bugün

türkiye'de daha bölünecek çok kavram ve insan olduğunun kanıtıdır. *
kürt alevilerden sonra türk alevilerin de kökeni bulunmuş oldu;

(bkz: iran)
soylarimiz nerden geliyor sorunsallarindan birinin daha cozume ulastigini anlatan hede.
peki ben kimlerdenim baba?
alevilik ile türk olma konusunun ortaya atılma nedeninin sadece şarap ve saz çalma olduğunu düşünen bünyenin bir buhran anı sayıklaması olabilir gibi görünen düşünce duvarı. acaba şamanizm ve alevilik konularına ne derece hakim şeklinde bir soru yöneltmek geliyor içimden.

(bkz: at sen ben dinliyorum)
aleviler biz türkmeniz diyorsa ; türkmendir.
bunu tartismanin ne geregi vardir. bu ülkede bir cok mezhep ,irk , falani filani türk degilde biz türküz diyor ya , ayni sey.
alevilik ırk değil, islam dininin bir mezhebidir. bu sebeple alevi kişi türk, laz, çerkez, kürt, ermeni ırklarından her hangi birine mensup olabilir.

aynı şekilde ermenilikte din değil, ırktır. bu sebeple müslüman ermeni de olabilir. (bkz: mimar sinan)
Başlığı gördüğümde galiba ilk kez düzgün bir tanım okuayacağım diyerek heveslendiğim ama hevesimi kursağımda bırakmakla kalmayıp üzüntümü daha da arttıran umutsuzluğumu kabrtan konu.

Şimdi ben has ve has türkmenim istiyorsanız şunuda söyleyeyim saf kan olduğumu her türlü kanıtlayabilirim ama bu bana ne aleviler hakkında ne sünniler hakkında ne ateistler ne hrıstiyablar nede ermeniler hakkında ahkam kesme onlar kafir onlar bik bik deme hakkını vermez ki bir türkün alevi olmasından da zerre gocunmamam gerektiğini düşünürüm. Benim için önemli olan gerçekten insani özelliklere sahip saygılı adam gibi insan gibi yaşamayı bilen kişi olması bu milleti türk benliğini iyi takdim etmesi ve kendini yüce bir insan olma yolunda vasıflı bir şekilde yetştirmey çalışmasıdır.

Bu başlığı açan kişinin ve alevilere kafir diyen onları ayıran onları dışlayan kişininde müslümanlığından şüphe ederim. Müslümanım ve sünniyim ve sürekli cuma namazlarında vaazlarda şunu dinledim; " yaradılanı severiz yaradandan ötürü" " gel ne olursan ol gel" v.s v.s Şimdi islamın geleneği öğretisi olan o güzelim insan sevgisini bir seferde atan bu düşünceler ne kadar müslümanlığı yansıtır?

Birde şunu sormak istiyorum sevgili arkadaşlar bu yazıyı yazan kişi ve kişiler bilmiyorlar mı alevilikte islamın müslümanlığın bir mezhebi. Hrıstiyanlığı kabul etmek öyle bir dinn varlığını kabul etmek gücünüze gitmezken neden alevilik kafir mal oluyor?

Şunu da belirteyim sünni ve türküm faşist denilen bir partiye oy verdim ki diğer entrylerimi okuyan kişiler bunu anlarlar ama kusura bakmayın yiğidi öldür hakkını ver demişler. Bir çok alevi tanıdım ve sünni geçinip 5 vakit namaz kılan camiden çıkınca allahı unutan vatanı satan her daim fesat düşünen insancıktan daha insan geldi bana.

Alevi türk-sünni türk kavramı komikleşmeye başladı ve bunu öne süren kişilerde benim için müslümanlıktan zerre nasibini almamış kililerdir. Herkesin imanı allah ile kendi arasında ne senin ona ne onun sana karışmaya hakkı var.

Dini konularda tıp tutmak eski bir moda ne alevilikle alakası var ne sünnilikle tamamen bizimle alakalı bir mesele.
güncel Önemli Başlıklar