bugün

meşhur olmadan önceki adile naşit:

görsel
17 yaşındayken. nur içinde yat hafize ana.

görsel
görsel
görsel
görsel
Hababam sınıfında zil çalarak teneffüse çağıran, bizim hayta tayfanın bir numaralı kurtarıcısı hafize anayı canlandıran rahmetli oyuncu.
siyasete bulaştırılacak son insan. nasıl ve neden adı anılır çözemiyorum.
Artık o kadar şaşırdılar ki ne yapacaklarını adile Naşit'i bile siyasete bulaştırıyorlar propaganda yapacağım derken.

Garip bir siyasî anlayış bu.
her haliyle sevimli bir kadındı ama yine de overrated bence.
Tam bir mimik ustası. Dişi Şener Şen.
bilmeyenler hayat hikayesini, oğluna olan sevgisini ama her şeye rağmen neşeli görünmesini okusun.. Huzur içinde yat güzel insan.
ne olursa olsun cehennemde yanmasını istemediğim kişi.
görsel
https://www.youtube.com/watch?v=vxGh_y43Wng

https://www.youtube.com/watch?v=7AG9Fv5qB68
görsel

Hafize ana karakterini canlandıran oyuncu.
istanbul 1987
görsel
Bugün vefatının yıldönümü. Benim doğduğum sene göçüp gitmiş bu dünyadan. Kendisini ekranda ne zaman görsem sevdiğim bir akrabamla uzun zaman sonra bir araya gelmiş gibi hissederim. Öylesine mutluluk verir. Kendisini rahmetli babaanneme çok benzetirim. Hatta aşağıdaki fotoğrafına benzer bir fotoğrafı var babaannemin. Fiziki olarak da mizaç olarak da çok benzerlerdi birbirlerine.

Çok sonradan öğrendim ki o sürekli neşeli mizacının arkasında aslında bir enkazın korkunçluğu varmış. Henüz 17 yaşında olan oğlunu kaybetmiş. Fiziki olarak kendisini hiç beğenmediği için müthiş bir karamsarlık bağlamış içini. Hep gülen yüzüne alışkın olan ben bunları okuyunca daha bir sevdim kendisini. Bana ne olursa olsun içindekileri saklayabilmeyi öğreten kişidir. Allah gani gani rahmet eylesin.

görsel
Karakter oyuncusudur, güzelliğiyle değil oyunculuğuyla sevilmiştir.
Sanatçı bir aileden gelmektedir, genç yaşta anne olmuş, hayatının 16 yılı kalbi delik doğan oğlu için mücadeleyle geçmiş ve kaybettiği oğlunun derin acısını o neşeli pozitif görüntüsüyle içine gömmüştür.
Giderken çocuğu yoktu; zira yüzler binler onun çocuğuydu.
Adela Özcan.
oyunlarıyla bana çok şey öğretmiş harika insandır.
Dünyanın en tonton insanlarından biriydi, adile naşit denilince insanların aklına masal anlatan, filmlerinde iyi kalpli, yardımsever rolleri oynayan bir kadın gelirdi, küçük büyük herkesin adile teyzesiydi ama; ülke öyle bir hale geldi ki yıllardır kimsenin aklına gelmeyeni yapıp adile teyzenin filmini müstehcen bulup sansürlediler. Siyasal islam işte böyle sapık bir zihniyettir, onlar ne teyze gözüyle baktığımız yaşlı kadınlara ne de ulan daha bu çocuk dediklerimize senin benim gözümle bakamazlar. Siyasal islam için anne, kız kardeş hariç bütün dişiler sikilebilecek insan kategorisine girer.
Gerçek bir sanatçı. Keşke böyle sanatçılar olsa şimdi ne güzel olurdu.
Sanatçı bir ailede doğup büyümüştür. Babası türk olup annesi ermeni tiyatrocu amelya hanımdır.
Boyu 1.50 bile değildir.
Türk sinemasının Türk televizyonunun en iyi isimlerinden biri.
görsel
Adile Naşit kimdir denildiğinde, soruya cevap veremeyecek kimse yoktur diye düşünüyorum. 7’den 70’e herkes bu sevimli, anaç kadını tanımaktadır. Hababam Sınıfı’ndaki unutulmaz rolüyle, Şaban Oğlu Şaban’daki Tavuk Teyze karakteriyle ve daha nicesiyle hafızalarımıza kazınmıştır usta oyuncu. Tiyatroyla başladığı oyunculuk hayatına sinemayla devam etmiş, annesi ve babasının yolundan giderek Türk sinemasının en sevilen yüzlerinden biri olmuştur. Buradan hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz: https://paratic.com/adile-nasit-kimdir/
ağlarken ve gülerken göbeği oynardı.