bugün

dilenen kişinin, dilendiği kişiyle bi alakası olmadığı için, araya allahı sokarak hem duygu sömürüp hem de kendince mantıksal bir çerçeveye oturtup kullandığı dilenme cümlesidir.
muhtemelen allahın rızasına bunu diyenden daha cok ihtiyacımız vardır.nitekim bunu sarfeden insanlar bizlerden kat be kat zenginlerdir...
dilencilerin vazgecilmezi,para vermeden gectiginizde allah belanı versin seklinde degistirilebilecek cümle.
dilenci repliğidir. alternatifi için;
(bkz: allah ne verdiyse alsın)
sadece dilenenlerin değil, her müslümanın bir iş yaparken aklına getirmesi gerektiği olgu.
yapılan işin ne için yapıldığını tasvir eden tümce, kimilerine göre hayat felsefesi*. zira insan yürüme, nefes alma, okulA gitme, konuşma, yemek yeme gibi rutin eylemleri de Allah rızası için yapabilir. önemli olan o şuura, duruşa erişebilmektir.
müslüman kişinin yağtığı işlerde * temel olması gereken şeydir.
dilenci kelamı.
niyetin sabitidir.
niyet ettim allah rızası için abdest almaya, namaz kılmaya gibi.
gazi üniversitesinde okuyan iki ayaklı köpeklerin bazen dövdükleri adam için, bazen topladıkları para için kullandıkları repliktir.
Teyze karar ver, seyyar satıcımısın, niyetçimisin yoksa dilencimisin?
Allah rızası için sakız satmakta ne oluyor?
Hangi mesleğin erbabısın?

Allah rızası için sakız alsam bir faydası olur mu bana, yada sana?
Din insanların sömürülmeye, üzerinde oynanılmaya en müsait yeridir. Neden böyle düşündüğümü uzun uzun anlatacak değilim. Dinlemek isteyen olursa yazabilir. Böyle olduğunu anlamak için uzağa bakmaya gerek yok. Başlıklardan, entrylerden de anlıyoruz. Allah rızası diyip para dileneni, yardım bekleyeni, oy dileneni de görüyoruz. Bir gün kucağındaki bebeğe Dayanamayıp bi' kadına para vermiştim. Bi' dede kenara çekip " bak yavrum, dünya alt üst olsa zarara uğramayacak olanlar hırsızlar ve dilencilerdir. Sen daha küçüksün, niyetin belli. Yardımının dokunacağı daha doğru durumlar, zamanlar olacak." Demişti. ne güzel dedi.
git ve sokakta kalan birine simit ısmarla.
acınası bir söz.
namaz kılmağa niyet ederken söylenen söz.
ibadetlerin yapılış nedenidir.
elin dilencisinin dilenirken söylemeye başladığı söz. daha sonra da <evladınızın başı için> diyerek duygusallığa devam eder, o da işe yaramazsa <çocuklarım aç> diyerek son kozunu oynar.
güncel Önemli Başlıklar