bugün

Bu haftasonu yurtdısından gelen portekizli bir arkadasım Anıtkabir'i görmek istedi, 21.12.2014 saat 14.00 sularında Anıtkabir'e gittik. Daha girişte siyah takım elbiseli bir görevli, arkadasıma bağırır ses tonuyla "Sırt çantanı çıkart ve içeri bırak!" Dedi. Türkçe bilmeyen arkadasım şaşkın bir ifadeyle bana baktı, ben de sırt çantasını içeri bırakmamız gerekiyormuş deyip çantasını alarak emanete bıraktık. Arkadasim görevlinin neden bağırdığını sorduğunda diyecek bir şey bulamadım.
Biraz dolastıktan sonra merdivenlerden yukarı doğru çıktık ve mozole odasina giriş kismindaki orta kapının önünde fotoğraf çekindiğimiz esnada yine siyah takim elbiseli bir görevli hışımla yanımıza gelerek "orada durmak yasak çekilin oradan " diye bağırmaya başladı. Kendisinin de orada durduğunu, sadece fotoğraf çektireceğimizi söyledim. Bunun üzerine "Allah Allah yaa sabır" demeye basladi. Ben de buranin merdiven oldugunu ve burada durulmayacağı ile ilgili herhangi bir isaret ve uyarının olmadığını ve bize bu ses tonuyla konusamayacağını söyledim. Bunun üzerine yine siyah takim elbiseli orta yaslı bir görevli geldi ben de bize yapılan saygısızlıgı anlattım. Özür dilemek yerine, kendilerinin asker olduğunu bağırarak konusmanın normal olduğunu söyledi. Benim de artik sabrım taştı ve saygısız olduklarını, gelen turistlere ülkemizi ve atamızı yanlıs tanıttıklarını söyledim. Burada askerlik ayağına yatış yaptıklarını güney doğuda insanların vatan uğruna can vererek askerlik yaptıklarını onlarınsa Anıtkabir de askerlik ayağına bir
taraflarini büyüttüklerini belirterek ziyaretimize devam ettik.
Flaşlı fotoğraf çeken bir teyzeyi dövmekten beter ettiler cok kabalar. Ben bir daha gitmem oraya, ata'm kusura bakma seninle ilgili değil.
(bkz: sen gelme ulan ayı)
münferit bir olay nedeniyle yaftalanmaması gereken gayet yardımcı olmaya çalışan, kibar, sabırla aynı şeyleri tekrar tekrar anlatan, çocuğu ile gidenlere ekstra yardımcı olan kişiler oldukları için destekleyemediğim tespit.

olmamıştır demiyorum, ama bir şekilde stres anında yapılmış bir hata olarak değerlendirilebilir.

geçtiğimiz hafta memleketten gelenlerle birlikte anıtkabire gittik, görevliler her sorumuza gayet güzel yanıtlar verdiler, fotoğraf çekilmez yazan yerde ısrarımıza dayanamayıp flaşsız olması şartıyla fotoğraf çekilmemize izin verdiler vs.

ben gayet gelişme gördüm, devlet memurlarınca idare edilen mekanlar arasında bir istanbulda beylerbeyi sarayının restoran işletmesini bir de anıtkabiri tek geçerim.
Asker psikolojisini bilmeyen kişi beyanı. Sen de hiç sebepsiz yere bütün gün ayakta dikilsen o raddeye gelirdin buna emin olabilirsin. Sonuçta o adam sana keyif için orda durma, yok efendim çantanı çıkar falan demiyor. Her ne kadar seni haksız bulmamakla beraber, onlar Bunu günde 1000 kez yaptıkları için bi yerden sonra mazur görülmeleri gerektiğini düşünüyorum.
Her türk erkeği gibi askerlik görevini yapıyor. Sadece bu kisiler ayakta durmuyor. Hatta askerliği geçtim bu ülkede asgari ücretle günde 12 saat ayakta çalışan milyonlarca insan var ve birçoğu hizmet sektöründe. Özel bir işletmede de sıkıysa müşterilerine bağır bakalım ne oluyor. Ankara'nın göbeğinde askerlik yapıyorsun; üstelik sabah 08.00-16.00 arasinda vardiyalı görev yapıyor üstüne üstlük insanlara turistlere fırça atıyor yaslı teyzelere bağırıyor. Göndereceksin bu kişileri aktütün'e , dağlıca'ya, beytüşşebap'a orda gorsünler bakalim askerlik nasıl yapılıyormuş.
En kısa zamanda Anıtkabir komutanlığı kapatılıp yerini özel güvenliğe bırakmalıdır. Çünkü orası bir kışla değil ben de asker değilim. Orası hem gazi Mustafa kemal'in mezarıdır hem de bir müzedir.
ekşide olsa 2 ay felan sürer mevzuda burda ııh yemez.