bugün

amerika birleşik devletleri ve türkiye arasındaki alım gücü farkını gösteren kıyaslamalardır.

bugün tek bir örnek verip daha sonra zenginleştirmeyi düşünüyorum. Türkiyede nasıl bir soygun düzeni var kendiniz görün.

bugün örneğimiz xiaomi redmi note 8;

önce türkiye fiyatı

görsel

daha sonra ise abd fiyatı;

görsel

2399 lira ve 162 dolar. doları türk lirasına çevirme saçmalığı bir yana ancak bazılarınızın içi rahatlasın güncel kurla 1160 lira civarında yapıyor.

bu telefonu türkiyede almaya kalkarsanız 1 ay boyunca günde en az 8 saat çalışıp bütün maaşınızı verseniz de alamazsınız. yetmiyor zira. pek çok iş yerinde günde ortalama 10 saat çalışılıyor asgari ücret için bunu da görmezden geldik. 8 saat üstünden ayda ortalama 26 gün çalışıyoruz x 8= 208 saat çalışıp bir adet yukarıdaki telefonu alabiliyoruz.

abd de korona nedeniyle bazı dağıtım işlerinden günde 500 dolar kazananlar bile var fakat biz normal bir zamanda çalışıldığını baz alalım. türkiye ile abd arasındaki fark abd de asgari ücretin en vasıfsız ve beceri gerektirmeyen işleri kapsamasıdır. o nedenle nüfusun çok küçük bir kısmı asgari ücret alır. türkiyedeki asgari ücretli sayısı çok çok yüksektir abd de ise düşük. buna rağmen bu seviyede ele aldığımızda ortalama 12, kuzey eyaletlerde ise 15 dolar ödeme alırsınız. bu hesapla 15x11 saat= 165 dolar kazanırsınız.

bir amerikalının 11 saati bir türkün 208 saatine eşittir.
TV de gördüm karı koca çalışıyor 400.000 $ para biriktirip ev falan alıyorlar üstelik tiko para.

Benim tiko para ev almam için karı koca 400 sene çalışmamiz lazım amk.
kan imparatoluğu ile değil üretim gücü ile alakalı durumdur. türkiye üretim yapmak yerine bütün parayı ormanları yok edip apartman dikmeye harcadığı için papua yeni gine'den bile değersiz bir para birimine sahiptir. yükselen duvarlar değil anlayacağınız alçalan biziz.

play station örneğini vermek isterim. ps4 pro 1 tb modeli için durum şöyle;

önce türkiye fiyatı (oyun yok bunda) 5576 lira.

görsel

bu ise abd fiyatı 499 dolar. ayrıca 3 adet oyun ve oyun kolunun şarj ünitesi de hediyeli.

görsel

Türkiyede ayda ortalama 208 saat(yasal sınırlara uyulduğunu farz ediyoruz yoksa ortalama günde 10 saat çalışıp 2 saat kıçımıza giriyor) çalışıldığı ve asgari ücretin 2324 lira olduğu düşünülürse saatlik ücret 11 lira civarında oluyor. dolayısıyla bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı bu cihazı almak için 506 saat çalışmalı.

abd de yaşayan biri ise yine asgari ücretle çalışıyorsa 33 saat çalışarak 3 adet oyun ve şarj ünitesi ekstraları ile cihazı satın alabilir.

abd vatandaşı bir kişinin 33 saati, türkiye cumhuriyeti vatandaşının 506 saatine eşittir. arta kalan 473 saatte abd'li eleman ailesiyle vakit geçirip bedava gelen oyunları bitirip yeni bir oyuna geçerken türk vatandaşı daha cihazın borcunu yarısını ödememiş olacak....
Problem alış gücünün düşüklüğüne ilave gelen acımasız gümrük vergileri.sürekli aldığım bir ürünün fiyatı iki ay içinde 750 den 2250 ye çıktı.
malum zihniyete anlatılamayacak bir durum.
adamlar dolarlı fiyat görünce refleks olarak türk lirasına çeviriyor.
Ülkemizin alim gücü daha yüksek!!! Buna inanmayacak binlerce insan var sanki yalanmış gibi !!!!
Alamadım yine.
siz sömürgeci bir vampiri yıllardır terörle mücadele eden, jeopolitik önemi sebebi ile devamlı mudahele edilen, satılmış iktidarları yüzünden başı beladan kurtulmayan, canı sıkılanin darbe yaptığı turkiyeyi kıyaslıyorsaniz, ya yaşınız ya iq nuz düşüktür.
amerika refahını; döktüğü kan ve akıttığı göz yaşına borçludur.
tüm ülkelerin listesi şurada:

https://en.wikipedia.org/...of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

listeden görülebileceği gibi, katliam yada sömürgecilik yapmadan, dolar basmadan da amerika'dan daha zengin olan ülkeler var.
(bkz: emiş gücü).