bugün

hatayda bulunan, asi nehrinin beslediği ovadır.
amık ovası değildir, adı amik'tir. hatay'da bulunur.
komik ovadır.. şaka gibi adı vardır.

(bkz: amik ne lan)

(bkz: amik var dediler geldik)
armageddon savaşının en kanlı çatışmasının olacağı ova.
ibni arabi'nin bildirdiği hadislere göre beni esfer( ruslar) ile islam ordusunun savaşacağı yer.
gün doğarken, (bkz: belen geçidi)nden izlenesi ova.
suriye'nin baraj kapaklarını açması üzerine su basan ovadır.
dünyanın en uzun fayhattı üzerinde bulunan ovadır.
amık ovasını engin mi sandın şeklinde türküsü de vardır. hatay ağzında c harfi olmadığından mı amık demişler acaba.
Bir zamanlar amik gölü imiş, kurutulup amik ovası haline getirilmiş bu da yetmezmiş gibi üstüne bir de havaalanı yapıldı. Dolayısı ile her sağanak yağmurda sel basmakta ve kullanılamaz hale gelmektedir.
Güneydoğu Anadolu’da Hatay ili sınırları içinde bü­yük bir ova. Ortasında Amik Gölü bulunduğu ve bu göl mevsimlere göre kabarıp soğulduğu için, Amik Ovası’nın birçok yeri bataklıktır. Son yıllarda yapılan akaçlamalar sonucunda buralar, büyük ölçüde ku­rutulmuş ve verimli tarım alanları haline getirilmiştir. Ova ve yöresi eski yerleşim yerlerindendir. Reyhanlı yakınındaki Çatalhöyük’te iÖ 2000 yıllarından kalma eserler bulunmuştur.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...amik-ovasi/#ixzz2OPtKIL4L
ismini ne zaman duysam coğrafya hocamı hatırlatan ovadır.
hatay'da bulunan ova. ışidci yuvası olduğu söyleniyor.
3. Dunya savasinin baslayacagi yermis. Bundan yillar once bu lafi duydugumda gulmustum ama simdi adim adim hadislerde soylenen yere dogru gidiyoruz.
3. dünya savaşının başlayacağı yer değil en çok kayıp vereceği yerdir. omaha sahili gibi...
https://tr.wikipedia.org/wiki/Melhame-i_K%C3%BCbra
7. Sınıf coğrafya dersinde tahtada türkiyenin bazı ovalarını okurken söylenen ve sınıfta gülüşmelere sebep olan ova, ovamız.
Dünyanın en verimli topraklarına ait yerin içinde bulunan ovadır.
Hadislerde ismi geçen yerlerde büyük savaşın patlak vereceğini yaklaşık (72 sancak) yani 80 milletin tek bir millete karşı savaşacağını ve savaşı yine o tek milletin kazanacağını yazar.
Yine hadislerde oradaki bölgede var olan su veya petrol yüzünden savaşın çıkacağını yazar.
Burada Öyle bir savaş yaşanacak ki ortalık atların diz kapaklarına kadar kan gölüne dönecek.

Milyonluk ordular... Muazzam bir kıyım...
Idlib'in bu ovaya yakın olması ve bahar kalkanı harekatını esed ve putin e karşı yapmamız sebebiyle araştırma yoluna gitmeme sebep olmuş melhame i kübra'nın yaşanacağı söylenen ova.
Aslı amik gölüdür, kurutulup ova haline getirilmiş üstüne bir de havalimanı inşa edilmiştir.

Hatay havalimanını her yağmurda su basmasının nedeni de budur.
hatay'da bulunan suriye'ye yakın ova.
Hatay havalimanı nın bulunduğu bölge. Burası eskiden göldü, şimdi ova ve üzerine havalimanı yapıldı.
melhame-i kübra (büyük savaş)'ın gerçekleşeceği söylenen suriye'ye yakın hatay ovası.
Ortaokul coğrafya dersinden ezberledim ve hala unutamadım.