bugün

benzerlik versusudur.

ikisi de basın özgürlüğünü kısıtlayıp, baskı uygulamıştır.

ikisi de gazetecileri hapse attırmıştır.

ikisi de yolsuzluk yapmıştır.

ikisi de orduya müdahale etmiştir.

ikisi de hakim ve savcıları zorunlu emekli ettirip kendi savcı ve hakimlerini yerleştirmiştir.

ikisi de mağdur edebiyatı yapmıştır.

ikisi de muhalefet edeni hapse attırdı.

eh ne diyelim, sonları benzer olmasa bari...

yoksa olsa mı?
adnan menderes asıldıysa, tayyip erdoğan'a napmak gerekir versusudur.
Adnan menderes modern bir insandı. Tayyip Erdoğan modernizmden, çağdaşlıktan pek hazetmez.
Adnan menderes gibi onurlu bir insansı kıyasladığınız insana bakmak lazım.
Ikiside amerikanın adamıydı,ikisininde sonunu amerika getircek. Birinin getirdi sıra ötekisinde.
adnan menderes'in de hataları olmuştur ancak tayyip'le kıyaslandığında sütten çıkmış ak kaşık gibidir. hiç aklıma gelmezdi tayyip gibi bi adamın yetimin malına el uzatacağı.. ama insan çiğ süt emmiş... pişkin tayyip bir de inkar ediyor, günahını katlıyor.
fark olarak, adnan menderes'in ölümüne bir nebze üzülünebilir.
biri toprak ağasıydı.diğeri ise din bezirganı.
biri merkez sağın gerçek temsilcisidir. diğeri çakması olup esasta milli görüşçüdür.
adnan menderes'i hukuksuzca yargıladılar, aşağılıkça. üstüne astılar, gazetelere de boy boy bastırdılar, suçlu pankartını boynuna asıp. yanında 2 asılan adam daha. şayet istenilen şey buysa, sizin de hukuk anlayışınıza pislesinler. hep bana hep banacılar. adalet mülkün temelidir, temel'in mülkü değil. egemen bağış stili espri yapıp gidiyorum. biri liberaldi, diğeri neoliberal.
inşallah.
ikisi de güçlenip, kendilerini padişah yerine koymuşlar, milleti canından bezdirmişlerdir. üzülsem de adnan menderes idam edilmiştir, tayyip erdoğan hala idam edilmemiştir.
tayyip başbakan olduktan sonra zenginleşmiştir. galiba en önemli fark budur...

bide menderes karı kıza daha düşkündü, galiba...
rte daha şanslıdır, zira idam cezası kaldırılmıştır.
erdoğan daha güçlüdür.
böyle bir versusun olması adnan menderes'e hakarettir. adnan menderes döneminde yaptıkları doğru olsa bile cezalandırılmıştır. fakat erdoğan namaz kıldığı(!) için hiç bir zorlukla karşılaşmamıştır. o yat benim o villa benim diye diye dolanmaktadır ortalıkta.
biri halkı için biri kendi için çalışmıştır. kısacası biri sevmiş biri sikmiş.
köy enstitülerini elit okul vasfından çıkarıp normal okul statüsüne sokan chp dir. menderes değil. menderesin kapattığı okullar o sizin bildiğiniz köy enstitüsü vasfından çok çok uzak okullardı. http://www.hurriyet.com.t...oglu-nun-mektubu-11637642

türkiye'nin amerikaya yanlaması menderes döneminde değil inönü döneminde başlamıştır. missouri zırhlısı hadisesini okumanız yeterli bunun için. yine bu amerikaya yanlama sebebiyle eğitim sistemimizde de reformlara gidilmiş, bunun sonucunda köy enstitüleri vasıflarını yavaş yavaş kaybetmiştir. bu da chp dönemindedir.

son maddede ise hak verdiğim nokta; menderesin hukuksuz bir şekilde askerimizi koreye göndermesidir. bu konuda açıkça hatalıdır.
Sol ve kemalist kafa hep aynı.seçimle yenemediklerini idam etmek.
Kafayı bak menderes'i idama getiren suçları erdoğan'da işlemiş. Ana altından sopa gösteriyorlar.
Bu memlekette erdoğan ve bahçeli'nin kılına zarar gelirse destekleyen hiç kimse emniyette olamaz ve yatağında rahat uyuyamaz.
Gök kubbeyi kafanıza yıkarız. Akıllı olun.
Anlaşılan 15 temmuz'dan ders almamışsınız.
kumandaları siyonist yahudilerde olmuştur hep.

görsel