bugün

buyurun buradan yakın denilesi olay... haber şöyledir:

http://haber.mynet.com/de...gustos2008/X1217673334812

acaba diyorum atatürk olmasaydı bugün o iran olacak mıydı acaba, onu düşünmüş mü ahmedinejat???
onu bunu bilmem ama en çok atatürk ü sevindirecek haberdir.
deniz baykal başbakan olsa, iran ziyaretinde humeyni'nin mezarına gidip saygı duruşunda bulunur muydu acep diye derin derin düşünmeme yol açan başlık.

not: humeyni ve atatürk'ü kıyaslamıyorum kesinlikle.

atatürk nasıl bizim büyük önderimiz, yol göstericimiz ise iranlılar için de bu humeyni kişisi aynı öneme sahiptir.
farklı bir düşünüşün insanı nejad , farklı bir duruşun insanı ve en önemlisi "dürüst" ikiyüzlü değil , şahsen ben nasıl humeyni'ye saygı duymuyorsam o da atatürk'e saygı duymak zorunda değil ve bunu dürüstçe dile getirme hakkına sahip çünkü o makam iki yüzlülüğün layık olduğu bir makam ve mekan değil belki de bundan emin . hatırlayın talabani ve barzani defalarca ziyaret etmedi mi anıtkabir'i ; yanlış mı hatırlıyorum daha geçtiğimiz yılda israil devlet başkanının ziyaretini, eğer yanılıyorsam düzeltin bush'un ankara ziyareti sırasında anıtkabir ziyaretini... onlar atatürk'ün karşısında orada ne kadar temizdiler ne kadar dürüsttüler.

şimdi ahmedinejad 'a kızmak sizce doğru mu ?

duruşunu takdir ettiğim bir diğer lider de açıkcası "sarkozy" türkiye'nin ab'ye tam üyeliğini açıkca reddederek türkiye'ye en büyük iyiliği yapıyor kimsenin bundan haberi yok aksine haberi olanlar da diğer ab ülkelerine nazaran riyakar tavır sergilemeyen bu liderden şikayetçi. türkiye'nin ab'ye tam üye olmasının ab ülkeleri tarafından istenmediğini şu an üye olmasına ramak kalan ülkeleri göz önünde bulundurarak düşünürsek , sarkozy'nin bu tavrı diğerlerine göre dürüstçe değil mi ?

bir tarafta ahmedinejad diğer tarafta sarkozy ve bir de bedenen anıtkabir'de olup beyni ve ruhuyla iran'da olan ikiyüzlüler. terazinin kefelerini buyrun siz tartın.
devlet ritüellerimizin ortaçağ düzeyinde kaldığını yüzümüze vuran durumdur. ne yazık, ahmedinejad kemalist dinin hacısı olma şerefinden mahrum kalacak. düşündüm de,ziyaretçilerine amerikanlar George Washington'un, fransızlar napolyon'un, iranlılar humeyni'nin mezarına gitmeyi şart koşuyorlar mı acaba?
edit: 8 entry sonra tanım yok diye silen moderatöre akıl&fikir dilerim.
(bkz: çok da tın)
amerika nın olası iran operasyonunda türk kamuoyu vicdanını rahatlatmak icin kullanılacak haberdir.
laik cumhuriyetin temeline dinamit koymakla eş anlamlı bir fiil. acaba atatürk olmasa ahmedinejad babasının kim olduğunu bilebilecek miydi? ah nerdesin şah rıza pehlevi? gelde kurtar bizi bu mollalardan. hep beraber emperyalizmle kardeş kardeş yaşamanın yollarını bulalım. tabuları yıkalım. mezar başlarında ağlaşalım.
devlet nişanı verilme sebebidir. en azından şimdilik.
Mustafa kemal'i anlamak mezarını ziyaret etmek olmadığına göre, mustafa kemal'i anlamak onun için sembolik bir hatıra defterine sayfalarca yazı yazmak olmadığına göre, mustafa kemal'i anlamak onu sadece övmek olmadığına göre ve bunları yapmalarına ve her gün atatürk'ün gösterdiği yüksek medeniyet seviyesinden bahsedenler olmasına rağmen türkiye hala bir adım bile atatürk hedeflerine yaklaşmamışsa,

sokayım ahmedinejad'a gitmezse gitmesin.

Bize bir şey olmasın.

"beni övme cümlelerini bırakınız gelecek için neler yapacağız bunlardan bahsediniz."
M.K. ATATÜRK
davranışını onaylamasam da kişisel tercihlere saygı duyulmalıdır demekten kendimi alamadığım bir durum.
ülkemizde özgürlük varda, iran'da yok ya hani... adamda hazır türkiye'ye geldim özgürlüğümün tadını çıkarayım diye hür iradesiyle gitmek istemeyebilir.

(bkz: özgür yazarlara yakışmayan sözler) *
ahmet necdet sezer zamanında randevu verilmeyen ahmedinecad ın akp hükümeti ve abdullah gül cumhurbaşkanlığında türkiye ye davet edilmesiyle başlar herşey. ancak bir sorun vardır ahmedinecad ben anıtkabiri ziyaret etmem demektedir. resmi protokol kurallarına göre cumhurbaşkanı tarafından karşılanan ülkenin başkanları anıtkabire gitmek zorundadırlar. tam bu sırada dış işleri bakanı ali babacan devreye girer ve görüşmenin adı çalışma toplantısına çevirilir ve yer olarakda istanbul a alınır ve abdullah gül ahmedinecad ın ayağına görüşmeye istanbula gider. sanırım bu noktadan sonra yorum yapacak pek bişey kalmıyor. ulu önderimizin kabrini ziyarete itiraz eden bir ülkenin başkanı ve onun için protokol kurallarını bile değiştirip ayağına giden cumhurbaşkanı ve hükümet...
(bkz: kuyruk acisi)
21. yüzyıl ankarasında geçen bir acem hikayesi.
gitmezse gitmesin. Bizim heyetimiz de iran'a gittiğinde Humeyni'nin mezarına gitmek zorunda bırakmadıkları sürece sorun olmamalı. Mustafa Kemal bizim içimizden çıkmış bir lider olabilir ama iran'ın başındaki adam da ona saygı duymak zorunda değil. Ben Ahmedinecad'ın bu kararına saygı duyuyorum. Kaldı ki adamın yerine koyarsak kendimizi, kendi rejiminin önüne bir kötü örnek olarak duran Türkiye Cumhuriyeti'ni inşa eden adamın mezarına gidip saygı duruşunda bulunmak bir nevi ikiyüzlülük olacak. Bununla birlikte adamın dini inanışlarına da ters. Ahmedinecad'ın bir başka ülkeye gidip o ülkeninin kurucusunun mezarında ya da kabri başında saygı duruşunda bulunduğunu gören ya da bilen varsa iş değişir.Her ne kadar bu şahsı benimsemesem de Chavez ile birlikte dilediği anda ABD'ye posta koyabilmesine de saygı duyuyorum. Duymamak ne mümkün? Sadece bizim değil; her halde ABD'nin bu kabadayı tavırlarına gıcık olan her milletten insanın yüreğine de su serpiyordur. Mustafa Kemal'in de emparyalizm ile mücadele etmiş ve bu mücadeleyi kazanmış bir lider olduğunu hatırlarsak zaten yeterince saygı duruşunda bulunuyor demektir. Kaldı ki bu ülkenin başbakanının bile zamanında anıtkabir'e gitmemek için bahaneler yarattığı ya da "sap gibi duruyorlar" dediği, iktidar partisinin bir çok üyesinin Mustafa Kemal'i daha çok "Beton Mustafa" diye tanıdığı bir devirde bu adama kızmak ne haddimize. Demez mi ki bize "siz kendinize bakın ilk önce" diye.
kendisinin bileceği iştir ve lakin: amerika'ya gider yapmakta olan birinin kapitalizmin alayına gider yapmış bir lidere şöyle inceden de olsa bir selam vermesi fena olmazdı; ama gitmek istese de koyim istemese de koyim...

(bkz: ben sana uranyumunu zenginleştiremezsin demedim adam olamazsın dedim)
(bkz: yüz verirsen ayıya gelir sıçar halıya)
türkiye cumhuriyeti'ne karşı yapılmış bir hakarettir. kaldı ki ahmedinejad'ın atatürk'ün mezarını ziyaret etmemesiyle, atatürk değerinden hiçbir şey kaybetmez. yalnız şu nokta var, ahmedinejad'ın atatürk'ün mezarını ziyaret etmek istememesinin, ali babacan tarafından küçük bir ayrıntı olarak lanse edilmesidir asıl vahim olan. yabancı ülke temsilcilerini ağırlarken, anıtkabirin ziyaret edilmesi türkiye cumhuriyeti'nin bir sembolüdür. daha sonra yapılan açıklamada ahmedinejad'ın direkt olarak istanbul'a geleceği söylenmiştir. resmi ülke ziyaretleri o ülkenin başketine yapılır. bu, tüm protokollerde böyledir.

abdullah gül, ingiltere kraliçe'sini ziyaret ederken kraliçenin sarayını ziyaret etmek istemediğini, direkt başka bir şehre gitmek istediğini söylesin bakalım ne olacak?
saygısızlıktır, terbiyesizliktir.
(bkz: tavşan dağa küsmüş dağında çok şeyindeymiş)
kendimizi ahmedinejad ın yerine koyalım. persler ezelden beri türkleri sevmemişler. ülke yönetimimizi, yaşantımızı, kültürümüzü kısacası hiçbir şeyimizi beğenmezler. bir tek topraklarımızı beğenirler. bunuda geçmişte pkk ya yaptıkları yardımların kendilerine pjak adıyla geri dönmesiyle ödediler, ödüyorlar. cumhuriyet karşıtı, aşırı şeriarçı biri neden anıtkabiri ziyaret etmeli? önce bir iranlı, önce şeriat yanlısı bir pers olarak düşünmeli anıtkabir ziyaretini.
kemalistlerin amacının üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu ortaya koyan olaylardan sadece biri.

nitekim ahmedinejad anıtkabir'i ziyaret etse:"işte siz yobazlar böylesiniz,anında ikiyüzlülük yaparsınız"diyeceklerdi,ziyaret etmeyince de saldırmak için başka bir metod buldular elbet.

bunlar ne sünni-şii farkını bilirler,ne de sünni(Peygamberin sünnetini öncüleyen)insanların şia'ya olan "ihtiyatlı" bakışından haberdardırlar.bunlara göre islami hassasiyetin varsa "mollalar irana"demek yeterlidir,bunlar böyle dünyadan habersizdirler,içinde yaşadıkları toplumun neyi nasıl düşündüğünden zerrece haberleri yoktur.
sayın iran cumhurbaşkanı'nın gezi programının bu yönde olmasını istemesi ile alakalı bir durumdur. şahsın atatürk olmasaydı iran olurmuydu yada atatürk olmasaydı sen olurmuydun gibi cümlelerle eleştirilmeside hayranlar içerisinde bırakmatadır bünyeleri zira hangi tarih kitabında atatürk'ün diğer uluslarıda işgal altından kurtardığı yazmaktadır.. çok abartılıyor çok.
gitmemesi kanımca daha hayırlı, çünkü kadınları evine kapatan, sokakta onu bunu kırpaçlatan, sığ görüşlü bir adam tarafından ataturk'te ziyaret edilmek istemezdi.. hatta adını bile ağzına almasın, memleketimde yobazlar ataturk naralarıyla yeterince çıyaklıyorlar... gitsin o gülü ziyaret etsin, tayyiple konuşsun, tarikat liderleriyle falan konussun...

Atatürk'un bu adamla ne işi olur...

edit... iran gibi bir islami devrimle halkına yaptığı zülmü bir başarı sanan bir adamın anıtkabirde işi yok. istediğiniz kadar kötüleyin. anıtkabiri ziyaret edecek bir liderin içinde insanlık sevgisi olması lazım...
ahmedinejad'ı severim. şu an belki de dünyadaki en mert liderdir. yolda görsen para veresin gelir haliyle halktan biridir o.

bizim kemalistleri, atatürkçülerimizi sevmem. küçük çıkarları için Atatürk'ü kullanan halktan kopuk mahluklar olarak görürüm onları.

açık açık anıtkabir'e gitmemek istediğini ifade edebildiği için yine ahmedinejad'ı taktir ederim.

ancakkk,

ahmedinejad'a sözüm:

-kardeşim bu ülkenin bir protokol adabı var. ya gelme geliyorsan da anıtkabir'e git.

buraya edit: "bunu iki ülkenin rejim farklılığı açısından değerlendirmiyorum. var olan devletimizin bir kuralına saygısızlık olarak değerlendiriyorum.

bu kuralın doğruluğu ya da yanlışlığı yalnızca ve yalnızca türk halkı tarafından tartışılabilir."

atatürk'ün arkasına sığınıp iş çevirenlere de sözüm:

- adam nasıl gelirse gelsin size batacaktı. artık güzel bir bahaneniz var.

tanım: ahmedinejad adlı birinin duygularını dışa vurması.