bugün

nedeni bilinmeyen bir şekilde ısrarla inanan kişilere niye inandığını sormakta, amaçsız olduğunu düşündüğü bir şeyin gerçekten olmadığını ispatlamaya çalışan kişidir. yahudiliği belki anlayabilirim ama isteyen herkesin bir parçası olabildiği diğer dinlere karşı neden sanki aralarına girmek istemiş de alınmayınca bok atmaya başlamış gibi anlamsız bir tavır sergilendiğini anlamam. böyle durumlarda genellikle çeşitli sadece kelime olarak anlamı olan ama aslında bir önerme olarak anlamı olmayabilecek şeyler söyleyip cevap alamayınca "bak göt oldun" diyerek lafı hadi inanma bak cevap veremiyorsun'a getiren kişilerdir. ilkokulda nedense kitaplara bol bol konulan,allah'ın varlığını ispata yönelik okuma parçalarına bir tepki olarak ortaya çıkmış olabilirler. en ünlü göt etme amaçlı soru "madem allah herşeyi yapabilir sınırı yoktur, kendi kaldıramayacağı ağırlıkta bir taşı yaratabilir mi?"dir.
muhtemelen ateisttir.*
(bkz: gafil)
Her ünleminde Allah' ın adını kullanırken ateistim diyen, kıçı tutuşunca "aa pardon Allah varmıış." diyen ilgi fakiri, tırsak zevzekler.
(bkz: KENDiNE KILLIK YAPAN KiŞi).
EVRENiN NASIL OLUŞTUĞUNU NASIL GÖRDÜĞÜNÜ NASIL DUYDUĞUNU NASIL DÜŞÜNDÜĞÜNÜ DE iSPAT ETMESi GEREKEN VE ASLINDA ALLAH IN YOKLUĞUNU iSPAT ETMEK iSTiYORSA HER ŞEYiN ASLINDA YOK OLDUĞUNU DA iSPAT ERMESi GEREKEN KiŞiDiR. VE MUHTEMELEN YAKIN ZAMANDA KAFAYI ÜŞÜTECEK KiŞiDiR. ÇÜNKÜ GENELDE ATEiSTLER ALLAH IN YOK OLDUĞUNU iSPATA ÇALIŞMAZLAR. ÇÜNKÜ ÖMÜRLERi YETMEZ VE SORU iŞARETLERi iLE ÖLÜR GiDERLER. O YÜZDEN DiREKT YOK DERLER VE PEK DÜŞÜNMEZLER. ONLARIN Ki GENELDE TEPKi iNKARIDIR. ETRAFLARINDA Ki iNSANLARA VE ANLAMSIZLIKLARINA TEPKiDiR.
bence oldukça gerekli kişilerdir. allah körü körüne taklitçilikle atalarının dinine inananları, babalarını o yol üzerinde bulduğu için o dinin doğru olduğunu iddia edenleri kınamıştır. allahın istediği inanç mantık süreçlerinin sonucunda ulaşılması gereken bir şeydir. bu insanlar eğer edepleriyle, hakarete kaçmadan, tutarlı eleştiriler yapıyorlarsa bunların argümanlarını çürütmek oldukça zevkli ve iman güçlendiricidir. bu durum kendi ahiret hayatları için kötüdür ama o da beni ilgilendirmez.
friedrich wilhelm nietzsche. derin bir varoluşa dayandırdığı nihilizmiyle, tanrı' yı reddettiği gibi insanların tek başına varolduğunu ve bazılarının üstün özellikleriyle diğerlerinden ayrıldığını iddia etmiştir.
(bkz: üst insan)
* risale-i nur'daki bir temsil ile açıklandığı üzere işi bir hayli zor olan kişidir.

Evet, sübûtî* bir emri ihbar etmenin kolaylığı ve inkâr ve nefyetmenin gayet müşkül olduğu bu temsilden görünür. Şöyle ki:

Biri dese, "Süt konserveleri olan gayet hârika bir bahçe küre-i arz* üzerinde vardır"; diğeri dese, "Yoktur." ispat eden, yalnız onun yerini veyâhut bâzı meyvelerini göstermekle kolayca dâvâsını ispat eder. inkâr eden adam, nefyini* ispat etmek için küre-i arzı bütün görmek ve göstermekle dâvâsını ispat edebilir.

Sözler | Onuncu Söz | 110
rte ile aynı havayı soluyan kişidir.
Allah'ın varlığını ispat etmeye çalışan kişi kadar normal bir kişidir. Bu kadar eleştirilmesine gerek yoktur. Zaten inananlar ve inanmayanlar aynen galatasaray, fenerbahçe, beşiktaş holiganlarına benziyorlar. Hep birileri zeytinyağı misali üstte olmak için çırpınıyor. Bilmiyorlar ki, Herkes istediğini düşünebilir, ispatlayabilir. Yırtınmaya gerek yoktur. Saygı duymak en iyisidir.
-olm şimdi allah bizi yarattı diyolar ya...
+ee evet öyle.
-peki onu kim yarattı işte?
+yaa bi git olm manyak mısın?
-gördün mü cevap vermiyosun ehehe...
+git olm başımdan çarpılcan şimdi, bende kaynamayayım arada...
hakaret olmadıktan sonra tartışmak her zaman güzeldir. lakin hakaret olmadan...
"olm ben her dini okudum aştım, siz salaksınız lan" gibi girersen olaya -ki öyle oluyor- zaten ne olduğunu belli etmiş olursun.
ortamlarda kendine marjinal tip yakıştırması yapılması için bir taraflarını yırtan insandır.

bir kişi allah'a inanmıyors,a inanmadığı birşey için başka insanlarla tartışmaya girmez, inanlara hakaret edip kendini riske sokmaz, ama ben inanmıyorum siz inanlar niye inanıyorsunuz, bak şöyle böyle bıdı bıdı salaksınız olm siz gibi her ortamda öne çıkmaya çalışıyorsa ben her yolu denedim bir bok olamadım bide bunu deneyip bir bok olcam düşüncesine sahip insandır.
gereksiz işler peşindedir.. var veya yok bu sadece kendini ilgilendirir.
ispat edilmesi gereken şey yokluk değil, varlık olduğu için uğraşması beyhude olan kişidir. bıraksın da allah'ın varlığına inananlar onun varlığını ispat etsin! ama su götürmez kanıtlarla, lafa dayalı çıkarsınımlarla değil. dünyayı yaratıp herkese iyilik dağıtan, gözle görünmeyen bir ejderha olduğunu iddia eden kişi, "eğer o olmasaydı dünyada bu nizam olur muydu, bu kadar mutluluk olur muydu" demektense ejderhanın varlığını su götürmez şekilde kanıtlamalıdır. eğer ejderhanın ateşini, dokusunu, dişini, kılını, tüyünü, b*kunu falan gösteremiyor, ama "bulutlara bakın, yüce ejderha (cc sav etc)'yi selamlıyorlar" diyorsa onu ciddiye almakla uğraşmamak gerekir.

not: allah'ın varlığını ispat aslında yokluğunu ispattır. ispat inancı yok eder, inanç olmadan da tanrı hiçbirşeydir.

--spoiler--
The argument goes something like this: "I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing."
"But," says Man, "the Babel fish is a dead giveaway isn't it? It could not have evolved by chance. It proves that You exist, and so therefore, by Your own arguments, You don't. Quod erat demonstrandum"
"Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic.
"Oh, that was easy," says Man, and for an encore goes on to prove that black is white and gets himself killed on the next zebra crossing.
hitchhiker's guide to the galaxy series
--spoiler--
aslında kendi varlığının olmadığını ispat etmeye çalışan kişidir. ve netice itibariyle, yaptığı boştur, saçmadır. başka işlerle uğraşması tavsiye edilir...
baş zebani: Gelelim size.
ismet: bii.. biz demi?
muavin: cehenneme.
baş zebani: hayır hayır ne münasebet. Yüce rabbimiz sizin için cehennemin dibini uygun gördü. geliyorlar ateşi harlayın.*:*.
kesin biyolojicidir. evrim teorisini düşüne düşüne kafayı yemiştir.
vay onun haline.
allahın var oldugunu ıspatlamaya çalışan kişiden daha mantıklı kişi.
(bkz: yokluğun ispatı)
yokluktan ziyade önce varlığın ispatlanması gerekirken, boşuna çabalayan insandır.
hatirladiğim bi hikaye vardır bu konu ile ilgili...

-abicim o kadar uğraşıyosun ediyosun ibadet filan, ya senin bu allahın yoksa ?
--yoksa bosuna ugrastıgımla kalacağım, peki ya varsa !
-*
-neyse ben bi soluk sezgine de ugriiim, yengeye selam söyle...
en sonunda varsa çarpsın diyen sorgulayıcı kişiliktir.
güncel Önemli Başlıklar