bugün

peygamber'in kendisine kuran okumasını istediği sahabe. kuran sana indirilmişken sana mı kuran okuyayım diyerek peygambere olan sevgisini gösterdiği rivayet edilir.
* Peygamber efendimiz (sav) dar-ül erkam'a geçmeden önce müslüman olan ilklerdendir.

* Peygamber efendimiz (sav)'den sonra Kabe'de ilk defa açıktan kur'an okuyan kişi o'dur...

* iki defa hicret etme faziletini kazanan sahabilerdendir. (Habeşistan ve Medine)

* Ashab-ı kiram arasında efendimiz (sav)'in evine izinsiz girip çıkabilen tek kişidir.

Ebu musa el eşari der ki: "Ben ve kardeşim Medine'ye geldiğimizde, Re­sûulul­lah'ın yanına çok girip çıktığı için onu ve annesini Re­sû­lul­lah'ın Ehl-i Bey­t'inden sanıyorduk."

* Peygamberimizle birlikte bütün savaşlara iştirak etmiştir. Bedir Savaşı'nda yaralı bir hâlde bulduğu Ebû Cehil'in kafasını keserek Re­sû­lul­lah'a götüren o'dur.

* Ashab-ı Suffa'dandır.

* Amr bin as'ın oğlu Abdullah'dan peygamber efendimizin şu hadis'i rivayet edilmiştir: "Kur'an'ı dört kişiden alın (öğrenin). Abdullah bin Mes'ud'dan,-Rasulüllah(s.a.s) önce bunu zikretti, Salim mevla ebu huzeyfe'den, Muaz bin Cebel'den ve Übey b. Ka'b'dan" (Buharî, Menakıbu'I-Ensar,16). Bu dört sahabîden Muaz ile Übey ensardan, Abdullah b. Mes'ud ile Salim ise muhacirlerdendir.

* Kendisi şöyle der: "Allah'a yemin ederim ki, Allah'ın Kitabı'ndan hiçbir sûre yoktur ki, onun ne­rede indiğini en iyi bilen ben olmayayım! Hiçbir âyet yoktur ki, niçin indiğini en iyi bilen ben olmayayım" Develerin ulaşabileceği yerde Allah'ın Kitabı'nı ben­den daha iyi bilen birinin olduğunu bilsem, mutlaka deveye binip ona gider­dim."
ebu cehil müşriğini öldüren asil insan. her kula nasip olmaz böyle bir şeref.
güncel Önemli Başlıklar