bugün

Bir rte mottosu.
http://onedio.com/haber/-...-bir-cami-yakisir--403020
RTE'den bu kez tarih alanında çığır açacak, önemli dersler içeren konuşma. " küba'da bulunduğunu iddia ettiği camiden bahsederken benim küba'lı kardeşim" filan dedi kanalı değiştirdim. yazık küba'lılara.
gülmekten karnıma ağrılar girdiren haber. ya arkadaş bu nedir ya. artık yeter yemin ederim yeter. hem sara, hem özürlü.

http://www.cumhuriyet.com..._sozlerini_konusuyor.html
olması muhtemel keşif.

neden derseniz islam dini tüm kainata gönderilmiştir.

peygamber s.a.v. zamnında pek çok sahabe dünyanın dört bir yanına dağılarak islamı anlatmışlardır.
bir de 1178 diyerek kesin tarih veriyor herifçi oğlu. e kesin tarih varsa keşfi gerçekleştirenlerin adı niye yok?

yok arkadaş, bu adam bizi ele güne taşak konusu yapmaktan başka bir cacığa yaramıyor. hele biraz zaman geçsin, "kuyruklu yıldıza biz indik" de diyecek. az sabır.

(bkz: havada durdum şahitlerim var)
‘ilk kez Kristof Kolomb keşfetti’ demek ne kadar ilkokul seviyesi bir bilgiyse, ‘hayır ilk biz keşfettik’ diye kavga etmek de o kadar ilkokul yaş grubuna ait bir iş."

Bakın aslında kim keşfetmiş Amerika'yı:

http://amerikabulteni.com...5/amerikayi-kim-kesfetti/
çinli müslüman denizci "hacı mahmud" ya da daha bilinen adıyla zang he pasifik okyanusunda önemli keşifler yapmış olan müslüman bir amiraldir.

zang he'nin amerika kıtası'nın doğu sahillerine de ulaştığı yönünde önemli bulgular mevcuttur.
(bkz: zheng he/#25757702)
https://www.facebook.com/...53693684732668&type=1

ayrıca yakut türkçesi'nde "emerik" diye bir kelime vardır ama bunun bu konuyla alakası yok. off the record olarak paylaştım bunu da.
yeşil vadiyide ilk benim dedem gördü. (bkz: tosun paşa).
yok amınım ben buldum ama kolomb beni silah zoruyla tehdit etti.
biran benim dedem keşfetti diyecek sandım la hatta Hz Muhammed keşfetti der diyede bekledim neyse ki olabilitesi biraz olan bir fikir attı da yabancıların eline büyük bir dalga geçme kozu daha vermedi.

edit;
ne vermedisi la oğlum yine gülecekler bize yav bıktım la Türkleri gülünç duruma düşürmeyin artık yok özenti binalar yok garip garip tezler abi yeter gidin bilimsel tezlerde bulunun.
Her ne kadar Afrikalı beyanatı olsa da:
-Avrupalılar geldiklerinde onların elinde incil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. Bize gözlerimizi kapatıp dua etmeyi öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda baktık ki incil bizim elimizdeydi. Topraklarımız ise beyazların olmuştu.

sözüne istinaden eğer Amerika'yı ilk keşfedenler müslümanlar ise, çok da başarılı olamamışlar demek...

edit: başarı anlamında bakarsak Amerika'yı keşfedip bundan haberi olmayan Colombus mu, Amerika'nın Hindistan değil başka bir kıta olduğunu anlayan Vespucci mi daha başarılı, o da ayrı bir tartışma konusu...
Az önce haberlerde tayyip Erdoğan'ın ağzından duyup Oha artık diye tepki verdiğim cümle.
sadece müslümanlar demek yetmez. keşfedenlerin hangi soydan geldikleri de benden gelsin.
(bkz: ismail abinin dedeleri)
http://www.youtube.com/watch?v=8q9_DKPLqU0
er kişinin haber sıçmasıdır. ulan yalanında bu kadarı olur lan. neymiş küba da cami varmış. ulan elinizden gelse gördüğünüz evi cami yapacaksınız.
eğer müslümanlar keşfettiyse onlar müslüman olurdu. zorla yaparlardı. hristiyan oldukları görülüyor, bunlar doğuştan hristiyan olmadığına göre birileri oraya gitmiş ve zamanla hristiyanlığı yaymıştır. o yüzden de mantıksız bir önerme.
yeni taze taze sıçılmış gündemimizdir, alın yiyin 15 gün. bu arada sarayın mermerleri döşenir, mobilyalar yetişir.
yakında "castro kardeşimizle karar verdik"... filan diye muhabbetler açmaya gider bu saçmalıklar.
kolombun arkasında kesin paralel yapı vardır.
doğrudur.

Dönemin yeminli yüzücülerinden bilal el kıtzeka avrupadan amerikaya kadar yüzüp kıtayı keşfetmiştir. Dönüş yolunda kulağına su kaçması sonucu vefat eden mümin hiçbir zaman keşfini kayıtlara geçirememiştir.

Yıllardır sır gibi saklanan bu bilgiyi medyaya açıklayan haşmetli efendimize şükürler olsun.
Ak saray'ın odalarından birinde cok sağlam bonz döndüğünü gösteren açıklama.
doğru iddiadır. Benim dedemin dedesinin dedesi keşfetti aslında. Ama o zamanlar fotoğraf makinesi yoktu, ispat edemiyoruz.
rte'nin gündemi saptırma çalışmaları dahilinde yaptığı son saçmalama. gündemi ak saray'a yapılan eleştirilerden uzak tutuyor mu peki bu açıklama? elbette. eh o zaman başarılı olmuş demektir. varsın ne kadar saçmalarsa saçmalasın yine kendisine peygamber gözüyle bakan moronlar yok mu? var. bu durumda ne söylediği çok da mühim değildir. yarın çıkar, amerikan devriminde ingilizleri biz püskürttük der, şakşakçıları yine destekler. yeter ki gündem değişsin, millet ya yabancı medya artık 1000 odalı ak saray'la uğraşmasın.
-duydun mu lan berkecan, tayyip "amerika'Yı müslümanlar keşfetti" demiş.
+hahaha, sahi mi lan. dur taşak geçelim bi...

işte bizdeki mantalite bu.
sırf tayyip söyledi diye bu konuyla taşak geçen milyonlar var bu ülkede.
zira onlar da pek çoğu gibi kandırılmış, cahil bırakılmış.

(bkz: amerika yı kolomb değil müslümanlar keşfetti/#25757541)burada da bahsettiğim üzre tayyip bu konuda haklıdır arkadaşlar.

Müslüman bir çinli amiral olan zheng he, amerika'nın doğu kıyılarına seferler düzenlemiştir.
(bkz: zheng he/#25757702)
zheng he'nin pasifik'in doğusuna yaptığı seferlerden marco polo'nun günlüklerinde de bahsedilmektedir.

sorun şu ki bir kişi de çıkıp "yahu tayyip böyle böyle bir laf etmiş, aslı var mıdır" diye de sormuyor, araştırmıyor.

işte benim kızdığım asıl nokta bu.
oku arkadaşım, bir araştır, ondan sonra taşak geç bu mevzuyla, direk ne diye balıklama dalıyorsun tüm cahilliğinle?

bakınız bugün amerika kıtası'nın kolomb tarafından keşfedildiği klişesi artık tarihe karışmıştır.
zira leif ericson'un amerika'ya ayak basan ilk avrupalı olduğunu bugün bütün dünya kabul etmiştir.
kabul gören teoriye göre leif ericson'un keşfini yaptığı yeni toprakların adı vinland'dır. ve bu vinland'ın kalıntıları 1960'lı yıllarda kanada'da new faundland adasındaki L'Anse aux Meadows bölgesinde bulunmuştur. böylece vikinglerin amerika kıtasını keşfettiği kanıtlanmıştır.

buraya kadar sıkıntı yok.
eyvallah, böyle bilimsel verileri haliyle bizler de kabul ediyoruz. inkar etmek büyük saçmalıktır.

lakin bunları kabul ederken, müslüman denizcilerin de amerika kıtasına varmış olabileceği ihtimali üzerinde durmak gerekir.

vikinglerin amerika'yı keşfettiğine inanmak, bu konuda araştırmalar yapmak tamam. ama iş müslümanlara, asya'ya gelince hiç bir fikir, hiç bir teori kabul görmez, yok sayılır.
bu iki yüzlülük değil de nedir?

Şimdi batılıların ikiyüzlülüğüne bir başka örnek de Thor Heyerdahl'ın "kon-tiki" adlı ilkel teknesi ile yaptığı yolculuktur.
Thor Heyerdahl bu yolculuğu ile Asyalıların ilkel tekneler ile pasifik okyanusunu geçebileceğini kanıtlamıştır.
Batı dünyası bunu da kabul eder, KON TiKi adına müzeler açar, ama Müslüman bir denizci'nin pasifik'i geçip Amerika'ya varabileceğini kabul etmez.

Bu ikiyüzlülük değil midir? Kendi yaptıkları "perfect" ama müslümanların, ya da Türklerin yaptıkları "tu kaka".

geçelim bunları.

toparlamak gerekirse.

1)tayyip erdoğan, "amerika kıtası'nı müslümanlar keşfetti" söyleminde haklıdır. Amerika kıtasını müslümanlar yahut başka asyalı milletler keşfetmiş olabilir.

2)tayyip erdoğan'ın "küba'da dağın tepesinde cami varmış" söylemi ise safi üfürüktür. böyle bir şey yoktur, iyi sallamıştır.

3)tayyip erdoğan'ın bu söylemlerini okuyup araştırmadan, sırf o söyledi diye eleştirenler taşak geçenler beyinsizin, cahilin önde gidenidir.

4)bizi bize düşürmek, avrupalıların yüzlerce yıldır başarıyla uyguladığı bir taktiktir, bu konu başlığında da ne kadar başarılı oldukları gözlemlenmektedir.
kuzey amerika yerlileri binlerce yıl önce asya'dan göçmüşken colomb'dan çok önce müslümanlar ancak sikimi keşfetmişlerdir. hâliyle recep tayyip erdoğan da sikime haklıdır.
amerikaya ilk gidenlerin vikingler olduğu varsayılmaktadır.
http://tr.wikipedia.org/w...ncesi_okyanus_ötesi_temas