bugün

amerika'da protestocuların yaptığı hareket. evet.

https://twitter.com/1parc.../1269653215647272961?s=20

Amerika'da bayrak yakmak, üstünden geçmek, yırtmak, tuvalet kağıdı yapmak, aklına gelen bütün her şeyi yapmak serbest çünkü ifade özgürlüğü olarak algılanıyor. Burada müttefik ülkelerin bayraklarına zarar vermek bile suç. baya gerideyiz...
Bayrak ezerek medeni mi olunuyor?

Biz bu konuyu yüz yıl önce dünyaya öğretmiştik oysa ki...
bayrak ezerek değil de bu özgürlüğü vererek olunuyor bence.
hangi ülke olursa olsun bu saygısızlüktır ve yapılmamalı. biraz empati yapın.
bunlar kendi bayraklarını benimseyememiş. bayrak heŕşeyden ustündùr.
bu başlık altında demokrasinin beşiğine demokrası öğretmeye çalışanlar var.

bu araplar islam'ı bilmiyor demek gibi.
Bayrak kumaştan yapılır yer bezi kumaştan yapılır don kumaştan yapılır. Ama bayrak her türlü pisliği gizlemeye yeter don öyle değil.

O yüzden bayrağı kutsarlar. Bende kutsal yok. Selamlar.
bayrak her şeyden üstündür kafasında insanlar arasında yaşıyoruz. araştırsa bayrağının gavur dediği bizanstan, bizans bayrağından kopya olduğunu görecek. bir anlam yüklemiş ve her şeyden üstün tutuyor. hangi bayrak olursa olsun benim için bez parçasından ibaret ve eminim ki imkanı olan, aklı olan insan kendisinin bir bez parçasından üstün tutulduğu ve o bez parçasına yapacağı ters bir harekette ceza yiyeceği veya öldürüleceği bir ülkede yaşamak istemez. şuraya bir bizans bayrağı koyalım:

görsel
Kutsallık soyut bir kavramdır.
Kişiye topluma göre farklı tanımları vardır. Başkalarının ne yaptığı beni ilgilendirmez.
Tıpkı özgürlükler gibi...

Kişinin özgürlüğü ve kutsallık değerleri benim haklarımın ve kutsallarımın başladığı yerde biter ve benim için bir anlam ifade etmez.
Tıpkı benim Özgürlük ve kutsallık anlayışımın onların sınırlarında yok olması, onlara bir anlam ifade etmemesi gibi.
insanlar sürü güdüsüyle değil sosyal sorumluluk içinde bir arada yaşar.

Amerika'da bayrak çiğnenmesi onların değer yargısı ve özgürlük anlayışı.

Ne bir ülke bayrağını çiğner, ne de ülkemin bayrağını çiğnetirim.
Bu da benim özgürlüğüm ve kutsallık anlayışım.
bayrak bir milletin bağımsızlığının sembolü olduğu için kutsaldır.
bayrak düşerse kölesiniz demektir.
bu insanlar zaten o devlette hala köle muamelesi gördükleri için isyan ediyor.
sen kime ne anlatıyorsun liberter ? Bu topraklarda ifade hürriyetini anlayacak, benimseyecek kadar aklı basında kimse yok.

Onların ifade hürriyeti ve düşünce özgürlüğü anlayişi " benim savunduğum değerlere laf etme ama karşıt değerlere istersen söv" den öteye gitmez.

Edit: hicbir bayrağa, devlete, dini- siyasi lidere saygı duymak zorunda değiliz. Zorla saygı duyurmaya çalışmak, zorla ibadet ettirmeye çalışmak gibidir. Zorbalıktır.

Edit ii: özgürlük başkalarının kutsalına dil uzatınca değil, başkalarının mülküne canına el uzatınca biter. John stuart mill özgürlük sınırını harm princible ile çizmiştir.

Başkasının ozgurlugu, sizin kutsalınıza dil uzatilinca bitiyorsa, lgbt ve ateizmin yasaklanmasını savunanlar haklı o halde. Çünkü onların kutsalına dil uzatılıyor baya.
bunca yıl ekonomimizin üzerinden geçmişler. asker'in kafasına çuval geçirmiş, hacı hoca yardımıyla ordunun üzerinden geçmişler. yabancı tohum kakalayıp tarımın üzerinden geçmişler. siz de bezin üstüne basıp "aaa abi çok güzel geçtik" diye kendinizi tatmin edin...

aktroller desteklemişler. daha mitinglerde kendi bayraklarını çiğneye tiplere gel de bayrak anlat...
bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır
toprak uğrunda ölen varsa vatandır...
terbiyesizliktir.

bayraklar sembolik anlam taşırlar, ve tam olarak bir ülkenin birleştirici gücüdür. mesela bizde en koyu atatürkçüsünden en azılı islamcı dincilerine kadar ki ülkemiz insanının ortak yegane değeri al bayraktır.
Bunlar kendi bayraklarını don yapan, bikini, tanga yapan insanlar. Bunlardan bayrak hassasiyeti beklemek abesle iştigal.
Yahu ne terbiyesizliği
Don yapıp kıçlarına takan kendileri zaten, ben üstünden geçmişim kim kızacak.
isterseniz üzerine edin gülüp geçerler. Çünkü bunlarda vatan, bayrak sevgisi yoktur. Onur, şeref, haysiyette yoktur. Tek şeyleri; çıkar, emperyalizm ve güçsüzü ezmedir.