bugün

Taş devrinden kalma bir izlenim veren paraydı

görsel

(bkz: Liseliler bilmez)
90lı yılların efsane parasıdır. Devasa boyutuyla birçok çocuğun gözünde kağıt paradan daha değerlidir. Ayrıca, yine birçoğumuzun okul harçlığıdır. Çok net hatırlıyorum bir simit bir de kutu meyve suyu alınabiliyordu. Yerini ilk önce daha küçük bir versiyona, sonra da 5 kuruşa bırakmıştır. Kağıt üzerinde izi en güzel çıkan paradır ayrıca.

görsel
Ayrıca masanın üzerinde en uzun süre dönebilen paraydı.
Ederi kadar ağırlığı vardı, 4 ü bir kilo gelirdi.
bircok sey satin alinabilirdi. mahalle kavgasinda kafa yarmak icin etkili bir aracti.

ama kimse kiyip firlatmazdi. cunku ederi vardi.

biz bunu alisveriste kullanan son cocuklardik.
Şunun asaleti yok 1tl'de 50 kuruşta. Ah be harçlığım canını sevdiğimin simit fantası...
Şu an bi simit bi meyve suyu 4 liradan başlıyor.

Sahi bizim gelirimiz 8 kat arttı mı?
tırnak zikerten parası olarak bilinir. neden? bu yüzden; 90'larda okul sıralarında parmaklarımızla kale yapıp maç yapardık, top olarak da madeni para kullanırdık, tırnağımızla ittire ittire rakibin iki parmağı arasından (kaleden) geçirmeye çalışırdık. işte bu oyunu bu parayla oynayınca tırnak mırnak kalmazdı, ağır bir paraydı. tırtıklı yapısıyla hoş bir paradır.
Kafa yarabilirdi.
2000-2005 arası ise bira şişelerinde ki depozito fiyatıydı.
Ah ah mazi, ne çekirdek kolalar, ne leblebiler ne meyve suları alırdık..

güzel zamanlardı bazı şeylerin değeri vardı.
Görünce aklıma süleyman demirel, atari, tofaş, sümerbank geldi.
Baabaaa bi 50 lik versene cips alcaz derdim. 90 larda harçlık birimiydi benim için.
kartlaşmışların tespitine yarayan para. hepsi üşüşmüşler başlığa asfsadfsa. ben de üşüştüm tabi 30'luk olarak.
300 spartalı kalkanı gibi paraydı.
Hiç unutmam komşu köydeki bakkal amca vermişti ilk.
kağıdın arkasına koyup karakalemle üzerinden geçip kopyasını çıkarması en zevkli madeni para.

çünkü deseni diğer madenilere göre değişikti.
50 kuruşla kıyas edilmiş ama alakası yoktur. 50 bin lira şimdiki 50 kuruştan daha değerliydi o zamanlar. şimdiki 50 kuruşla belki 10 bin liraya denk gelebilir.
Hiç meybuz almamış, hala ne olduğunu bilmeyen şahsımın koleksiyonunda bulunmasa hatırlayamayacağı paradır.