bugün

çok komplikedir. hem de çok. "senin allahına kurban" diyerek sevinçlerini, "allahına mı?" diyerek şaşkınlıklarını, "senin allahını kitabını.." diyerek öfkelerini, "alemin allahı geliyor" diyerek takımlarına olan sevgilerini gösterirler. yeri geldiğinde eşli batak oynarken karşıdaki güzel el açınca "allah gibi el açtın be gardaş" derler, halı sahada "allah gibi vurdu adam" da dedikleri görülmemiş şey değildir. hatta övünmek için yine allahı kullanırlar, adanalıyık allahın adamıyık şeklinde. lakin burada övünme kaynağının adanalı olmak mı allah'ın adamı olmak mı olduğu henüz bilim adamları tarafından çözülememiş bir konudur. velhasıl kelam, adanalıyık allahın adamıyık, evet. şimdi, 5 vakit namazımı kılarım, dinime bağlıyım, allahıma laf söyleyenin entry'sini de çok pis eksilerim diyen arkadaşları göreve bekliyoruz. buyrun efendim.
adanalı olmayanları şaşırtan, derinden sarsan bir ilişki türüdür. özellikle küfrederken cümle içinde allah'ı anış biçimleri insanı hayrete düşürür.
allah'a yakın ama ramazan'a uzaktırlar. * * * *
(bkz: adami olmak)
adanalı arkadaşlarınız varsa yıllar geçse de alışamayacağınız ilginç bir ilişkidir. benzetmeleri "allah gibi" şeklinde yaparlar. dövmeye, saldırmaya kalkmayın, vazgeçmiyor zaten adamlar. anlayış göstermek lazım.
adana da yaşamayan insanın hiç bir zaman anlayamacağı bir kavramdır.
küfürlerden ibarettir efendim.
işine göre değişir. sövede bilir sevede bilir.
(bkz: close friends)
(bkz: adanalıyık allah ın adamıyık)
bölgede yaşayan arapdan bozma karma bir halk olunca şaşırılmaması gereken tuhaf ilişkidir..

bu cümleleri bilerek sarfeden kişi anında dinden çıkar..

tüm islam aleminin taptığı yüce bir varlık hakkında bir insan ''arkadaşıymış'' gibi konuşamaz..

lafın gelişi, kültür falan anlamam..bilerek ve isteyerek böyle konuşan adam düpedüz kafirdir..

suudi arabistan'da benzer bir cümle sarfetseler, anında kelleyi alırlar..

madem ''müslümanım'' diyorsun, doğru konuşacaksın..müslüman değilsen de saygı göstereceksin..

''gavur'' dediğin avrupalı bile senden daha saygılı..

şahsen adanalıların ve urfalıların çoğunu sevmem..anteplilerin de öyle..

yani hiçbirzaman sevemedim de..çok antipatik geliyorlar bana..

ayrıca sadece ülkemizde değil dünyada da bol güneş gören ülkelerde tuhaf bir olay var..

genel olarak sapıtmaya, şirke ve suça yatkınlığa karşı büyük bir eğilim sözkonusu bu ülkelerde..ekvatora yaklaştıkça bu durum bariz bir hal alıyor..

mesela latin amerika, meksika, bazı arap ülkeleri, türkiye'nin güneyi, suriye vb bölgelerde suç oranları hep yüksektir..

galiba güneş ışınlarının, insan fizyolojisine ve psikolojisine doğrudan tesir etmesinden kaynaklanıyor bu durum..

ama gerçekten garip..

benzer oranda büyük dinlerin bu coğrafyadan çıkması da garip..
allaha bir sürü küfredip sonra bak yanlış anlama allahın adamıyık biz demeleri ilginçtir.
hazreti isa dan hallicedir.
adamin allahiyik demeleri allahla aralarindaki iliskiyi gostermeye yeter.
olağanüstü iyidir, çünkü; türkiye'nin en büyük camisi allah'ın bir lütfu olarak adana'dadır. adanalı öyle ya da böyle allah'ını 7 / 24 anmaktadır.
beni şoklara sokan ilişkidir, ben böyle ilişki görmedim arkadaş.
"adanalıyık allahın adamıyık" muhabbetinden, "allahını kitabını leaaaayyyn" muhabbetine ışık hızıyla bağlanan insanı hayrete düşüren bir durum var ortada.

edit: inanmıyorsanız, adanalılara sorun.
önce tanımı verelim de silik yiyoruz epey bir zamandır: allah ile adanalı arasında olan ve başka birine bok yemenin düşeceği ilişkidir.

arkadaş adanalılardan başka herkes yazmış bi şeyler.

olm biz size niye camiye gidiyon, niye oruç tutuyon diyor muyuz? ya da allahı ne kadar çok seviyon? ne garışıyonuz aramızdaki ilişgiye lan?
konum itibariyle cehenneme her türlü daha yakındır.
En ufak sıkıntılarında Bin sitem gönderirler Allaha. Yapmamalarını öneririm ha illa yapacağım diyen varsa babasının arvadını sikeyim. .
hava sıcak olunca güneşe ateş etmişlerdi gelen bir bela sıkıntı dahilinde allaha da aynı oranda bir şiddet gösterilebilir.

(bkz: zemzem dökmek)
mükemmel ilişkidir. öyle ya da böyle adanalılar allah'ı 7 / 24 ağızlarından düşürmediklerinden ülkemizin en büyük camiini allah adana'ya kısmet etmiştir. (bkz: sabancı merkez camii).

güneşi da birkaç kere kurşunladık ama olsun.
güncel Önemli Başlıklar