bugün

cizgi filmlerde kotu adamlarin basina dusen tropikal bir meyve.
ayrica soyle bir sey derdik kucukken, ananas aldirdim bozuk cikti. ehhe. cocuk degil canavar.
dışı sert kabuklu,dikenli,saçaklı bir şapkası olan,tpopikal ülkelerde yetişen,ülkemizde tazesi ve konservesi satılan,aşık olunası meyve.
doğum günü pastalarının vazgeçilmez süsü,
ayrıca sünger bob kare şortun evi.
pazardan aldırılması tehlikeli olan meyve.
isvecce'de de adı ananas olan meyve. ananasın uzerine meyve yoktur. konservesini almak daha ekonomiktir. bir tane taze ananastan hem daha ucuzdur hem de icinde daha fazla vardır. * *
dünyanın en lezzetli meyvesidir.* konservede almak en iyisidir ancak çok fazla yenmemelidir damakta tuhaf bi acı oluşur bunu bildiğim halde işkence çekerek yemiştim 1 kutuyu. bide üstüne kutuda kalan suyunu içtin mi artık başka birşey yiyemezsin acıdan *
türkiyede yetişmeyen bir meyve.
100 gramında 52 kalori içeren, a,b1,b2 ve c vitaminleri açısından zengin meyve.
rüyada görüldüğünde, yakında büyük bir başarı elde edeceksiniz şeklinde yorumlanan meyve..
7-10 yaş grubu çocukların hayatında daha önce görmediği, "babana para verip, ananasaldırayım" esprisinin besin kaynağı olan bitki.
suyu içilecek yiyecek.
şu sıralar büyük marketlerde özel bi makinayla soyulup direk yemeye hazırlanan tropikal bir meyvedir. yıllar önce sadece lux manavlarda bi kaç tane olup mucevher gibi sergilenen ananas artık elma gibi her yerde satılmakta.
Çok sayıda meyveden meydana gelen ve çam kozalağını andıran birleşik meyve tipinde bir meyvedir. Yeşil, sarı, kırmızı olan rengi, olgunlaştığında koyu mor renge dönüşür. Eti, sarıdan beyaza kadar farklı renklerde olabilir. Olgunlaşma durumuna göre tadı ekşimsi ya da şekerli olur. Ağırlığı 0,5 - 13 kg arasında değişir. Taze ve işlenmiş olarak yenir. Sıcak iklimlerde yetiştirilebilir.ilk kez Kristof Kolomb tarafından Avrupa'ya getirilmiştir.Konukseverliğin simgesi sayılır.
şifalı özellikleri sapında yoğunlaşmıştır.
ananas sapı selülit dokusunu oluşturan proteinleri parçalar, birikmiş yağların süzülmesini, hareket etmesini ve atılmasını sağlar. sırf bu amaçla üretilmiş bitkisel ananas hapları eczanelerde satılmaktadır. örn; (bkz: solgar)
babanı pazara gönderdim ananas aldırdım.
(bkz: ananas aldırmak)
(bkz: ulama)
(bkz: güzel türkçem)
öğrencilerime ingilizcesini öğretmekte zorlandığım bir meyve türü. çünkü bu meyve espiri konusu olup ortamı dağıtmaya yetiyor . bir diğer örneği de cucumber dir.
içki kokteylerinde sıkça kullanılan bir meyvedir. ayrıca diyet yapanlara da tavsiye edilmektedir.
(bkz: dole)
taksım de dilım işi satılan egzotik meyve.
aldırılandır.

(bkz: anana saldırdım)
(bkz: pineapple)
kizartması yapılabilen ve süper tadı olan bir meyve.
kavun gibi insanın içini baymayan, elma gibi sert olmayan, tam kararında, gerektiği kadar tatlı ve yumuşak meyvedir. ortasındaki sert kısmı çıkarılınca kemirilebilir, evde de soyması ve yemesi oldukça kolaydır.
vucuda son derece faydalidir, uretildigi yerlerde ortalama fiyati tane-3 liraya tekabul eder.
özellikle taze iken yenirse müthiş güzel bir lezzeti olan bir tropikal meyve. ne var ki, tropikal meyve olduğu için türkiye'de bulması ya zor ya da pahalıdır.
büyük mağazalarda özel bir soyma makinesi ile soyulan ve sadece 3 tlye satılan tropikal bir meyve.ilk yememde yaklaşık bir kilo yemiştim ağzımda kalan acı 2 gün geçmedi.