetleri tam anlamıyla öğrenciyi yönlendirememektedir.
güzide hocalarının güzide gafları ve lafları vardır. genelde müdür yardımcıları yardımcı olurlar bu gaf işlerine. örnekler;
- bu sınıfta bazı kendini bilmezler var onlar kendilerini biliyorlar
- owlum floransı kim kırdı?
- oğlum testis kadar beyninle benimle dalga mı geçiyorsun?
- bursluluk sınavı giriş ücreti çok ucuz, 1-2 milyar...
bedrettin* adlı müthiş küfürbaz bir beden hocasının olduğu okuldur. ayrıca eğer almancaysanız oldukça üstünüze düşerler, ciddiye alan biri mutlaka iyi bir almancayla mezun olur.
bedrettin gibi değişik bir beden hocasinin 80 lerden bu yana hala görev yaptiği okul yazık valla o gençlere ne diye bilirim ki sadece yazık...
ayrica cafer koyun diye yeni nesil bir idol ve manfred sherbommmm gibi * bir almanca zümresi vardır.
okulun her yerinde özellikle pansiyon ve çevresinde * * * yazıları vardır.
bazı hocaların siyasi görüşleri ön plandadır. *
merak edenler için dile getirmek istedim; okula spor salonu yapılmıştır ama bu sefer de çok büyük olduğundan mütevellit kışın montla koşarak bile zor ısınılır. bedo, cafer koyun, seyfettin yılmaz, eren gibi hocalar hala mevcuttur hiç de değişmemişlerdir. saygılar efenim.
yazanlar okulumu güzel özetlemişler bence. tek ekleyeceğim; okulun düşüşünde en önemli payı yurtdışında görev yapan bürokrat çocuklarına yüklemek yanlış olur. çünkü bunların çoğunun yabancı lisanları iyi olduğundan dil sınıfına gidiyor, almanca ve fransızca ile ilgili bölümleri rakipleri az olduğundan rahatça kazanıyorlardı. negatif tesirleri olmuştur belki ama asıl mesele ingilizcenin dünya dili olduğu iyice türkiyede idrak edildi ve kişiler almanca ve fransızcayı çocuklarına tercih ettirmedi. bu nedenle açıldığı vakit popüler olan fransızca ve almanca bu ilk anadolu lisesinin sıradanlaşmasının baş sebebi oldu.
puanı düşük olmasına rağmen öğretimi çok iyi olan okuldur. almancadan seyfeetin yılmaz'ın eline düşenlerin vay haline. şu sıralar okulda yönetici kadrosu değişiyor umuyoruz yeni yönetim disiplin getirir.
Yeni yönetim disiplini getirmedi. kendileri disiplin oldu. baskada dicek bişey bulamıyorum. öglen dısarı cıkmak bile yasak oldu okulda. suan koyulabılcek en katı kuralların kondugu okul.
hayatımın en güzel yıllarını geçirdiğim, üniversitede bile muadil arkadaşlıklar geliştirilemeyen nadide okuldur.

geldiğimizde otlar yemyeşildi diye her sabah üniformayla samsun asfaltından okula doğru volta atmışımdır. faşistiyle ünlü bir okul olmasına rağmen 2001-2002 yılında bu kırıldı. şimdi ne durumda bilinmez.

(bkz: özledim lan)
Müthiş zekaya sahip geometrici Zeliha hoca vardır. Dersinde soruyu çözerken öğrenciler arasında: 'kesin gözlükte bişey var' sıkça kullanılan cümlelerden bir tanesidir.
bedo reyizin efsane olduğu okul.

efsane bir çok hoca vardır ama kimisi bilinmez, hatırlanamaz belki ama "bedo" denilince herkes bilir. hatta bu okulun öğrencisi olmayan bile bilir bedo'yu. bedo ile ilgili hatırladığım en net hikaye;

bedo eşofmanları çekmiş beden dersi için sıraya dizilen gençlerin yanına gelmekte. o da ne? kızlardan birinin ağzında sakız var. bedo durur mu? lafını esirgemeden patlatır.

- kız çıkar o ağzında ki boku.
Artık komple ingilizce olduğunu öğrendiğimde şok olduğum eski okulumdur. Almanca bölüm odasını kapatmışlar birçok hocayı göndermişler bir tek seyfo yla ferda hoca kalmış diye duydum ne kadar doğru bilemem. bölüm odasını da üst kattaki küçük sınıfımsı yere yapmışlar. Anlıycağınız okulumuz bitmiş.
atatürk lisesi ile karıştırılan okuldur.
--spoiler--
1981 yılında kurulan, türkiye'nin ilk anadolu lisesidir.
--spoiler--

kendisinden önce açılan onbeş tanesini saymazsak, ilk anadolu lisesidir. : )))