bugün

bir tür futbol oyunudur. ilk başta oyuncular yere düşürmeden top sektirme yarışı yapar. topu en az sektiren kaleye geçer ve topu oyunculara atarak oyunu başlatır. oyuncuların her seferinde topa bir kez dokunma hakkı vardır. oyuncular ancak topu havada sektirme şartıyla topa birden fazla dokunabilir. paslaşılarak kaleye gelinir. en son bir oyuncu topu kaleye atar. apıştan girdiyse 5 sayı yazılır kalecinin hesabına. vole de 5 sayılık bir atıştır. rove şota 10 sayılık, kafa golü ise 3 sayılıktır. oyuncu golü eğer sektirerek attıysa sektirdiği kadar sayı kalecinin hesabına geçer. eğer top kaleyi bulmayıp dışarı çıkarsa, topu dışarı atan kaleye geçer. kalecilerin hesabı 20'yi bulunca oyundan atılırlar ve hoş olmayan ünvan sahipleri olurlar.
sadece "alman kale" de denir.
almanya ile başka bir takımın maçında spikerin almanyanın kalecisine hitabıdır.
(bkz: almanların kalesinde çuval hakanı görüyoruz)
9 aylık olarak da bilinir.

ilk çıkan - anne
ikinci çıkan - kız kardeş
üçücü çıkan - erkek kardeş

son çıkan - baba

gibi ünvanlar alır. değişik ünvanların kullanıldığı da görülmüştür.
(bkz: alman kale)
tek pas olarak da bilinen bir tür sokak oyunu.
garip gecelek ama erciyes de denilir.
anlattığınız şey dokuz aylık olmasın. benim bildiğim alman farklıydı.
çocukluğumun oyunu. lan çok severdim bunu ben ya.

-hadi alman oynayalım
+tek kale maç yapalım
-alman alman

ne alakaysa. alman ne ya? biri bana bu oyuna neden alman kalesi denildiğini açıklasın.
(bkz: japon kalesi)
Sokak futbol oyunudur.yalnız bizim mahallede bir kaleci. 3 adet golcü ve bir orta yapan seklinde oynanırdı.orta gelir top havada iken golcüler vole veya kafa ile gol atmaya çalışırdı.gol kaçarsa kaçıran kaleye geçerdi.
81 de derler buna bazen 21, 51, 31 ben hepsini duydum valla ama hepsi aynı kapıya çıkar..

ilk çıkan anne,
ikinci çıkan kız kardeş,
üçüncü çıkan erkek kardeş,

en son çıkan babadır..
güncel Önemli Başlıklar