bugün

(bkz: son halife)
sultan abdülazizin oğlu. vahdettinin yurt dışına kaçması üzerine halife seçildi ama 1922 yılında halifelik kaldırılınca yurt dışına sürüldü. kendi yaptığı resim tabloları 1986 yılında istanbulda sergilenmiş.
http://upload.wikimedia.o...88/II.Abd%C3%BClmecit.jpg
Bulunduğumuz şu zaman dilimi içerisinde Her an değişebilecek bir bilgisi.

http://www.hurriyet.com.t...unya/10922076.asp?gid=229

(bkz: Dünya başbakanı)
sultan abdülaziz 'in oğlu olup , 29.osmanlı halifesidir.
ressam halife;
(bkz: harem de goethe/@protest sanayici)
osmanoğullarının gerçek anlamda, saray görmüş son aile ve hanedan reisidir.

ayrıca, iktidar hırsından ailesinin musul ve kerkük petrolleri üzerindeki hakkından gerekli payı alamamasına neden olmuştur.

sürgündeki osmanlılar, bu petroller için bir dava açıp pay almak istemişlerdir. fakat uluslararası hukuk, bu dava için bütün aile fertlerinin yetki ve imzalarının tek bir kişide toplanıp davayı onun açmasını gerektirmektedir. bu da zaten bir hukuk oyunudur ki taraflar anlaşamasın, dava da açılamasın.

abdülmecit efendi hariç diğer aile üyeleri, sabık sultan mehmet vahidettin'e bu serayeti verirken, o vahidettin'i aile reisi olarak tanımamış ve imza da vermemiştir. bu davanın açılıp, petrollerden pay alınması ancak sultan vahidettin'in ölümünden sonra olmuştur.

ayrıca abdülmecit efendi, sultan vahidettin gibi sefalet içinde değil, normalin üstünde sayılabilecek bir refah ve zenginlikte ölmüştür. bunda kızını hint prensi ile evlendirmesinin payı oldukça büyüktür.

öldükten sonra şam'a yani sultan vahidettin'in yanına gömülmemesi için vasiyet etmiştir. medine'ye gömülmüştür. fakat vehhabi mezhebine göre, mezarların yerinin belli olmaması gerekir. bu yüzden şu an bir taşı bile yoktur. ancak katibi salih nihavent nigar, defin sırasında mezarın krokisini çizmiştir. mezarın yeri kayıp değildir.
(bkz: haremde beethoven/#19122584)
Yetenekli bir ressamdır. Beni en çok etkileyen tablosu ise abdülhamitin halli
Abdülhamitin yüzünden alın imparatorluğu götünüze sokun ben gidiyorum amk ifadesi okunuyor resmen.
vahdeddin'e nazaran daha bir adamdır.

(bkz: beni vahdeddin in yanına gömmeyin) diye vasiyeti vardır.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
nü tabloları ile meşhurmuş.

http://www.posta.com.tr/a...rdi-yavrum-haberi-1345108
116'ıncı ve son islam halifesi.

halife abdülmecid efendi, 29 Mayıs 1868 tarihinde istanbul’da doğdu. Babası padişah Abdülaziz, annesi Hayranıdil Hanımefendi’dir.

kuzeni olan Padişah Vahdeddin'in 3 Temmuz 1918’de tahta çıkması üzerine Osmanlı tahtının veliahtı olan Abdülmecid efendi; bu sıfatı 1 Kasım 1922'de saltanat kaldırılıncaya kadar taşıdı. TBMM tarafından 19 Kasım 1922'de halife seçildi.

Osmanlı ve islam hilafetine resmen son veren 431 sayılı kanunun kabul edildiği 3 Mart 1924 tarihine kadar halife unvanını taşıdı. Tarihe Son islam Halifesi olarak geçmiştir.
görsel
Padişah sıfatına haiz olmayan tek osmanlı halifesi (osmanlı hanedanının mevcut en yaşlı erkek kişisi olduğu için buna layık görülmüştür.) ve son islam halifesi. olası tepkilerden çekinildiği için geçici olarak iki yıllığına halife ilan edilmiş kişi.
Ressam ve müzisyen olduğunu öğrendiğimde bayağı şaşırmıştım.