21 nisan 2014, pazartesi
391 başlık
kapat

anayasanın ilk 4 maddesi

 1. 186
  -türkiye cumhuriyeti anayasası-

  madde 1. türkiye devleti bir cumhuriyettir.

  madde 2. türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

  madde 3. türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. dili türkçedir.

  bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

  millî marşı istiklal marşı'dır.

  başkenti ankara'dır.

  madde 4. anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

  not: bu bilgiler (bkz: megalokuz ve benzerleri) gibi yazarların hala boş boş hayallerle ortalığı karıştırmak için başlık açmasına önlem ve cevap olarak yazılmıştır.
  #9128142
 2. 20
  bdp'nin değişmesini teklif ettiği maddelerdir. "değiştirilmesi teklif dahi edilemez." bölümü ne işe yaramaktadır hala anlayamadım. zira teklif edenler halen mitingler düzenlemektedirler.
  #9128314
 3. 3224
  Madde 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

  Madde 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

  Madde 3- Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı istiklal Marşı'dır. Başkenti Ankara'dır.

  (bkz: nah) dokunursun.
  #9528780
 4. 33
  bu maddelere dokunulabileciğini açıklayan kişinin, anayasanın koruyucu kurumu olan mahkemenin başkanı olduğu düşünülürse, şu gün gelinen durumun vehametini ortadır.
  #9528839
 5. 00
  tahminimce sadece 2. maddedeki laiklik ibaresi kaldırılacaktır.
  #9528857
 6. 31
  anayasanın değiştirilemez hatta değiştirilmesi teklif edilemez maddeleridir. bazı ileri zekalı arkadaşlar 4. maddedeki ilk 3 madde değiştirelemez değiştirilmesi dahi teklif edilemez fıkrasını, 4. maddeyi değiştiririz olur biter anlayışını savunmaktadırlar. bi zeki sizsiniz amk bunu yapanlar bunu hiç düşünemedi.. bi de ehehehe olum ne var ki bunda edasıyla olaya girmeler falan.. bakın şimdi bana amcuk ağızlılar, 4.madde kendini de korur. yani 4. maddenin değiştirilmesi de söz konusu değildir. şimdi dağılın..
  #9528886
 7. 20
  fransa cumhuriyeti anayasası:

  Madde 1: Fransa bölünmez, laik, demokratik ve sosyal bir Cumhuriyettir.

  Madde 2: Milli amblem; eşit büyüklükte dikine üç sıra mavi, beyaz, kırmızı üç renkli bayraktır. Milli marş, 'Marseyez'dir. Cumhuriyetin temel ilkeleri 'Hürriyet, eşitlik, kardeşlik'tir. Prensibi; Halk tarafından, halk için halk Hükümetidir.

  Madde 3: Milli egemenlik Fransız halkına aittir. Halkın hiç bir parçası ve hiçbir birey milli egemenliğin kullanılmasını kendisine ait göremez. Anayasa işlerinde halk bu egemenliği; temsilcilerinin oyları ve referandum vasıtası ile kullanırken diğer tüm hususlarda, genel, eşit, doğrudan doğruya ve gizli oyla Milli meclise seçmiş olduğu milletvekilleri vasıtası ile kullanır.

  (bkz: maldanadam bizi fransa ya götür)
  #9530862
 8. 11
  kimsenin değiştirme gibi bir niyeti olmamasına rağmen mahkeme başkanı hangi akla hizmet bu tartışmayı başlattı anlamak mümkün değil. gerçi o da pozitif yönde değişiklik mümkündür dedi ama yine de şu günlerde bu açıklama çok gereksiz. sorun yasalarda değil yorumlanmasında zaten. yorumlayanlar demokrasiye inanmış hakimler olursa sorun kalmayacaktır.
  #9530905
 9. 11
  4. maddesi ile koruma altina alinmistir.
  4. madde kendini korur diyen salaklar 4. maddeyi 100 kere okumali.
  #9531169
 10. 11
  bu maddelerin degistirilemeyecegi dusuncesi var.

  kismen dogru, ama eksik yorum. sakat biraz, aksak.

  soyle ki, anayasa'nin dorduncu maddesi teknik olarak degistirilebilir. fakat bu maddenin degistirilmesi demek, ilk uc maddenin de degistirilebilecegi anlamina gelir. yani dorduncu maddenin degistirilmesi, dolayli olarak ilk uc maddenin de degistirilecegi anlamina gelir. bu durum da anayasa'nin ruhuna aykiridir.

  anayasa mahkemesi boyle bir durumda, dorduncu maddenin degistirilmesi teklifini dogrudan reddedebilir. fakat referandumla birlikte mahkeme uyelerinin buyuk cogunlugu tbmm tarafindan atanacagindan, iktidar partisi kendi leyhinde karari gecirebilecek, siyasallasmis uyeleri atayabilir. bu dadorduncu maddenin degistirilmesinin, bizim yorumladigimiz gibi yorumlanamayabilecegi anlamina gelir. yani sike sike isteseler ilk uc maddeyi degistirirler.

  ha bunu yaparlarsa ne olur? eskiden olsu tsk sokaktaki hoparlorlerden tsk ulke yonetimine el koymustur seklinde bir aciklama yapabilirdi, ama artik o da yalan. ne olur? ulkede ic karisiklik cikar. kutuplar keskinlesir, islam ve laiklik yanlilari catismaya baslar, pkk iyice azitir falan. sonra? sonra bir gece ansizin birileri demokrasi getirir ne oldugunu anlamayiz bile.
  #9531190
 11. 42
  2. maddedeki "laik" ibaresi kaldırılıp 35 milyon fenerbahçe, 32 milyon da galatasaray taraftarı vardır yazılacakmış.
  öyle diyolla.
  #9531197
 12. 00
  4. madde değişemez diye bir ibare olmadığı için değişebilir konumdadır. yapılırken bu madde ve ilk 3 maddenin değiştirilmesi teklif edilemez ve değiştirilemez yazılsa tartışma olmayacaktı.
  #9531276
 13. 31
  gerektiğinde "pozitif" yönde değiştirilebilecek maddelermiş. nasıl pozitif lan? zaten en gerekli maddeler bunlar ve dokunulmaz kılınmış. daha ne kafa karıştırmaya çalışıyorsun.
  #9531291
 14. 00
  4.maddede biter iş. O değişirse ilk 3 madde de değişir, zira anayasada yasaklanmamıştır.
  #11785471
 15. 4-1
  'Allah ın dışında, kulları durumundakilerden uydurma ilâhlar mı istiyorsunuz?' saffat suresi 86 ncı ayet.
  #12290908
 16. 11
  (bkz: anayasanın dördüncü maddesini değiştirmek)
  #12290932
 17. 3-1
  madde 5: ilk 4 madde koyunların oyları ile değiştirilebilir. haberiniz olmaz.
  #12290947
 18. 40
  madde 6 : koyun dedikleriniz koyduğu zaman bozulmakta olmaz.
  #12290955
 19. 11
  şüphesiz en güzel ve olması gerekeni belirten, bölücü ve yobazları inim inim inleten 2. maddeyi içinde barındıran maddelerdir.

  madde 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.
  #19269195
 20. 33
  madde 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

  madde 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

  madde 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

  Bayrağı, şekli kanunda belirtilen , beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

  Milli marşı "istiklal Marşı" dır.

  Başkenti Ankara'dır.

  madde 4- Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 inci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

  anayasamızın 4. maddesi kendinden önceki ilk 3 maddeyi korur niteliktedir. 4. maddeye bakıldığı zaman oldukça öngörülü olan bir madde olduğunu görmekteyiz. bugün ülkemizin içinde bulunduğu şartlara baktığımızda ilk 3 maddedeki değerlerin böyle bir maddeyle koruma altına alınmasını haklı kılacak birçok sebep bulunmaktadır.

  ilk madde devletimizin yönetim şeklini belirtmektedir. tarihimize bakıldığında bu yönetim şekline kolay sahip olmadığımızı görürüz. cumhuriyetten önce saltanat sistemi, halifelik sistemi ile yönetilen bir devlettik ve bu yönetim şekli oldukça zararlı olan bir yönetim şekliydi. değiştirilme çabaları, değiştirilme çalışmaları oldukça zor olmuştur. önce var olan bir devlet yani Osmanlı yıkılmış ve ardından bir savaş dönemine girilmiştir. bu dönemde bu yönetim şekli işleri kolaylaştırmaktan çok zorlaştırmıştır. savaş dönemi bittikten sonra yeni devletin şekillerini belirleme safhasına gelindiğinde yönetim şekli konusu tartışmalara sebep olmuştur. saltanat, hilafet yanlısı olan bir çok görüş meydana çıkmış, savaş dönemindeki birlik ortamından bir kargaşa ortamına geçilmiştir. ancak dönemin şartlarına bakıldığında ve savaşın bir getirisi olarak artık cumhuriyet ülkemiz için kaçınılmaz olan yönetim şekli olmuştur. bütün karşıt görüşlere rağmen, çalışmaları zarara uğratacak çalışmalara rağmen cumhuriyet benimsenmiştir. kısacası oldukça zorlu bir dönemin ardından bu safhaya gelinmiştir. değişen dünyanın şartlarından, gelişmekte olan siyasal ideolojilerden ve değişmekte olan düşünce sistemlerinden sonra ülkemiz adına olabilecek en iyi yönetim şekli cumhuriyet olmuştur. şimdi 4. maddeye bakarsak bu maddenin ilk maddeyi korumasının oldukça olağan bir durum olduğu görülmektedir. zor şartlar altında yerleştirmiş olduğumuz bu yönetim sistemini üzerinden nerdeyse bir asır geçmiş olmasına rağmen hala eleştirenler ve saltanat sistemine tekrardan dönmek isteyenler mecvuttur. bu sebeple anayasamızın 1. maddesinin, 4. maddesiyle korunması oldukça yerinde bir koruma olmuştur. cumhuriyet günümüz şartlarında en iyi yönetim şekillerinden biridir.

  ikinci madde cumhuriyetimizin nitelikleri konusunu açıklamaktadır. aslında cumhuriyet rejiminin tanımını yapar nitelikte olmuştur. bu maddenin korunması neden gereklidir? şayet bu madde konulmamış olsaydı cumhuriyet nitelikleri değiştirilebilir bir kavram olurdu. başa gelen her iktidar cumhuriyet rejiminin esaslarını göz önüne almaksızın cumhuriyet rejimine yeni kılıflar gaçirirlerdi. bu da cumhuriyet rejimin temel özelliklerini kaybetmesine sebep olurdu. buradan yola çıkarak şu yorumu da yapabiliriz; 2. madde korunmalıydı çünkü 2. maddenin korunması dolaylı yollarla 1. maddeye hizmet eder niteliktedir. yani 2. madde korunmamış olsaydı 1. maddednin korunmasının bir anlamı olmazdı. 1. maddede bahsedilen cumhuriyet kavramının değişken nitelikte olmayacağı görüşünden dolayı 2. madde konulmuş ve 2. madde de 4. maddeyle korunma altına alınmıştır.

  üçüncü madde ise devlet olma unsurlarımızı açıklar niteliktedir. devletimizin bütünlüğü, dilimiz, başkentimiz, istiklal marşımız, bayrağımız konusundaki hususlar bu maddede açıklanmıştır. bu maddede belirtilen hususlar hem maddi hem manevi anlamda büyük bir önem arz etmektedir. birkaç örnekle açılanacak olursa; örneğin başkentimiz. kurtuluş savaşı sırasında çalışmaların odak noktası haline gelmiş ve meclis burada kurulmuştur. ankara'nın başkent olmasından önce ülkenin kalbi istanbul'da atmaktaydı. ancak yeni kurulan türk devletinin temelleri henüz çok yeni olduğu için istanbul başkent yapılmamıştır. çünkü istanbul aynı zamanda saltanatın merkeziydi ve yeni kurulan türk devleti ilkeleri saltanatla bağdaşmayan bir yapıdaydı. istanbul başkent olmuş olsaydı tekrar saltanat fikri gündeme gelebilirdi. tarih boyunca bazı şehirler bazı değerleri sembolize etmiştir. istanbul'da dönemin şartlarına göre saltanatı sembolize etmekteydi. bu sebeple istanbul'un başkent olmaması gerekmekteydi. bütün bu şartlar altında yeni kurulan türk devletinin başkentinin ankara olmasına karar verilmiştir. hem tarihi önemi açısından hem manevi önemi açısından ankara'nın başkent olması yerinde bir ilke olmuştur. ve bu ilke de 4. madde ile korunma alınmıştır. dilimiz konusunu biraz açıklayacak olursak, bir dil bir milletin en önemli unusurlarından biridir. birlik ve bütünlük halinde olmamızı sağlayan en önemli etkenlerdendir. yeni türk devletinden önceki döneme baktığımız zaman yazı dili, konuşma dili, edebiyat dili gibi her alanda peydah olmuş farklı diller görülmektedir. bir milleti millet yapan en önemli unsurlardan biri dilken, bu unsurdaki herhangi bir karışıklık büyük tehlikeler oluşturabilecek niteliktedir. bu maddenin konulması bu tarz karışıklıkları önlemek amacıyla yapılmıştır. ve bu önlem madde 4 ile korunma altına alınmıştır. örneklerimizde olduğu gibi diğer unsurlar da aynı öneme sahiptir. ve değerlerimizin, emeklerimizin, tarihimizin, kurmuş olduğumuz yeni devletimizin korunması açısından bu maddenin 4. madde ile koruma altına alınması gerekli ve hatta zorunlu niteliktedir.

  dördüncü madde ise bu ilk 3 maddeyi koruma altına alan ve değiştirilmeyeceğini ifade eden bir maddedir. bu maddeye bakıldığı zaman kanunun özüyle ve sözüyle farklı anlamlar farklı korumalar içerdiğini görmekteyiz. kanun sözüyle kendisinden önce gelen 3 maddeyi korumaktadır. ancak özüyle kanun kendini korumaktadır. bugün bazı çevrelerce değiştirilmeye kalkışılan bu madde aslında özüne bakıldığında kendisininde değiştirilemeyecek nitelikte olduğunu ifade eder. şayet ilk 3 maddeyi koruma altına alan bir kanunu değiştirmeye çalışmak dolaylı yollarla ilk 3 maddeyi değiştirmeye teşebbüstür. bu da 4. maddenin sözüne bakıldığında kanuna aykırılık ifade eden bir suç haline gelir. 4. maddeye bakılırken bütün kanun yorumlama metodları dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. şayet hüküm içi boşluklar, kanunun sözünde ifade etmediği anlamlar, kanunun koyulduğu dönemin şartları gibi önemli faktörlerin dikkate alınmadan yapılan yorumlar sağlıklı yorumlar olmayacaktır. geniş çerçevede yorumladığımız zaman madde 4 kendini korur niteliktedir.

  hukuk bilimi sağlıklı bir şekilde uygulanırken yorum metodları oldukça önemli bir yer arz etmektedir. anayasa gibi bütün kanunların üstünde bir hükme sahip olan bir kanunun yorumlanmasında bütün yorum metodları dikkatlice kullanılmalıdır. ve sağlıklı bir hukuk hayatı oluşturulmalıdır.
  #21030494
 21. 00
  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası (1924)
  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası (1961)
  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası (1982)

  Diğer iki anayasa halk oylamasıyla nasıl değiştirildiyse yeni yapılacak anayasa, eski anayasaları tümüyle iptal ederek geçerli olacaktır. yani konulan kanun kullanılacaktır..

  Fakat derseniz ki biz anayasayı değil ilk 3 maddeyi değiştireceğiz, o zaman 4. madde değişir ve ilk 3 madde değiştirilebilir.

  Ha 1982 anayasasını yapan zihniyet :

  --spoiler--
  madde 4- anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 inci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.
  --spoiler--

  değilde

  --spoiler--
  madde 4- anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 inci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi ve ilk üç maddeyi koruyan 4 üncü madde hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.
  --spoiler--

  olarak yazsaydı anayasa değiştirilemezdi...

  Ha bu anayasayı nah komple değiştirir diyen birisi var ise

  --spoiler--
  MADDE 6. – Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir.
  --spoiler--

  Maddesi anayasaların değiştirilebileceği hükmünü verir, referandum yapılır ve salt çoğunluk sağlanırsa yürürlüğe girer.
  #21998221
anayasanın ilk 4 maddesi ile alakalı başlıklar