bugün

küçük yatırımcı için sık karşılaşılan bir durumdur. çeşitli ve karmaşık sebepleri mevcuttur.
-çeşitli iletişim yolları kullanılarak büyük beklentiler yaratılıp, satış yapılmışsa yükselmez.

-alım yaptığınız miktar yüksek, senetin halka acıklık oranı veya sermayesi küçükse yükselmez.
çoğu murphy yasaları'na bağlar bunu. "a.ına koyim benim aldığım kaat yükselmiyor yav" der.
hatta geçen başıma gelen bir anıyı paylaşayım sizinlen. tabi anı başıma gelir arada benim, olur yani.
ankara'daki aracı kurumlardan birinde bir yatırımcı vardı. adamın sadece 3000 ytl portföyü* vardı. adam murphy yasaları'nın gerektirdiği tüm özelliklere sahipti. ne zaman bir kağıt alsa, endeks tavan bile yapsa kağıt düşer, açığa satsa* yükselirdi. sonraları kafayı yedi adam; "beni takip ediyorlar, benim aldığım kağıdı veriyorlar, verdiğim kağıtları alıyorlar" deyip durdu bir hafta boyunca. koskoca trilyonluk portföylerin adamın 3000 ytl'sinde gözü olduğunu düşünüyordu. sonra kalp krizi geçirdi. antalya'daki yazlığına yerleşti. aman deyim, fala ciddiye almayasınız...
takip konusu paranoya haline getirilmemek şartıyla bir gerçektir.

bu yüzden iyi aracı kurumlar kademeli alım ve uzun vade tavsiye etmektedirler.
yükselmenin tek harekette ve sürekli olabileceğinin bir işareti de olabilir.
Rallinin sonuna yetiştiğinizi gösterir.

Genelde her şeyi en son babalar duyar hesabı, ralliden en son haberdar olan küçük yatırımcıların başına gelir. Piyasa spekülatörleri, spekülasyon yapmak istedikleri sığ hisse senetleriyle ilgili uydurma haberler yayarlar, kağıtta bir hareketlenme/ yükseliş başlar; buna bağlı yeni haberler, dalga dalga yayılır, en nihayetinde tüm piyasada duyulur. fiyat yukarı çıktıkça, aracı kurumların ikiyüzlü müşteri temsilcileri, küçük yatırımcılarına gaz vermeye başlar, onlar da napsın, heyecanlı heyecanlı alırlar. Ne yazık ki halkanın en ucunda oldukları için, trene en son binenlerdir; onlar hisse senedini satın aldığında, senedin fiyatı zaten tavan yapmış, düşük fiyattan bunları satın alanlar kar için hisselerini elden çıkarmaya başlamışlardır. Siz de tepeden aldığınız hissenin fiyatının, bırakın yükselmeyi veya olduğu yeri korumayı, düştüğünü gördükçe içinizden satmak gelmez, bir umut u dönüşü yapmasını beklersiniz ama olmaz; taa ki ralli öncesi taban fiyatına oturana kadar. O zaman da kendinizi bir yığın değersiz kağıtla mastürbasyon yaparken bulursunuz.

Bilgisi yetersiz ve piyasayı her an gözetleyemeyen Küçük yatırımcı için en iyi seçenek derinliği olan kağıtlardır. Belki anlık devasa artışlar yaşamazlar ama iyi temettü verirler, sürekli bir yükseliş gösterirler ve çok nadir batarlar.

Murphy yasalarından ziyade kazıklanmadır.
satmanı beklemekte'dir.
genellikle elden çıkartıldıktan sonra yükselir.
Yukselenine bakmak lazim o senedin.
uzun vade her senet zirvesini dener ve yapar. ona göre alınmaldır. al sat tan yalnızca çok profesyoneller kazanır.
hiç bişi bilmiyorsanız parayı çimentoya gömün... yıllık bazda en kötüsü mardin çimento bile yüzde yirmi getiri sağlayacaktır... kısa vadeli oynamak için bir milyonu gözden çıkarmanız lazım...