bugün 693 başlık
kapat

aşk ve sevgi arasındaki farklar

 1. 6 6
  ask, vücut kimyasındaki degisimden ibarettir aslında.yıllar gecse de o kisiyi gördüğünüzde -evliyseniz belki esinize kapıyı açtıgınızda- o heyecanı, ecnebi deyimiyle butterflies in stomach durumunu yasayabiliyorsanız ask da bitmemistir.sevgi daha oturmus, daha dingin bir ruh hali gibi.belki o heyecanı yasamıyorsunuzdur ama vazgecemezsiniz de.sevgi, kendinden önce karsınızdaki insanı düsünmeyi, fedakarlığı, kaybetmeyi göze alamadığınızdan dikkatli davranmayı da gerektirir.
  #1119141
 2. 9 9
  ikisi de duygudur. farklı isimlerdeki, farklı duygular. aşk çok güçlüdür.mükemmeldir. o kadar mükemmeldir ki, hiç bir duygu onun önüne geçemez. peki sevgi niye vardır? bu ağırbaşlı duygu, aşk sizi yıkıp geçtiğinde, ayakta durmanızın tek dayanağıdır da ondan...
  #1119182
 3. 3 3
  aşk aptallıktır. gözü kapalı herşeyi kabullenmektir. karşındaki ne yapsa yanlışta yapsa, hata da yapsa onu mükemmel görebilmektir. paylaştıkça küçülür. alışkanlığa bile çevirebilir. ama paylaşılmazsa büyür gider.
  sevgi daha bencilce bi olaydır. kanşındaki sevdikçe sende seversin paylaştıkça büyür, bitmez alışkanlık olur ama içinde sevgi olan bir alışkanlık olur.
  #1119186
 4. 7 7
  bir fark yok.farkları bizler çıkartıp kendimize uğraşacak saçmalıklar bulmaya çalışıyoruz.
  #1126320
 5. 3 3
  (bkz: ölümle yaşam arasındaki ince çizgi)*
  #1126367
 6. 2 2
  ask gecici , sevgi kalıcıdır, ask hain , sevgi sadıktır, ask insanı yakar, sevgi insanı güzellestirir , ask karsı cinsedir , sevgi herseye herkese duyulabilir, askın ömrü iki yıl diyolar daha sevgininkini hesaplamadılar.
  #1420509
 7. 3 3
  aşk seldir, sevgi kum. sel gider, kum kalır.

  aşk için herhangi bir mazerete gerek yoktur. sevgi'nin ise detaylı bir muhtevası vardır. tinsel ve tensel paylaşım, olduğu gibi kabul etme, olduğu gibi kabul edileni değiştirmeye çalışma, zamanı paylaşma isteği, mekanı paylaşma isteği, düşünsel paylaşım ve ortaklık... gibi olmazsa olmazları vardır sevginin. bir de eğer gerçekten güçlü ise sevgi, karşılığını doğurabilecek bir güce sahiptir. aşk, adamı aşık olunanın kapısında köpek etse bile sevginin yarattığı karşılığı yaratmaz çoğu zaman.

  yukarıda sayılanlar, bir uyarıyı gerekli kılıyor: kimse bunlardan sevginin aşka tercih edilesi bir hissiyat olduğunu çıkartmamalıdır. aşk ile sevgi mezvubahis olduğunda "al birini vur ötekine" diyalektiği geçerlidir. ikisi de kötüdür, ikisi de iyidir. aşkı severiz, sevgiye de aşığızdır... cinsel münasebet ise tamamen konumuz dışıdır...
  #1420536
 8. 10 7
  gerek felsefeciler olsun gerek edebiyatçılar gerekse beste fabrikatörleri bu iki kavramı bize hep aynı tepside sunmuşlardır. halk arasında da bu iki kavramın kardeş oldukları varsayılır. "aşk varsa sevgi vardır" , "aşk sevginin yoğun halde yaşanmasıdır" gibi klişe söylemleri ve bu paradigmayı burada biraz çürütmeye çalışacağım. özellikle de bir kıza duyulabilecek olan aşkla sevginin arasında olanı.
  bir kıza duyulan aşkın doğasına dikkatlice bir göz atarsak bu insanların cinsel ihtiyaçlarının sonucu olarak vücudunda meydana gelen bazı hormonal değişikliklerdir. bu aşkla ilgili hafif biyolojik bir bakış açısıdr.
  ama biraz daha metafiziki olarak bakarsak, aşkın birazda hesap, kitap işi olduğu hükmüne varabiliriz. masum, tertemiz olarak nitelendirilebilecek bir aşkın olması sözkonusu bile değildir. aşık olan kişinin kafası sürekli meşguldur. olayın gidişine göre sürekli ve yeni stratejiler kafasında döner. amacı karşı tarafın hamlelerine en mükemmel şekilde cevap vererek varolan veya varolacak bir ilişkide güçlü taraf olmaktır. bu hamlelere sevgiliye karşı ilk adımı ya da herhangi bir ayrılık durumundaki gidilmesi gereken yol haritası ve en önemlisi üstünlük için gösterilen bir çabalar örnek gösterilebilir. her ne kadar aşk ilişkisi içinde atılan adımları kişi duygularıyla açıklamaya çalışsa da, bu adımların hepsi uzun bir düşünme sonucu atılan rasyonel adımlardır. sevdiğini söyleyen partnerin bir süre arayıp sormaması durumunda kişi buna satranç oynayan oyuncu edasıyla daha sağlam bir hamleyle cevap verecektir. muhtemelen o da aramayacaktır ya da kıskandıracak bir davranış yolunu seçecektir. bunun yanında sevgiliye karşı yapılacak olan iyilikler, alınacak hediyeler genelde hep bir karşılık beklenmesi itibari ile hep arkasında sinsi bir emeli barındırır. bugün borç (iyilik, hediye) veren yarın emir verebilme yetisine sahip olacaktır. burdaki temel husus üstünlüğü kabul ettirmektir. çünkü karşı tarafın aramaması aşkta karşı taraf için bir bozgundur. ağır bir mağlubiyettir. işte bu yüzdendir ki aşık kişi hep doğru adımı atmak mecburiyetinde ve ayrıca olası bir bozgunu önlemek için risk analizleriyle uğraşmakla yükümlüdür.
  aşkın ömrünün kısa olması da insanın değişen cinsel ihtiyaçlarının yanı sıra, rasyonel olmanın getirdiği zaruriyettir. aşkın bitmesi bir anlamda atılacak gerçekçi, kişinin çıkarına uygun adımların artık kalmamasıdır. partnere karşı artık ispatlanmış olan üstünlük, karşı tarafın hamlelerine karşı atılacak olan hamlelerin anlamın yitirmesi bu işin bir sonucudur.
  aşkın sevgiyle en ufak bir bağının olmaması sevginin doğasının hesaplama işlerinden kopuk olmasıdır. rasyonel bir davranış biçimiyle alakası olmayan, duygular üzerinden beslenen bir olgudur. bir annenin çocuğunu severken hiçbir çıkar gözetmemesi, evlat her türlü kötülüğü yapsa dahi sevmesi ve bu sevginin hiçbir stratejiye hamleye dayalı olmaması sevgiyi aşktan ayırır. sevginin varlığı sevilen nesnenin varlığıdır. örnek olarak anne çocuk sevgisinde ayrıca bu karşılık bekleme olayı yoktur, çünkü bu sevginin doğasına aykırı bir durumdur. üstünlük kurma gibi kavramdan da söz edemeyiz. sevginin içinde üstünlük kurma gibi bir çaba olsa bile (misal annenin çocuk üzerindeki üstünlüğü) bu sevgide bir galibiyet değil daha çok koruma amacı içerir. ister doğa sevgisi olsun, ister insan sevgisi olsun kişide sürekli sevilen nesneye karşı iyilik yapma yardım etme hevesi mevcuttur. aşktada bu husus vardır. fakat sevgideki hesaptan arınmış, karşılık beklenilmeyen bir olaydır. ayrıca yapılan bu iyilikler sonucu ne olursa olsun aşktakinin tersine sevgiyi daha da güçlendirir. aşktaki iyilik ise sadece yapan tarafın kozunu artıtır. kişi gelecekte de onu seveceğinden dolayı analizlere girmez.
  ayrıca aşkın ömrünün rasyonelliğin bitmesine karşın sevginin varlıktan güç alması sebebiyle sevginin bitmesi diye birşey ancak varlığın yok oluşuyla mümkün olabilir.
  burada paradigmayı kendimce çürütmeye çalıştım. bu tamamen benim gözlemlerimle ve deneyimlerimlerimin ürünüdür. herkesin aşk ve sevgi tanımı elbette ki farklılık gösterecektir.
  #1659651
 9. 4 4
  aşk biter sevgi * kalır.
  #1659670
 10. 4 0
  HANGi FARK DENiLESi BiR DURUM.
  #1659676
 11. 0 0
  bir de buna göz atın (bkz: aşk ve sevgi arasındaki farklar)
  #1660563
 12. 1 1
  evet ve hayır diyebilme farkıdır. eğer üç harfliye * tutulduysanız "hayır" diyemezsiniz.*
  #2084715
 13. 0 0
  bir ağacı sevebilirsin ama ona aşık olamazsın...
  aşk; eş anlamlısı, (bkz: müptela olmak)
  #2084719
 14. 2 0
  hayvanı sevebilirsin ama aşık olamazsın.
  (bkz: hayvan sevgisi)
  (bkz: hayvan aşkı) (bakın olmuyor)
  #2084773
 15. 0 0
  aşkın sevgiden farkı, arada cinselliğin olmasıdır. aşik olduğun kişiye, beğenmek dişında cinsellik dürtüsü hüssedersin. sevgide bu pek yoktur, sevdiğin insanı beğenir onun yanında olmak istersin. aşkın içinde cinsellik olduğu için her zaman aşk tercih edilir.**
  #2085030
 16. 3 3
  aşıkken vurarak, seviyorken okşayarak sevişmek arzulanır.
  #2085043
 17. 5 5
  aşk kavuşunca biter ama sevgi her geçen gün perçinlenir.
  #2085085
 18. 1 1
  aşk deodarant gibidir sıkarsın güzel kokar ama uçucudur . sevgi hacı yağ gibidir hem hemde çıkmaz.
  #2085134
 19. 3 1
  aşk bilimsel kanıtlanabilirdir bal gibide yapılır-yapıldı bile. gecici bir etkisi vardır kısa sürede cok fazla duyguyu aynı anda yaşanmasıda dahil yoğun mutluluk ve sevinç halidir. uyuşturucu gibidir. varsa en mutlusu sensindir ama o yoksa hiçbirşey yoktur bütün dünya bomboştur, bağımlılıktır bencilliktir.onu başkası alıyorsa ölüm-cinayet sebebidir. daha dün onu cok seviyorum derken bugün başka bir kızla görmek saldırıya sebep olabilir böyle bir sevgi olmaz aşkın içinde sevgi herzaman bulunmaz.aşk karşılıksızda olur ama napalım yapacak birşey bazen hiç yoktur. sevgi saftır, zıttı olmayandır, öyle yada böyle kabullenmektir,hiç bir şekilde yargılamamaktır. seni sevsede sevmektir sevmesede sevmektir. insanın gelebileceği en üst düzeydeki bir noktadır sevmek. saldırı şiddet yoktur gercekten seven birisi karşılığını kalıbımı basarımki
  %10000 bulur.
  #2139234
 20. 10 10
  aşk, 'ya benimsin ya toprağın' der; sevgi, 'bir tek dileğim var mutlu ol yeter' der.
  #4007866
 21. 0 0
  (bkz: #3996578)
  #4007885
 22. 2 2
  ask yalan sevgi gercektir.
  #4007887
 23. 2 2
  ikiside çikolata gibidir ama tek farkları sevgi bol fıstıklı bir cikolata olabilir , aşk ise hep tek fıstıklı olmak zorundadır.
  #4007891
 24. 1 1
  sevgi sürer aşk biter.
  sevgi paylaşılır aşk kıskanılır.
  sevgi yaşatır aşk öldürür.
  sevgi iki hecedir aşk tek heceli.
  aşk aynı anda bir kişiye beslenir sevgiden herkes nasiplenir.
  #4008082
 25. 0 0
  seversin ama kavusamazsin. ask olur.
  seversin. kavusursun. iste o zaman efsane olur.
  #4008096