bugün

(bkz: apandisit)
Akut apandisit apendix vermiformisin iltihaplanmasıdır.
En sık neden submukozal folliküler lenf nodlarının hiperplazisidir. ikinci neden ise yabancı cisimlerin tıkamasıdır.
Öncelikle periumblikal bölgeden başlayan visseral ağrı, daha sonra mcburney noktasındaki somatik ağrıya dönüşür. Bulantı ve kusma eşlik eder. Çocuklarda, yaşlılarda, gebelerde ve pelvik inflamatuar hastalığı olanlarda tanısı zordur.
Perforasyonu ölümcüldür ve şiddetli ağrının kesildiği an anlayın ki perfore olmuş demektir. Jeneralize peritonit, perforasyon, plastron gibi komplikasyonları vardır. Plastronlu hastaya cerrahi yapılamaz.
Apandisitin tedavisi cerrahidir. Laparoskopik appendektomi yapılır.
Ayırıcı tanıda akut salpenjit, over ksit rüptürü, over torsiyonu, testis torsiyonu, herni, böbrek taşı gibi olguları düşünmek gerekir.
Tanıda usg kullanılır. Zor tanı konulan hastalarda tanısal laparoskopi yapılabilir.

Tuvalette bile ders çalışıyorum, bir alkış bana!
Apandisitin iltihaba bağlı patlama vakalarının her türlüsü akut apandisit olarak adlandırılır ve en ani patlak veren hastalıklardan biridir.
Lisedeyken bana özel ders veren bir kız vardı tatildelerken apandisiti patlamış "benimki akut sarmal apandisitmiş. Kapalı yapılamadığı için açık ameliyat geçirmek zorunda kaldım." Demişti.
Fakat sarmal apandisit nedir, hakkında hiçbir bilgi bulamadım.
Ağrıtır acı çektirir ağlatır...
Zamanında patlamadan aldırdık.

(bkz: Apandistimiz kalmamıştır)