bugün

tutan Alevi arkadaşlarım vardır.

edit: var işte niye eksiliyorsun te Allah'ım.

Edit2: nedir bu düşmanlık, bu at gözlüğü anlamadım ben arkadaş. Tutuyorlar işte, yalan mı söyleyelim sen istiyorsun diye. Hatta Allah'ın katında onların tuttuğu oruç seninkinden daha makbuldur belki onu da bilemezsin. illa muhalefet olcam diye yırttınız bir taraflarınızı. Din alimi oldunuz bir anda başımıza.

edit3: başlıkta başıma kalmış he. çakallar sizi.
http://alevilik.com.au/news.php?id=149 cevabı burada olan soru.
aslında tutarlar ama medyaya pek yansımaz. yas orucu tutarlar 12 gündür.
alevi ve de oruç tutan birisi olarak -öncelikle- alevilerin oruç tutmadığı tezinin nasıl sorgulanmadan kanıksandığını merak etmekteyim.

oruç tutuyorum. bunu kendi meshebimin yapıp yapmadığı ile ilgilenmiyorum. çünkü hiçbir meshep kuran'ın emrettiklerinden öteye geçemez. "elhamdülillah" diyen herkes için gerekli farzlar kitabımızda vaki. alevilerin kendini bu farzlardan hariç tutması ya da başkalarının alevileri bu farzlardan hariç tutması yobazlıktan başka bir şey olamaz. ne yazık ki 100 yıl önce uğraştığımız ayrımcılıkların modern dünyada hala var olduğunu görüyoruz. üzücü doğrusu.

vesselam...
aleviler oruç tutar. ramazanda tutmuyosa muharremde tutar. 30 tutmuyosa 12 tutar. asıl sünniler neden oruç tutmaz?
muharrem ayında oruç tutarlar. sunniler gibi de kimseyi rahatsız etmezler.davulmuş, sahur vakti son ses tv izlemekmiş bunlarla hiç işleri olmaz, çünkü ibadetin gizli yapılanı makbuldür.
Muharremde tutmaktadırlar. Lütfen bilip bilmeden sıkmayalım.
(bkz: oruç tutmayı sizden öğrenecek değiliz)
serbest çağrışım.
Gerçekten öyleyse bile Kime nedir.
Ramazan ayi boyunca genelde 3 gun tutarlar.pel iyi hatirlamiyorum ama galiba ilk gun ortalarda bir gun bir de arefe gunu tutarlar.
(bkz: çünkü eşeğin tenasül uzvundan mütevellit)
yahu arkadaş adam bi sorulu az pismis baslik cakmis alevi olduğunu düşündüğüm onca insanda hemen sanane lan sunni moduna girmiş. ulen herifin sunni hatta musluman oldugunu nereden biliyorsunuz. arkadas bende bunu anlamiyorum. karsinizda olan insani sizi otekilestirmekle suclarken ayni boku siz yiyorsunuz... yapmayın pamuga koyim yahu.
hadi birbirimizin orucunu sorgulayalım o zaman.
tanım: beni alakadar etmeyen sorudur, herkesin ibadeti kendine.
Sanane diye cevaplandırılabilecek soru.
tutarlar lakin ramazan ayında tutmazlar , din kitabında yazmıyor tabi bunlar .
''sanane istediğimiz zaman tutarız istemiyorsak tutmayız seni mi gerdi ?'' diye cevap verilir.
aleviliğin meşrebi kökenleri ile alakalı bir konudur. esasen bayağı uzun bir konu bu. temel teoloji açısından kısaca,

(bkz: ibahilik)

tercih bakımından konuşacak olursak, oruç tutmayan sünni de bulursunuz, ayrıca genellikle aleviler oruç tutmaz diye bir şey yok, çorum,kars,ığdır,ardahan gibi bölgelerde yaşayan ve heterodoks anlayışı olmayan şii/caferi genel olarak alevi kesim oruç tutar. hatta caferi olmayan alevilerden de oruç tutan mutlaka vardır. genelleme hastalığını bıraksak iyi olacak. (#20717779) mesela bu türden olan genellemelerde dahil, allah'ın günü kuzu şiş yiyen sünni ''genellikle'' bulamazsınız bu da sizlerin ucuz muhalefet mantığınız. zaten böyle böyle alevileri yoldan çıkardılar ya; her zaman ki gibi mantıksız tabi ki.
aleviler oruç tutar.
muharrem ayında 12 gün tutarlar ve iftarda et ürünleri, soğan yemezler ve su içmezler.
kerbela olayından dolayıdır.
sana ne yarram düşüncesini akla getirir. tanim: Tutarlar ama sen bilmezsin.
şia kökenli bir mezhep olduğu için, ramazan ayında oruç tutmazlar. ama genel olarak şianın diğer bir kolu olan caferiler kadir gecesinden sonraki 3 gün tutarlar.
masa üstüne oluşturulmuş bir akım olduğu için.

+abi orucu kaç gün yapalım.
-3-4 gün yap fazla olmasın.
+tamam abi nasıl istersen
-bi de şey de, tutulmasa da olur de.
+tamamdır abi.
milyonlarca insanın kafasını kurcalayan sorudur. halbuki tüm müslümanlara farz kılınmıştır ramazan orucu.
islam'ın bir dalı olduğunu her fırsatta söyleyen alevilerin çelişkilerine dair sorulan sorulardan yalnızca biridir.
kuran'da açıkça ramazan orucu ile ilgili ayet varken bunlar alternatif olarak muharrem orucu tutarlar.
tabii ona da oruç denirse. zira yiyerek oruç tutuyorlar.
islamiyeti allah`tan daha iyi anladıklari içindir.
Aslında tutarlar.
Fakat ortalıkta oruç tutuyoruz ulan saygılı olun karşımızda yemek yemeyin sigara içmeyin havasına girmediklerinden yahut tüm tv'leri bir anda dindar yapıp samimi olmayan fanteziler peşinde koşmadıklarından aleviler oruç tutmuyor sanır alevileri sürekli yanlış çıkararak kendini "en doğru"ya koyup ego tatmini yapma peşinde olanlar.
güncel Önemli Başlıklar