bugün

- super baba'nin turkiye'de gelmis gecmis en iyi dizi olduguna inaniyorsaniz

- ipek'in amerika'ya gittigi bolumde fiko'yla beraber hungur hungur agladiysaniz

- fiko ve ipek'ten once sakir'in perihan abla'yla olan iliskisine gipta ettiyseniz

- geometriyi kurbaga kermit'den, arkadasligi voltran'dan ogrendiyseniz

- 'cikolata renkli sanatci' lakabinin mucidinin sezen cumhur onal oldugunu biliyorsaniz

her pazar gununuz linda ronstadt ve aaron neville'in all my life sarkisi esliginde-parliament sinema klubu filminin baslamasiyla sona erdiyse

- "yakalayin yesil isigi-hesapli parlak bulasigi" sloganli, jel deterjan mintaks reklamini hatirliyorsaniz "mintaksla canim mintaksla"

- kara simsek'te ki kit cocuklugunuz boyunca ruya arabaniz olduysa

- a takimi denince akliniza savas ay yerine george peppard ve mr. t'nin muthis dizisi geliyorsa

- zagor, teksas, tommiks ve mandrake'nin kimler oldugunu biliyorsaniz (onlara daha sonrasinda asterix, red-kit ve tenten uclusude eklendi tabii)

- turbo sakizdan cikan araba resimlerini biriktirip arkadaslariniza 'bende daha fazla var' diye hava attiysaniz

- tsubasa'nin kartal vurusu, yakari'nin sevimli yuzu, she-ra nin seksi kiyafeti, he-man'in "guc bende artik" diye haykirisi hala gozunuzun önundeyse

-kendinizi donatello, leonardo, michelangelo yada raphael'le ozdeslestirip, splinter'i ninja turtles'in yoda'si olarak benimsediyseniz

** 80'li yillar turkiye'sinde dogmus, 90'li yillarda buyumussunuz demektir.
80'lerin kusagindan olmak demek gecirdiginiz cocuklukla gurur duymak ve zaman zaman bahcede bisiklete binmek, agaclara tirmanmak istemektir. hem eski hem yeni olmaktir. hayatla 80'li yillarda merhabalasmak yeni neslin dejenereligine uzulmek ve o gunleri hatirlarken gulumsemektir.
tasolarla kökülene dek oynamaktır biraz da..
çocukluğuna dair iyi kötü her şeyi maksimum seviyede yaşamış topluluktur.

- hakan peker'in "hey george versene borç olmaz dostum bende de yok" şarkısını diline doladığı zamanlar olmuştur.
- mustafa sandal'ın "bu kız beni görmeli bana kazak örmeli" şarkısında göbek atıp eğlenmiştir.
- kardak krizi'nin ne olduğunu pek anlamasa da ismen hatırlıyordur.
- ağızda patlayan şeker fanatiğidir.
- cipslerden çıkan tasoları koleksiyon haline getirmiştir vakti zamanında. (benim tasolarımı komşumuzun oğlu çalmıştı. nasıl ağlamıştım varya. hiç unutmam.)
- kutu içinden çıkan futbolcu yapışkanlarını biriktirmiştir. furbolcu kartlarıyla oyunlar oynayıp misket ütmüştür. * (ben de ütmüştüm misket * )
- sokağa çıktığında mutlaka oyun oynayacağı arkadaşları olmuştur ve kan ter içinde maç yapmıştır. (abim, beni genelde kaleci yapardı.)
- terli terli, dili damağına yapışmış bi halde annesinden veya komşulardan su isteyip içmiştir.
- sinemada ilk izlediği film aslan kral'dır.
- emrah ve seren serengil'in birbirlerine gerçekten aşık olduklarını zannetmiştir bi ara.
- kemal sunal'a katıla katıla gülmüştür.
- barış manço'ya yürekten bağlıdır. "adam olacak çocuk" programına katılmayı ve barış abisiyle şarkı söylemeyi düşünmüştür. (katılamadım ama)
- topuktan geçmeli tayt giymiştir üşümesin diye. (ah anne!)
- mavi önlüğüne dantelli yakalıklar takılmıştır.
- ninja turtles için sabahın 8'inde zımba gibi ayağa kalkmıştır cumartesi günü. ninjalardan birini kendisiyle özdeşleştirmiştir. (arkadaş da bahsetmiş. doğrulamak için tekrar yazmak istedim.)
- spice girls ile kız gücünü keşfetmiştir.
- backstreet boys ve nsync eşliğinde aşk acısı yaşayıp, aşık olduğu kişiyi düşünmüştür. *
- çılgın bediş'i tekrar tekrar izlemiştir. oktay'a hayran olmuştur.
- stres bileziği vardır evlerinde.
- şener şen, münir özkul, hulusi kentmen, tarık akan, filiz akın, kartal tibet, hülya koçyiğit, ediz hun, gülşen bubikoğlu, türkan şoray ve cüneyt arkın'ın ayrı bi yeri vardır kalbinde.
- back to the future serisini büyük bi zevkle izlemiştir. marty mcfly'a ve dr. emmett brown bayılmaktadır.
- evinde soba sıcaklığını hissetmiştir. banyodan çıkınca sobanın arkasında bekleyerek annesinin giydirmesini beklemiştir titreyerek.
- turgut özal'ın ölümünü hatırlamaktadır.
- michael jackson dansı yapmaya çalışmıştır.
- madonna baskılı kalemliği olmuştur. (çok marjinal bi velettim.)
- sokakta kavga etmiştir. bazen dayak yemiştir, bazen dayak atmıştır.
- gizli gizli meybuz yerken annesine yakalanmıştır.
- okulda yerli malı haftasını büyük bi coşkuyla kutlamıştır. (şimdi kutlanmıyor sanırım.)
- edepsiz şarkılarıyla tarkan, sapık aşk ilişkileriyle dawson's creek ve friends dizisi ile ahlağı hafiften bozulmuştur. (kimse inkar edemez heralde) *
- cem yılmaz ile espri anlayışı bambaşka bi hal almıştır.
- full house dizisi en sevdiği dizilerdendir.

ve daha bunun gibi bir sürü şeyler yaşamıştır işte.

ekleme: bi madde daha eklendi.
barış mançoyu hatırlamayan bir gençliktir.
not:eksileyin bakalım 90 dan sonra doğan kardeşlerim.
taso oynarlardı, misket oynarlardı, oyuncu kartları vardı onu oynarlardı. hatta oyuncu kartlarının içinden küçük futbolcu resimleri çıkardı. o futbolcu resimlerinin hepsini tamamlarsanız bisiklet kazanabiliyordunuz. ama gel gör ki sergen yalçın bulunamıyordu. bu yaratıcı 90 gençliği de kartlardaki sergen yalçın resmini kesip, kart firmasına yutturmaya çalışırdı.
power ranger izleyerek büyüyen bir gençliktir. sadece izleyerek kalmaz kendisini sevdiği ranger ilan eder. maskeleri de vardır hatta, takıp pembe ranger wuhuu diyerekten beyaz ranger'ı aramaya çıkardık.
(bkz: beyaz ranger ın yakışıklı olması)
(bkz: tony)
çılgın bediş'i tekrar tekrar izlemiştir. (vallahi ya)
slm,ok gibi kısaltmaları günlük hayatta kullanmayan, facebook da beni beğen götümü başımı beğen yazmayan, yok sayfama gir bana gir falan yazmayan, ingilizce karakterleri türkçe kelimelerde kullanmayan, yok emoymuş apaçiymiş saçmalıklarına kulak asmayan, aptal aptal gavur şarkıları yerine adam gibi şarkılar dinleyen, fetih gibi filmleri izledikten sonra eleştirmek yerine tarihiyle gurur duyan, namus kavramının bilincinde olup seviyeyi yerlere düşürmeyen bazı yeni nesil ergenler gibi olmayan gençliktir.
çoğu karakterli insanlardan oluşmaktadır.
hem sokak oyunlarının hem de bilgisayar oyunlarının tadını çıkaran nesildir.
okuldan kaçıp atari salonlarında oyun oynayan türk gençliğidir.
kesin vanilla ice dinlemiştir.
(bkz: 90 larda çocuk olmak)
power rangers,olacak o kadar, sıdıka, çılgın bediş, alf, yasemince *,mahallenin muhtarları gibi dizilerle büyüdüyseniz,
yüksek bel kot giyilen sıcağı sıcağına başladığında yatağınıza gönderilen biriyseniz, ve sokakta ti nin ti ni ni ni ni ni nin aygaz ti ni nin melodisine eşlik ettiyseniz ve ellere var da bize yok mu şarkısı favori şarkınız sa gelin sarılalım yeni nesil kutular içinde yetişiyor ve tüm bu güzelliklerden mahrum.
güncel Önemli Başlıklar