bugün

kerbela olayına atfen yapılan yanlışlık ve hatta faşistliktir.

aleviler kendilerinden olmayan kişileri kerbela olayındaki emevi hükümdarına istinaden "yezidi" diye tanımlarlar. sebebi sorulduğunda ise yezid denilen itin hz hüseyin'i katledişini söylerler...
bu kendilerinden olmayan herkese yaptıkları bir hakaret ve farklılaşma örneğidir.

ulan sen kimsin ki bana "yezidi" diyorsun?
yezid kim? ben senden daha çok lanetliyorum, muaviye'yi desen siktiri çekerim o pezevenge de...
ama tüm bunları bilmeden kendinden olmayanlara yezidi demek, sonra da kendilerine ait olmayan "mum söndü" ritüelini hakaret olarak addederler...

e sen millete yezidi diyorsun ya anam babam...
mum söndü'ye neden güceniyorsun?

not ve cevap hakkı: alttaki girilere bakıyorum da ahkam kesmiş bazıları bir din olarak yezidilik ayrı şey, emevi hükümdarı yezid ayrı şey diye yazmışlar, arama motorları vermişler.
e bunu biz de biliyoruz da siz sanırım tam okumadınız. bunu ben değil, aleviler söylüyor. üzerine basarak diyorum alevileri diğer kişilere ye-zi-di diyor...
bir de şöyle deneyelim.
aleviler kendilerinden olmayanların "yezid" adlı emevi hükümdarına tabi olduğunu, onun icraatlarına yandaş olduklarını düşünüyorlar. dolayısı ile burada ithaf edilen yezid-i kelimesi kullanım olarak doğrudur. her ne kadar yezidilik farklı anlama gelse de...
ayrıca;
(bkz: ezidi/#4780005)
bir konunun nasıl saptıralabileceğinin en net kanıtı.
yezid ile yezidinin ayrımını yapamayan zeka küpü serzenişi.
(bkz: yezid)
(bkz: yezidi)
ne yazıkki alevi kardeşlerimiz hatta anne babalarımız* durumu yanlış bildikleri için bu tarz yorumlarda bulunuyorlar. onlara göre namazın hz. Ali R.a öldürüldüğü için kılınmaması gerekiyor. yahu senin atan diye bellediğin o yüce insan namaz kılarken öldürülmüş sen nasıl namaz yoktur dersin! bu birinci yanlıştır. ve Hz. Ali R.a ı öldüren insanların şu andaki sünniler olduğunu iddaa ederler. neymiş efendim yezid de susuz bırakılarak şehit edilenlerin karşısına geçip yudum yudum su içiyormuş şu andaki sünnilerde suyu 3 yudum da içtiği için onlar yezidin soyundanmış. pardon da su yudum yudum değilde şarkı söyleye söyleye mi içilir kardeşim dedirtecek önermeler zırlavılığıdır işte. en yakın zamanda mantıklı düşünebilmeleri dileğiyle efenim.
(bkz: yanlış bilgilenme)
(bkz: Sünnilerin alevilere kızılbaş demesi)
ayrımcı bir tavır olduğu inkar edilemez, faşistlik de diyebilirim lakin bunu yazan dostumuz da keşke aynı duyarlılığı gösterse. iki yanlışın bi doğru olmadığını anlasa.
yezidi derken amaç; yezid bin muaviye' nin yolundan gidenler manasında hakarette bulunmaktır. olayın çelişkisi şudur ki; yezid sunnilerin yüzde doksanından fazlasının lanetle andığı bir münafıktır.

fakat yezidilik bu değildir. yezidilik; kökeni yezid bin muaviye' den beslenmeyen, ondan çok öncesinde de var olan bir inanç sistemidir.
yezidiler ile yezid'in karıştırılması sonucu ufak bir hata olmuş. ama sunnilerin alayı yezididir diyen kişileri biliyorum. bunlar bunu hangi kaynağa hangi harekete dayanarak söyler bilmiyorum ama var böyleleri.

bu arada yezidileri yezid'in izinden gidenler olarak algılamakta pek hor görülmemesi gereken bir hata. hatta yezidiler bunun böyle olmadığını anlatmak için kendilerine ezidi derler.
yanlış önermedir. yezidi değil yezit derler. yezit muaviyenin oğludur ve kerbela olaylarının başkahramanlarındandır. o çağa kadar güzel ve iyi bir anlamı olan yezit ismi bu olaylardan sonra köpek manasında kullanılmaya başlanmıştır. yezit, yezidin tohum vs. olumusz, kötü manalarda kullanılan alevi tanımlamalarındandır.
alevilerin bazı cühelayı "yezit" diye itham etmesine pek bir içerlemiş bir yazarımızın, bu ithamı "yezidi" zannetmesi sonucu daha beter hale gelmiş karışıklık durumudur.

yezidilikle muaviye'nin oğlu yezit'in alakası yoktur. hiç bir aklı başında alevi hiç kimseyi "yezidi" diye itham etmez. kulaklara baktırmak lazım.
ben bir sünni olarak, bütün alevileri kardeşim gibi görüyorum. aramızda hiçbir fark yoktur. kimin ne dediği, nasıl tanımladığı umrumda değil. aynı türkiyede yaşayan, aynı allah'a inanan kişileriz. bu tür saçma konularla hiçbir bozguncuya prim vermemeliyiz, başlık ne olursa olsun içeriğini biz doldurmamalıyız.

arabanla yolda kaldığında, sana yardım eden kişiye minnet bakışıdır bu ülkenin çocuğu olmak, yağmurda selde sana el uzatandır, açsan senle ekmeğini paylaşandır, düştüğünde canı yanandır. biz türkler birbirimize böyle bakarız gerçekte. ve o minnet anlarında aklımızın ucundan geçmez; aleviymiş sünniymiş diye. bırak ulema ne derse desin, nasılsa bigün yorulur, vazgeçer.
Tıpkı ''bazı'' alevilerin bütün sünnileri genelleyerek bu sözü söylemesi gibi, bu başlığı açan yazar ve aynı kafadaki ''bazı'' sünniler de bütün alevileri bu itham altında genellemektedir. müslümanlar Bu kafayla daha çoook ezilecek!
kerbelayı savunanlar sadece aleviler değildir, alevilerin bunu bilmesi gerekir..

yezit dediğimiz insan tarzının ne ırkı, ne dini, ne mezhebi olur..

kerbelada yaşanan katliamın, yapılan hainliğin acısını aklıselim sünnilerde aleviler kadar hissetmektedir..

aleviler her sünni için bu sözü kullanıyorsa birileri de çıkar der ki ''12 eylül döneminde dev-sol'a hizmet edip 6000 tane ülkücüyü şehit edenler nedir, yezit değil midir?'' diye söyler..

toplum içinde provoke içinde bulunmaya gerek yok.. bunların bir faydası da yok..

muaviye'nin oğlunun yaptıklarının tamamını sünni kesime mal etmek, bir başka çeşit yezitlik değildir de nedir?
hz aliyi sadece kendilerinin sevdiğini düşünen yobaz alevilerce yapılır.

ulan kerbelaya herkes üzüldü. kim orda yeziti ve taraftarlarını tutarki?

yezidiler var onlar ayrı tabi.
hz. ali' nin ahlakından nasip almayan grubun çirkefliği. ciddiye bile alınmaz yok gibi bir şeydir çünkü bunlar.

düzeltme: bi pezevenk yaşıyormuş hala.
saçma bir söylemdir.şahsım,ailem,akrabalarım ve tanıdıklarımı göz önüne alırsam bu söylemi sadece zulmedenlere,sömürenlere kullanırız.bu kelimeyi onlara kullananlar aleviliğin özünü bilmiyor demektir.bir sürü sünni arkadaşım var çoğuda kardeşim gibi gördüğüm insanlardır.
edit:aleviyim.
duymadım.
ama her neyse o tarihsel kırgınlıklar, tez elden onarılmalıdır.
Burada iş çoğunluğa daha çok düşer ama az sayıda olan da taşın altına elini koymalı.
birlik olamazsak pis dalacaklar, mezhepçilik ahmaklıktır.
not: kureyş'i tutan sünnisporluyum.
Yezidi değildir o yezit'dir.
güncel Önemli Başlıklar