bugün

kutlama, tebrik etme kelimesi. (bkz: aferim) diyenler de vardır, uzak durunuz.
çocukken duymanın büyük bir gurur verdiği,büyükken duymanın insanda "ayy sağol yani,senden de aferini kaptım ya,sırtım yere gelmez" şeklinde bir sinir bozuculuk yarattığı tebrik kelimesi.
ilk basımı 1959'da yapılmış aziz nesinkitabı.
on altı öyküden oluşmaktadır.
(bkz: a-ferin)
* (bkz: aferin çok iyi düşünmüşsün)
Aşık Garip Bektaş türküsüdür.

Aferin

Sanki Hiç Hak Yememişsin
Aferin Beyim Aferin
Hak Yiyerek Doymamışsın
Aferin Beyim Aferin

Az Kazançla işin Olmaz
Sanma Bunu Kimse Bilmez
Az Kazanç işine Gelmez
Aferin Beyim Aferin

Sıfırdan Başladım Dersin
Viski içer Havyar Yersin
Sana Veren Bana Versin
Aferin Beyim Aferin

Hep Namuslu Görünürsün
Renkten Renge Bürünürsün
Bu Çiftlikte Barınırsın
Aferin Beyim Aferin
daha çok okul öncesi eğitimde kullanılan "sosyal pekiştireç" olarak da adlandırılan. yapılan olumlu bir davranışın tekrarını sağlamakta etkili olan sözel pekiştireçlerdir
(bkz: padişahım çok yaşa)
(bkz: aferın ıyı halt ettın)
ingilizce karşılığı welldone olan sözcüktür.
bana söylendiği vakit;
-sağol ihtiyacım vardı deyip karşımdakini dumur ettiğim durum.
lakin ben yaptığım işlerde karşılık beklemem ben istediğim için yaparım.
bir ilaç..
Bir ayar verme * aracı olarak aferin
ruscasi: moledets
bazen tesekkur edilmesi gereken durumda söylenen söz.son harfinin bazılarının m olarak soylediği taktir etme durumu.
aferim diyene bir örnek (bkz: anise). o bunu hep yapmaktadır. hiç aferin dediği görülememekte hatta büyük bir virüs yayarak aferin'i aferim olarak değiştirme yönünde büyük adımlar atmaktadır. (dil çıkaran smile)
ihsan ve ikramın en ucuzu...
şu vakitlerde, genelde, babaanne ve anneannelerin kullandığı ve mutlulukla övdükleri grip ve soğuk algınlığana karşı üretilmiş haptır.
şu aralar top 10 listemde bir numarayı ele geçirmiş güzel ve cici bir ilaç. soguk algınlıgı, adele agrısı, bogaz agrısı için etkili bir ilaç.
ilaç olanın adı a-ferin'dir.

(bkz: a ferin)
her yirmi yaşına giren türk gencinin askerde bol bol duyacağı laf. ve her duyulduğunda göğüs kabartan laf.
-aferim yavrum.
+ne diyon hoca ayıp oluyor!
-sana eferim dedim yavrum ne var bunda?
+bak hoca ayıp ediyosun; boyum kısa diye garip lakaplar falan.
-allah allah deli midir nedir?
+ohoooo.

(bkz: aferim)
(bkz: aferin)
kimi zaman tebrik kimi zaman alay etmekte kullanılan kelimedir. (bkz: merveyi tavla)
kucukken aferin mi aferim mi dogrusu bilemedigimiz tebrik cumlesi. baya bi once afrein diye antibiyotik vardi, cok da etkiliydi. cikaranlara afrein diyoduk ama zararliymis galiba uretimden kaldirildi.
Çok kafa yapan bir ilaçtır. 300mg parasetamol adamı uyku manyağına çevirir.
güncel Önemli Başlıklar