bugün

Baharat veya güzel kokular satan kimse veya dükkân.
iğne,iplik,baharat,zarf,kâğıt,tütün vb. satılan dükkân.
(bkz: attar)
çeşitli bitkileri, toprakları kökleri bir çok sebeple değişik şekillerde ilaç olarak satan kişi.
güzel yurdumda camında kocaman aktarcı yazanları da mevcuttur.

(bkz: manavcı)
(bkz: aktarcı)
(bkz: dişçi)
son günlerde bitki profesörlerinin (!) ekranda tüm gün boyunca yer alıp, türlü türlü şifalı ot tarifi vermelerinden mütevellit, neredeyse her mahallede bir tane açılmıştır. çok manav gördüm ki, "abi artık bu işte para yok, aktara dönelim" diye değişime giden, yeni ufuklara yelken açan. ama sonunda bu işin de cılkı çıkacak, merdivenaltı başlayacak ve aktarlar eski sessiz sakin günlerine geri döneceklerdir.
aslen "attar" olan "ıtır satıcısı" esnaf grubuna verilen sıfatın dilde dönderile dönderile eriştiği yeni haldir. ingilizcesi de "herbalist"olsa gerek. Bitkilerden çeşitli kürler ve iksirler yapmak suretiyle insanlığa faydalı olmak amacını gütmektedirler. Mantar misal artışları,tamamen sektörün bu aralar yaptığı patlamadır.

Not: Ayrıca ben de bir aktar'ımdır. (kendime düzeltme: bu nasıl bir aktarımdır)
harry potter temalı rpglerle tanıştığım ve harry potter temalı rpglerde iksir dükkanı için kullanılan söylem.*
zaman içerisinde attar dan aktar a dönüşmüş kelime. attar ıtır kelimesinden türemiştir ve ıtır satan anlamındadır..
insanların nasıl aktardan alışveriş yaptıklarını anlamıyorum. açıkta hiç bir kontrolden geçmeyen ürünlerin satıldığı bir yerden hele gene sağlığın için bitki alıyorsan tam bir saçmalık. sağlık için alıp içinde hangi tozun, böceğin dolaştığını bilmediğin mikrop yuvası haline gelmiş bir ürünü kim tercih eder ki. aklı başında olan ambalajlı ürün alır. aldığı ürünün de ne olduğunu bilir.
farkında olmadan hepsi birer torbacıdır aslında.
yer yer "torbacılık" gibi atipik meslekleri niteler sözcüktür.
(bkz: aktarlarda satılan 38 ürüne yasak gelmesi)
görsel
Yemek için baharat ve şifalı bitkiler yanında, günümüzde kişisel bakım ve güzellik ürünlerinin de satıldığı dükkandır.
aynı zamanda arapça'da kutur kelimesinin çoğuludur.