bugün

Buradaki 90larda yaşamış sözlük yazarlarının bu başlık hakkındaki görüşlerini merak etmekteyim. Ablama göre 90'lar sıkıcıymış, o zamanlar pek bir şey yokmuş, televizyondan şarkı izlemek zormuş. Tablet yokmuş, şimdiki zaman daha güzelmiş ve şu an da dışarıda oynuyorlarmış.
(bkz: soca dance)
Cevap vermek yerine eksilemişsiniz. Yani haksız mıymış? Kendince haksız değilmiş? Siz de 90'ların sıkıcı olmadığını düşünüyor olsaydınız cevap verirdiniz bence.
90'ları yaşamamış biri olarak soruyorum ve bir cevap vereniniz yok ama şimdiki zamanları da kötülersiniz kendizce? Hayattan zevk alabilirim ben siz zevk almasanız bile. Zevkini size soracak değilim. Siz de geçmişte kalın, kötüleyin, durun. Soru soranda kabahat.
Değildi. Özellikle Türkiye açısından bakacak olursak hiç değildi. insanların az dahi olsa bir hobi kültürleri vardı. Şimdi o bile yok.
8 yaşımda girip 18 yaşımda çıktığım 90'lar süperdi dostum...keşke 20 gibi giriş yapıp 30'da çıksaydım çok daha fazla eğlenirdim...
ilginç bir şekilde değildir...

insanlar sosyalleşmenin bin bir yolunu buluyordu...

sokaklar oyun oynayan çocuklardan geçilmiyor. dostlar daha fazla bir araya geliyor...
bayramlar daha coşkulu geçiyor ve misafirlikler daha sık yapılıyordu...

insan teknolojinin sağladığı avantajlara sahip değilken iletişimin yüz yüze olan boyutuna bağlı kalıyordu... insanlar birbirlerine daha yakın oluyor birbirlerine daha fazla temas ediyordu...

münasebetlerimiz daha sıcak, muhabbetimiz daha keyifli oluyordu...

şimdi daha bir yüzeyseliz. daha bir kabuğumuzdayız...

evet, doksanlar teknolojinin bu denli gelişmemiş olduğu bir dönemdi lakin samimiyet ve muhabbet vardı. komşuluk, akrabalık vardı...
şimdi bunlar hemen hemen yok gibi...

o nedenle bugünler bence doksanlardan daha güzel değil...
saygılar.
o zamanlar kimse canım çok sıkılıyor diye cümle kurmazdı çünkü kimse sıkılmazdı.
Doksanların ilk yılları yani 90-91-92 yılları çok iyiydi daha sonra 93 yılından sonra ne olduysa oldu herşey değişti ve hiçbir şey eskisi gibi olmadı onun için doksanları hayır ile yadetmem.
B*k gibiydi afedersiniz.

Faili meçhul cinayetler, her gün şehit haberlerinin gelmesi, habire katlanan dolar, %140 enflasyon, 28 Şubat süreci, başörtüsü yasağı, gazi mahallesi olayları, deprem yardımlarıyla maaşların ödendiği, 26 milyar IMF borcu, parayı ödeyemeyince hastanelerde rehin kalma, zam üstüne zamlar, çöp dağlarının patlaması, susurluk, iski skandalı vs.

O günleri yaşamadınız diye süper yıllar zannetmeyin.
"Su zamanlar iyiydi" veya "bu zamanlar kötü" demek yanlis olur.
Biz insanlar sosyal hayvanlariz. Yani toplumla yatan toplumla kalkan canlilariz.
90´larda bu cok belirgin bir sekilde görülürdü. Sokakta hep birlikte oynayan cocuklardan, sokakta birbirini tanimayan iki amcanin birbirini selamlamasindan, sabah cayi ile latin dizisini birlikte izleyen kadinlardan, aksam yemegi sonrasi kahveye giderken komsusunu cagiran aile babasindan, birlikte dayak yiyip dayak atan delikanlisindan, ceyizini hazirlayip laklak yapan genc kizlarina kadar hemen hemen hersey hep birlikte yapilirdi.

Iyi ve kötü yanlari vardi. iyi yanlari asagidaki gibiydi.
insanlar arasi iliski paha bicilemez derecede güzeldi

Kötü yanlari da asagidaki gibiydi.
ekonomik olarak sikintili, teknoloji gelismemis, siyaseten cökmüs bir düzen, toz, duman, hava ve gürültü kirliligi, alt üst olmus bir trafik, düzensizlik vs. vs...

Nedense kötü yanlari hala ayni kalmis. Iyi yanlarini da kendi kendimize yok etmisiz.

Sonuc:
Bu durumda giriste belirttigim ilk cümlenin tamamen yanlis bir düsünce oldugunu ve kendi kendimi çürütmenin kivancini yasayarak öz elestiri vermeyi de o dönemde ögrendigimizden "90´lar daha güzeldi" diyerek entryimi sonlandiriyorum.
90'lara sıkıcı diyen çarpılır.
Açık konuşmak gerekirse bazen sıkıcı bazen değildi.
Ama sanki daha mutluyduk.
90'lardan mahrum kalan sonraki genç nesil için üzülüyorum bile. 90'lar birçok şeyin daha naturel oldugu bir dönemdi. yaşamak daha keyifliydi sanki. şimdi youtube dan istediğimiz şarkıya anında ulaşabiliyorken dönemin favori şarkısının kral tv de çıkmasını heyecanla beklemek diye bişey vardı mesela.** teknoloji ve değişen düzen insanları tekdüze yaptı. herkes daha sıradan daha aynı oldu. şimdi yeni kuşak saydırır bu entrye de.l***
yokluk vardı. yani paran olsa bile alamayacağın şeyler vardı. sora internet lojistik derken şimdi filipinlerden burun kılı çekme cihazı sipariş ediyosun 3 günde elinde.
'94de Tansu Çiller sayesinde nurtopu gibi bir ekonomik krizimiz olmasa daha güzel olabilirdi.
Sokak kültürü vardı çocuklar daha mutluydu daha sağlamdı tehlikeli aktvitelerimiz vardı sokaklarda.
bir durum. sıkıcı mıydı değil miydi bilmem ama daha samimiydi sanki. 90'ların sonlarında çocukluğumu hatırlayan biri olarak o zaman da sıkıntılarımız büyüktü. okula zor adapte olmalar, gündemler falan yine yoğundu. ve bir yazarın dediği gibi bu 2021 yılından bir 20 yıl sonra bugünü de özlemle hatırlayabiliriz. 90'lar epik bir dönemdi. en basitinden şuan 50 60 yaşında olan bile 30 yaşlarında gençti. kimimiz çocuk kimimiz bebek idik. pişmanlıklar ya da eskiye geri dönme arzusu özlettiriyor sanırım. şuan bana sorsalar eskiye dönmek ister misin diye dönmek isteyecek şeylerim de var dönmek istemeyecek anılarımda.
Boomerlardan cevabını beklediğimiz soru. Covid yoktu ballıydınız tabi xd.
En eğlenceli zamanlarımdı. Bok var büyüdük.
şimdiden daha iyi olduğu kesin.
kesinlikle şimdiye göre mükemmeldi, garip bir huzur veriyor bana hatırladıkça sokakta oynadığımız oyunlar,tasolar,pazar banyoları,şahane pazar, şeker kız Candy, meybuz...
aksine çok eğlenceliydi.
gayet eğlenceli olan bir dönemdi. tamam diskotekte güneş gözlüğü, şalvar kot pantolonu ile dans eden tipler biraz sakil dursa da çok keyif alırdık.
güncel Önemli Başlıklar