bugün

bir konuda gördüm bu başlığı, şaşırdım hala alevilik hakkında bu tür düşüncelerin olması bilmiyorum ama endişelendirdi beni.

sonra baktım bu başlığı düşünen arkadaşa, endişem azaldı birden nedendir bilmem.

(bkz: yobaz insanların hiç gelişemeyecek olması)
(bkz: yobaz insanların düşüncelerinin dikkate alınmaması)
inançların tümünün, saygıyı gösterecek olan kişinin kendi karakteri ve ahlakı adına, saygıyı hakediyor oluşunu düşündügümüzde; "batıl inanç" tamlaması oldukça saygısız ve yersizdir. inancın neye göre batıl olduguna kimse karar veremez. toplumları etkilmiş, uzun bir süreye yayılmış olması dinlerden birini asıl geriye kalan her inancı batıl kılamaz. özellikle şimdinin kendini dünyanın en akıllı insanı olarak gören milyonlarcasıyla yaşadıgımız şu dünyada geldigimiz noktaya bakarak en azından bunu görebilmeli ve açıkça, kaypaklık yapmadan batıl inanç diye bir şeyin söz konusu olamayacagını kabul etmeliyiz. * inançlara saygı göstermedigimiz noktada, istedigimiz saygıyı da kaybetmiş oluruz. söz konusu olan inanç ister alevilik olur, ister kulak çınlamasının sebebi olarak gösterilenler.

yani tüm bu sözlerin devamında ancak şu çıkarılabilir; alevilik batıl inanç değildir.zaten batıl inanç diye bir şey yoktur. alevilik dünya üzerinde varlıgını koruyan diger binlercesi gibi bir inançtır. hakettiği saygı (kıyaslama yapmak değil maksadım örnek göstermek) islamiyetin hakettiğinden daha az değildir ve yine en az onun kadar gerçektir.

aleviligin batıl bir inanç olması fikri bile komiktir.

kaldı ki, batıl inanç diye bir şey olmaması kısmını da geçelim, eminim aleviligin, toplumun batıl anlayışının kriterleri içindeki inançlardan biri olmadıgını kanıtlayabilecek birçok kişi vardır. fakat bu kişi ben değilim, yeterli bilgim yok. olanların açıklama yapması eminim herkes için faydalı olacaktır.
(bkz: 1 deli ortaya laf atar 40 gerizekalı üstüne atlar)

edit: zoruna mı gitti yobaz kardeşim.
alevi bir kişinin yorumuna göre alevilik hakkında hüküm sürmelerinden mütevellittir.
* (bkz: bozacinin sahidi siraci)
sünni mezhepleri haricinde birde şii mezhebinin olduğunu bilenlerin götüyle güldükleri tespitimsidir.
alevileri islam dahilinde değerlendirme olayı islam'ın kaidelerine, farzlarına biat etme durumuna göre değişir. rab olarak hazreti ali'yi kabul eden, islam'ın farzlarını uygulamayan, kabul etmeyen islam'ın haricindedir.

inancın batıllığı ise subjektif bir değerlendirme.
batıl
sıfat (ba:tıl) Arapça b¥µil
1 . Doğru ve haklı olmayan.
2 . Çürük, temelsiz, asılsız.

bu bigiler ışığında alevili inceleyecek olursak,

alevi ali'yi seven, ali'nin taraftarı olarak kullanılır. hz ali cem etmeyen, camiye giden, namazını kılan birisiydi, hiç bir zaman peygamberlik iddiası olmadı, kendine ait bir mezhep kurmadı, başkalarının onun hakkında iddia ettiklerini kendisi talep etmedi.

gerçek aleviler namazlarını kulan oruçlarını tutan, hakikaten ali'nin yolundan gidenlerdir.

hz ali'nin yaptıkarını yapmayanlar, herhangi bir yazılı kaynağa dahil olmadan sadece örf ve adetlerine göre hareket edenler, inançlarını bu şekilde gösterenler şüphesiz batıl inanmaktadır çünki hiç bir temelleri yada dayanakları yoktur ve batıl kelimesinin manası doğrultusunda hareket etmektedirler.
batıl
sıfat (ba:tıl) Arapça b¥µil
1 . Doğru ve haklı olmayan.
2 . Çürük, temelsiz, asılsız.

eğer tanım buysa bi şeyin batıl olup olmadığı kişiye göre değişen subjektif bi sıfat olur. mesela bana göre dünya üstündeki bütün dini inançlar batıl o zaman, çünkü hepsi de yanlış, haksız, çürük, temelsiz ve asılsızdır.

ama inanan kişi inancına bu lafları ettiğimde rahatsız olur ve karşı çıkar. çünkü ona göre de inancı doğrudur, haklıdır, çürük değildir, temelsiz ve asılsız değildir.

haa o zaman bi inancın batıl olup olmadığına karar verdiğinizde bunun yalnızca sizin görüşünüz olduğunu bilin. burada alevilik batıl derken sarkacın aynı şekilde sizin inancınıza da aynı suçlamayla geleceğini bilin.

konu hakkındaki kişisel fikrime gelince; bana göre bi dini inanca sahip birinin başka dini inanca sahip birine "batılsın" demesi zaten komediden başka bi şey değil.
doğrudur.

aksini iddia eden alevi de bilgisizdir. aziz nesin'in sivas katliamı öncesinde alevileri eleştirirken söylediği gibi
arapların 1400 yıllık kan davasıyla ne alakanız var? dine bu anlaşmazlık üzerinden yamanmaya gerek yok.
boşverin, hepten terkedin de siz de rahat edin, sizi asil kluplerine almayanlar da rahat etsin.
zorla beni sev beni sev demenin ne alemi var? adınız çıkmış ana bacı bilmeze; ağzınızla kuş tutsanız inmez sekize.

neyse suçları resmen isnad edildii. alevilik batıl bir inançtıır.
şimdi de cezalarından bahsedelim. siktiredin osmanlı zamanını,
babalarınızın sizin yaşınızda olduğu zamanlardan biraz bakınız verelim çorumlu, maraşlı, sivaslı.
adları artık türkü adı gibi gelen ama yunana, sırpa, bulgara sesinizin çıkmamasını sağlayacak hayvanca katliamlara.
bu şanlı kıyamlarda başrolde oynayanlar da sizinle aynı görüşte olmasın?
batıl olanın katli vacip olmasın? lekum dinikum veliye din sadece savunma amaçlı süs olmasın?
olsun mu? bana kalsa din tüm varyantlarıyla beraber yok olsun, hiç olmasın.
ne alevi olsun, ne sünni ki bu suni ayrımların a.q.asınız.

falcı değilem ama takip edin:
önümüzdeki bir ay boyunca düşük kan şekerinin yan etkileri sebebiyle sizin gibi olmayanlara ne bahaneler bulunacak.

edit buraya: alevi kardeş; din briç klübü gibidir. kuralları kendi koyar. kabul edilmek istiyorsan kendi kurallarını dayatamazsın.
işine gelirse der ve kapıyı gösterir. tanımı da o yapar, fetvayı da o verir. mühür kimdeyse süleyman odur.
diyanet kiminse hakkı batılı o tayin eder. papa kimse o aforoz eder.
adamlar liste çıkarmışlar 32 farz 54 farz, 5 şart, gusül, teyemmüm vesaire diye. sen ne dersen de, ne yaparsan yap, kendilerinin de uygulamadıkları bu kuralları kabul etmedikçe batılsın.
kırk yıl komşuluk etsen de kapalıçarşıdaki dükkanına gelen kafir turistten değersizsin, ananla yatarsın, bacını s.kersin, kızının bekaretini baba olarak sen bozarsın, kötü kokarsın, hayvan oğlu hayvansın.
ee hala ne direnirsin müslümanım diye? şaman ol bundan iyidir.
muhabbeti geçtiğinde, hurufilerin bektaşilerin arasına karışıp bir fırkayı nasıl rezil rüsva ettiklerini hatırlamakla yarar görecek oluşum. adetleri örfleri inançlarına karıştırmışlardır. kesinlikle hak mezheb değildir. ayrıca dinle siyaseti pizza hamuru haline getirmişlerdir.
Eğer Alevilik islam dışı bir unsur ise doğrudur. islam , kendisi dışındaki her inancı batıl kabul eder. Batıl kelimesi birilerinin zoruna gitmesin , çünkü sadece islam'a göre batıldır. Başkalarına göre batıl olmayabilir. Kendi düşünceleridir.
eline diline beline sahip olmak ne kadar batılsa o kadar batıldır.
Aleviliğin tanımına bağlı olarak doğruluğu değişebilen önerme.

"Alevilik nedir?" diye sorduğumuzda, "Hz Ali'yi çok sevmek, ona gönülden bağlı olmak, kendisini şeyh mürşit kabul etmektir." şeklinde bir cevap alıyorsak, tüm sünnileri alevi olmaya çağırıyorum.

yok eğer bunların yanı sıra, "hz ali'yi sevmek, fakat hz ebu bekir, ömer ve osman'ı, halifelikte hz ali'nin hakkını yediği için sevmemektir ise, sorulacak sorular şunlardır:

"Hz ali ikiyüzlü müdür?"
"hz ali korkak mıdır?"

Elbette değildir. Peki madem değildir, hz ali böyle bir haksızlığa neden tahammül etmiştir? ikiyüzlülük yaparak onlara yaranmak için mi, yoksa onların askeri gücünden korktuğu için mi? Oysa o, ne korkak, ne de ikiyüzlüdür.

Sıradaki soru: "Aleviler namaz kılar mı?" . Cevap olarak dense ki: "Hz Ali bizim namazlarımızı da kılmıştır, biz namaz kılmayız."

Cevaben derim ki: "Sen birinin namazını kılacak olsaydın, kiminkileri önce kılardın? Kendi çocuklarının mı, yoksa senden 1400 sene sonra gelecek insanların mı?"

Madem hz hasan ve hüseyin'in namazlarını aksatmadan kıldığını biliyoruz, o halde alevilere deriz ki: "madem evlatlarının namazlarını kılmamıştır, öyleyse sizinkileri dahi kılmamıştır. hem kişi sevdiğine benzemek ister, öyleyse siz dahi bunca sevdiğiniz hz ali'ye benzemek için namazlarınızı allah rızası için kılınız."
namaz ibadetinin nasıl yapılacağı konusunda sünni yorumunu islam'ın esas görüşü olarak sanmış olanın haliyle hakkında atmasyon üstadı olacağı konuyla ilgili tutarsız bir iddiadır.
güncel Önemli Başlıklar