bugün

khaled, faudel ve rachid taha'nın söylediği, somurtan insanı bile coşturup oynatabilecek harika şarkı. üçü de şarkıyı öyle iştahla, öyle severek söylüyor ki...

(bkz: merci)
(bkz: şukran)
daha sonraları süheyl-behzat uygur'un türkçesini söylediği şarkı.
pek çoklarının adını abdulkadir sandıkları fingirdek şarkı. ahan da sözleri:

abdelkader ya bou aâlam
daq el hal aâliya
dawi hali ya bou aâlam
soultan el awliya
allah daqt m'chelloul
naâya n'challal wa n'goul
dimek dirli mziya
allah daqt m'chelloul
soultan el awliya

(nakarat:)
ya sidi el houari
fi mqamek nehki dhari
ya sidi el houari
fi mqamek nehki dhari
ya sidi belqacem
dir medjoudek ou thesen
enta radjel ghanem
men dimek dirli mziya

nakarat

ya sidi boumediène
ana fi ardhak an amman
ya sidi boumediène
ana fi ardhak an amman
ya soultan el awliya
ya bou aâlam el ghali
ya soultan el awliya
ya soultan el djilani

nakarat

ya sidi m'hamed benoûda
sidi erdha aâliya
ya sidi m'hamed benoûda
sidi erdha aâliya
ya sidi belkacem
dir medjhoudek ou thesen
enta aâcher ghanem
men dimek dirli mziya

nakarat

wenzour sid el bourhan
sidi abderrahmane
soultan el awliya
bou aâlam el ghali
soultan el awliya
ya sid el djilani
bildiğimiz abülkadir'in egzantirik yazılışı
bu şarkının 123 soleils kayıtlarındaki canlı versiyonu da ayrı güzeldir..
anırarak okuyanın rachid taha oldugu sarkıdır.
konser kaydı için;

http://www.youtube.com/watch?v=vCpEzRTHpBY&feature=related
123 soleils'de 3 numara faudel'in en iyi performansı sergilediği şarkı. *
üçü bir arada:
http://www.youtube.com/watch?v=wMtDwK02FKI
insanı sabahın köründe evin içinde dans ettirebilecek bir şarkı.
hep ne dediklerini merak etmiş olanlar için geliyor, cezayirli bir kahraman ve ülkeleri için söytledikleri bir şarkı.

Abdel Kader, my master, my guide
Ease my pain, make me strong
Help me through the dark night of my soul
O sweet girl of my homeland
Why is my heart so troubled
While yours is at peace?
In spite of love's many pleasures
She's turned away and left me
After a night of bliss

Abdel Kader, keeper of the keys
Keeper of my soul
I have left heaven and come back to earth
Away from her arms
I pray life is long enough to let me start over
Heal me and turn me away from my pain *
bana tüm yaşanmışlığımı hatırlatan şarkı. tüm çocukluğum bu şarkıyı dinlemekle geçti. gerek süheyl ve behzat uygur versiyonunu, gerekse orjinalini. bi gün arkadaşımın doğum gününe gittiğimde bu şarkıyı açmıştı. ''bayılıyorum bu araplara'' demişti. mutluluk kaplamıştı içimi, çünkü benim dışımda kimse sevmiyordu, şimdi de olduğu gibi...

http://www.youtube.com/watch?v=vCpEzRTHpBY&feature=related
bu videonun 1:50. saniyesinde faudel'in ''ya-a-a-a-a-a'' nidası beni alıp götürüyor. ciddi olarak tüm hayatım o nağmeyle gözümün önünden geçiyor. o ses kulağıma öyle bi işlemiş ki...o kısmı gözlerim kapalı dinliyorum. zamanında videosunu izleyemediğim için söyleyen kişileri görmemiştim, görünce double etki yarattı diyebilirim. faudel'in o gırtlağı, gülüşü, tatlılığı...tekrar sevdirdi bu şarkıyı bana.

evet, bu şarkının konser versiyonunun üstünden tam 13 sene geçti...hala dinliyorum. hala dediğim yerde duygulanıyorum, içim geçiyor. insanlar ''yeter dinleme artık şu şarkıyı'' diyorlar. ama engelleyemiyorum, her gün defalarca dinliyorum.

hayatımda bi şarkının bende böylesine yer edebileceğini hiç düşünmemiştim. çocukluk dönemi sanrılarım...bu şarkıyı iki kişinin söylediğini sanıyordum. sonunda söylenen ''merci, shokran, merci'' laflarını ve ardından gelen alkışları öyle bir hayal ediyordum ki...kesin bunlar kara kara araplardır, dinleyen kitle nasıldır acaba, konser midir bu, nedir acaba...diye aklımdan geçiriyordum. anlatırken bile ağlayasım geldi, duygularımı en açık şekilde anlatmam mümkün değil, ben bile anlam veremiyorum bazen.

diyebileceğim tek şey; hayatımın şarkısı.
nostaljinin kralıdır; dinlenmelidir.
(bkz: abdel kader keita)
geceden beri sözlük tatsız tuzsuz biraz renk gelsin ben bu adamların dağıldığını sanıyordum hatta içlerinden birinin öldüğünü sanıyordum yaşıyorlarmış e iyimiş. http://www.youtube.com/watch?v=4pQ_D5sDYuo

ölmemişler.
hala kendini dinleten efsane şarkı.
anlamını bilmediğim ama dinlerken beni çok mutlu eden çocukluğumdan beri dinlediğim bir şarkı. Khaled ve faudel de çok güzel söylüyor tabi ama ben en çok Rachid Taha'nın şarkıya girdiği bölümü seviyorum. abi o nasıl bir abdel kader demektir ya?*
efsane niteliğine sahip şarkıdır.
özellikle faudel'in söylediği kısmı ayrı güzel olan şarkıdır. bir zamanlara damgasını vurmuştur. açıp dinlenince insana garip bir mutluluk ve enerji verir.
'' eskilerden ne şarkılar vardı ya '' gibi gayet masum duygularla daldığınız eskilerde sizi esir alacak olan efsanevi parça. cezayir asıllı olan khaled abimiz çok da güzel derlemiştir. abdel kader'in kim olduğunu khaled'e sorsanız o da söylemeyez. ayrıca şarkıyı söylerken khaled abimizin mutluluğuna diyecek yoktur.
arşivimden eksik olmayan şarkı.

muhteşem. müzik fevkalade.
(bkz: mükemmel)
birinin mikrofonu yiyecek kadar aç olduğu, birinin özürlü özürlü kaş göz yapıp gülerek sinir bozduğu, birinin de tüm şarkıyı abartılı bir biçimde taşıdığı klibe sahip şarkı.

ebdılqaaadıriye... diye gider. saygılar.
tüm zamanların en iyi şarkısı.
99 un hit parçası.