Kapat

Flaş Haber : YILIN BOMBA TRANSFERİ

Transferi tamamlanan calve burger sos, "bu takımda yapılan hamburgerler on numara, tabi benim sayemde" şeklinde konuştu.

Flaş Haber : YILIN BOMBA TRANSFERİ

Taraftarın uzun zamandır beklediği ve kombine satışlarını patlatması beklenen calve ballı hardal sos transferinde son yaklaşıldığı öğrenildi.

Flaş Haber : YILIN BOMBA TRANSFERİ

Calve meksika sos transferinde sona yaklaşıldı. salsacı futbolcu, yemeğe verdiği meksika havası ile bütün aileye meksika dalgası yaptırması ile ünlü.

aktivator madde

 1. 1 1
  enzim aktivitesini hızlandıran(arttıran) maddelere denir.
  örneğin;
  pepsinojen(inaktifenzim) + hcl(aktivatör)---->pepsin(aktif enzim)
  #2068451
 2. 0 0
  enzimi aktif hale getiren maddedir.

  gözümüzde canlandırmaya kalkarsak; enzim kendi başına, substrata (etki edeceği maddeye) bağlanacak halde değildir. anahtar kilit olarak düşünürsek anahtar kilide uymamaktadır diyebiliriz. aktivatör madde enzime bağlanarak onun şeklinin substrata yapboz parçası gibi uymasını sağlar. böylelikle reaksiyonun gerçekleşmesine yardımcı olur.

  aktivatör maddenin en büyük faydası enzimlerin görevlerinin yerine göre engelleyip yerine göre arttırmasının sağlanmasıdır. şöyle ki pepsinojen eğer midemizde pepsin olarak bulunsaydı mide çeperi de proteinden yapılı olduğu için midemiz kendi kendini sindirmeye çalışacaktı. böylelikle hcl olmadığı yerde pepsin enzimleri pepsinojen olarak bulunur ve yanlışlıkla vücuda ait proteinleri sindirmeye çalışmaz.
  #2068532
 3. 2 2
  herhangi bir reaxiyonun daha düşük aktivasyon enerjisiyle sonuçlanmasını sağlayan madde.
  #2068957