bugün

Ankara adliye sarayında saat 9da başlayacak olan duruşmadır.

Ara edit: blogumda yazdığım yazıdan alıntıdır kalan kısımlar:

öğrenci değilsen, ya da kendini öğrencilikten çok uzak olarak görüyorsan, bunu okuma. hayatının yegâne amacı, o çok sevdiğin şirkete girmekse ve bunun dışında bir şey seni ilgilendirmiyorsa okuma. daha 20li yaşlarında 40 yaşında gibi davranmak senin “sitilinse” hiç okuma. olayları partizan bir şekilde karşılıyorsan, ideolojik görüşün gözlerinin önüne perde olmaktan çok öteye geçip, artık at gözlüğü olmuşsa hiç ama hiç okuma.
bu yazıyı hiçbir sıfatı göz önünde bulundurmayarak, sadece öğrenci olarak yazıyorum.
sen! hayatının politikleştiği tek anın öğrenci konseyi seçimleri olduğunun farkında olmayan sen! 500 arkadaşımız, bizimle birlikte öğrenci sıfatını taşıyan arkadaşlarımız, şu anda içerideler. çoğunun iddianameleri komik olarak tanımlanabilecek şekilde. bir kısmı için iddianame bile hazırlanmamış.
öğrencisin, bir haksızlık başına geldiğinde tek başına karşı koyamayacağının da farkındasın. bunun içindir ki, sevgilinden ayrıldığında derdini anlatmak için, bana, ahmet’e, buse’ye ihtiyaç duyarsın. bugün de benim sana ihtiyacım var.
kendim için değil. aslında bir nevi kendim için de. hatta senin için de.
9 aralık’ta hopa olayları sonrasındaki ilk yargılanma gerçekleşecek. ankara adliyesi’nde…
bak güzel kardeşim. bazı haksızlıklar vardır ki, tepki koymazsan unutulur gider. tersane işçilerini düşün mesela. ölmezlerse haber dahi olmazlar. bazı haksızlıklar ise tepki konulduğu sürece bir davaya dönüşür. madımak olayını, darbeyi, tekel direnişini, kürt sorununu hatırla.
işte ben bu yargılanan arkadaşların, tepki konulan bir davaya sahip olmalarını istiyorum. neredeyse hepsi thkp/c üyesi olmaktan yargılanıyorlar. delilleri bu yüzden deniz gezmiş’ten, mahir çayan’dan, ertuğrul kürkçü’den bulmaya çalışıyor devlet. çünkü öyle bir örgüt yok. asıl suçlarını birileri göz önüne sürüyor: muhalefet ediyorlar. düzene, sömürüye baş kaldırıyorlar. bunu 40 yaşında adammış gibi düşünen bir gençlik kolları üyesi gibi değil, bir genç gibi sokakta yapıyorlar.
karşı koy! karşı koy ki, senin bir inekten farkın olsun. sürüsünden bir ineği başka bir topluluğun çıkarı için mezbahaya götürùrlerken önüne konulan otunu yeme.
karşı koy kardeşim! karşı koy ki, bu içeri alınan kişilere karşı konulmadı diye iyice rahatlamasınlar. sonra beni ve diğer arkadaşlarımı rahat rahat götürmesinler.
en önemlisi! karşı koy ki, günün birinde sen dara düştüğùnde biz de senin için karşı koyabilelim. yoksa seni de savunacak kimse kalmayacak.
hem de o kadar kolay ki mesaj verebilmen. 9 aralıkta o adliyede, o duruşmayı sen de izle. orada bulun. aklına iki fotoğraf gelsin:
birinde kimse olmadan o dava görülüyor. herkes rahat.
birinde orası hınca hınç dolu. en azından o kişileri yaşama bağlarsın. boşuna muhalif olmadığını görür. hem sen orada olursan basın da gelir belki. birileri de az da olsa mesajını alır.
sen! hayatın boyunca facebooktan iletiler yazdın. neyine yaradı. bir kere de amacın insanlardan like beklemek olmasın. git o duruşmaya, bu sefer kendi kendini like et. bir işe yaramış ol!
9 aralık aslında senin için bir test. orada olmazsan, kendi içinde bulunduğun ortamdaki haksızlığa karşı gelmezsen, bitkisel hayatını yaşamaya devam etmeni saygıyla karşılayacağım.
lütfen orada ol. haksızlıklar, adaletsizlikler, korku imparatorluğu bir kere de senin karşında olsun. belki ne kadar fazla olduğumuzu görürler bu sefer onlar korkarlar
öğrenci kollektiflerinin orada olacağı duruşma.
Görünüşe göre tüm örgütlerin ve sağduyulu sanatçıların bulunacağı duruşmadır. Tüm öğrencilerin gelmesi beklenendir.
http://www.youtube.com/watch?v=R1_rpYTV50Y
--spoiler--
Nazi Almanyasını hatırlayalım; milyonlarca insan tutuklandı, işkence gördü, gaz odalarında can verdi; işte bu dönemde papaz Martin Niemollerin yaşadıkları ibret vericidir. Papaz anılarında yaşadıklarını şöyle anlatıyor: Naziler ilk geldiğinde önce Yahudileri temizlediler, ben sesimi çıkarmadım. Ne de olsa Yahudi değildim. Sonra sıra Komünistlere geldi. Onları temizlediler ben yine bana ne dedim nihayetinde Komünistte değildim. Sonra Sosyalistler gitti. Bana ne canım ben Sosyalist miydim ses çıkarayım? Derken Sosyal Demokratlara el attılar. Ben yine tepki göstermedim olana bitene zira Sosyal Demokratta değildim. Sıra bana geldiğinde ise ortada ses çıkaracak hiç kimse kalmamıştı. Ve papazda gaz odasına gönderildi.
--spoiler--
sıra sana geldiğinde senin içinde sesini çıkaracak birilerini istiyorsan sesini çıkar.
şartları müsait olup, hele de ankara'da olup da "muhalif"im diyen herkesin o gün adliyede, davanın tarafı olduğunu beyan etmesi elzemdir.

tarık akan da, merdan yanardağ da, metin coşkun da, levent üzümcü de öyle söylüyor bakın:
http://www.youtube.com/watch?v=R1_rpYTV50Y&feature=share
depremler oluyor beynimizde
içimizde duble yol korkusu var
her yanımızda susturulmuş insanlar
ruhumuza suikastlar
haksızın hep haklı çıktığı, haklının hakkını bile arayamadığı bu ülkede adalet kavramının değişmesi gerekiyor ve de bence bu hopa duruşmasından geçiyor. ben orada olacağım siz de orada olun.
Başïna bir şey geleceklerin, korktukları yerlerden çıkıp, yeter demek için aradığı uygun ortamdır. Hep birlikte yeter demek için orada buluşalım.
öğrencilerin hop hop hoplatılacağı dava.boşuna gitmeyin derim ben.
O gün Halkın haklarını yargılayacak AKP.
insan olma onurunu yargılayacak.

O gün sadece onlar değil, hepimiz yargılanacağız.

http://haklaryargilanamaz.blogspot.com/
"sizi de görmekten onur duyarız"

http://www.bianet.org/bia...de-gormekten-onur-duyariz
polis devletinin baskılarına karşı "hop" diyen hopa'lıların, iktidarın denetimi altına giren hukuk silahıyla bastırılmaya çalışıldığı şeklinde algılanan ve 12 eylül hukukunu bir kez daha çağrıştıran duruşmadır.
Yaşam hakkını, derelerini ve doğayı savunanlar; Metin Lokumcu için sokağa çıkanlar, halktan yana aydınlar-gazeteciler, parasız eğitim-sağlık isteyenler, haklarını savunanlar, demokratik haklarını kullananlar, hakları için örgütlenenler
YARGILANAMAZ!

9 Aralık'ta bizler de "AKP'nin adaletini" yargılayalım
Özgür ve eşit yurttaşlar olarak yaşadığımız demokratik bir ülke istiyorsak
Bu dava hepimizin; 9 Aralık'ta Ankara'da Hopa davasına katılalım!

Son olarak, vicdan sahibi olduğuna inanan herkesi yarın saat 09:00da adliye binasının önünde bekliyoruz
çok ilginçtir sözlük yazarlarının coğunun öğrenci yani bu olaya taraf olması gerekirken bi taraflarından bakıyorlar nedense olaya.yazık ki kendini bilinçli gören bu insancıklara.
duruşmaya katılmak üzere ankara'ya doğru hareket halinde bir cisim yaklaşıyor:
(bkz: özgürlük treni)
an itibariyle görülmekte olan duruşmadan komik bir detay:

kolektifler thkpc dev-yol dev-genc in yasal uzantısıdır.
evet bugun adliyeye girmek zordu. simdiye kadar gorulmus en kalabalık kitleydi. bu topluluk ve icerigini sorguladıgımda tereddütüm bdp destegi olup olmadığına iliskin merakım vardı. kesinlikle emin oldugum sey kurt destegi veyahut kurtculuk yapılmadıgına eminim. hersey legal olsun bu insanları illegal derseniz sadece sert bir muhalefete sebep olur. herkes bu devletin vatandasıdır ve esit olmalıdır. ogrencileri tutuklamak ya da onların ogrenim haklarına engel olmak dogru degil. bu insanlar turbanlıların üniversiteye gitmesine de destek vermistir. filistin halkı icin de mucadele etmeye calısmıstır. bence yargılamadan once anlamak gerekiyor dinlemek gerekiyor. emrah serbes de dikkat cekmistir. hukumette kendisine muhalefet edeni yok etmese iyi olur. memlekette gruplasmanın da alemi yok . akpli de olsa ogrenci odp li chp li de olsa herkes ogrenci. normalde mahkemelerde cocukların sicillleri bozulmasın diye hakimler ugrasırken.dogru ya da yanlıs yapmıs olabilirler bilemiyorum yargılamak ya da kanaat bildirmek bana düsmez . ama bunlar hala ogrenciler daha para kazanmaya baslayan insanlar degiller . o yuzden yargılamak ve hüküm vermek ne kadar dogru . hele de geleceklerinin yokolması ihtimali. ya da ben hic birsey bilmiyorum icerigini anlayamıyorum .
Bugün oradaydım 09:00dan 16:00 a kadar. Sonra sınava girmek için mecburi dönüş yaptım okula. Kalabalıktık, ateşliydik. içerideki konuşmalar o kadar önemliyken, döndüğümde hala sözlükte real madrid barcelona kadar dikkat çekmediğini görünce şşırdım, utandım.

Dünyanın en çok okunan kitabı olan manifesto bir gün sizin evinize yapılan baskında bulunulursa, siz de anlarsınız belki.

Ya da belki aynı polis, bir gün size, kızkardeşinize, annenize tacizde bulunursa o zaman keşke biraz ilgi duysaydım dersiniz.

Haklı bir eylemde, üstünüze acımasızca gelen imamın ordusunun karşısında ben ne yaptım diye düşünedebilirsiniz.

Belki de çocuğunuzun ufku açılır da parasız eğitim isterse ve içeri alınırsa, siz de lanet edersiniz.

Hatta belki bir gün, sadece muhalifsiniz diye işkencelere maruz kalırsınız.

işte o gün var ya o gün. O gün biz yanında olamayacağız. Sen bize gelmedin diye değil. Biz sana gelemiyoruz diye. Hepimiz F tipinde, dünyanın en büyük hapishanesi konforunda yaşayacağız çünkü.

Taraf olmazsan kurtulmazsın, aksine onları haklı çıkarırsın. Peki zorbaların yanında olmak ne zamandan beri şeref oldu bu ülkede ki, biz terorist ilan edildik.
22 tahliyenin gerçekleştiği duruşma.
peki şimdi o öğrencilerin hayatlarından çalınan 6 ay ne olacak diye düşündüren duruşma.
Tahliyeee diye bağırıyorum dakikalardır. Ağlıyorum, duygulanıyorum sayın sözlük. Hayırlı olsundur. Smile was here and here and here and....
hoppa hoppa .. adliyeyi hergun acar hergun kapatırız . bugun inanılmaz bir kalabalık vardı. anlatmadan duramayacagım. ust gecitte kuyruk vardı. herkes ogrencilerin serbest bırakılmasını arzu ediyor. yaslı genc coluk cocuk . oldurulen bir emekli ogretmen ve nedeni bilinmez tutuklamalar . ne kadar haberimiz vardı olaylardan . birsuru insan bosuna tutuklanmamıslardır.diyor ama inanmıyorum bunun altında ne kurtculuk var ne de vatan memleket aleyhine bir calısma onları tanıyanlarla konusuyorum. avukatı bizim okuldan bir meslektas . simdi onunla cok gurur duyuyorum . twitterdan an an gelismeler. katibin lenini yazamaması. sunu nasıl bilirdiniz iyi bilirdim demesi. yayınevlerinde satılan birkac kitaba sahip olmaları dert oldu onları iceriye tıktı . yaaawww icerigini bilmesem de insanların mucadelesinin bosa cıkmadı. heyet de saatlerde ifadeleri aldı . ve TAHLiYE. TAHLiYE ... ey uludag sozlukculer yazarlar . bırakın sevgili yok eski sevgili yok bekaret kavgalarını . insanların ozgurlugune kavusması nedir bilir misiniz . ? hic ozgurlugunuz elinizden alındı mi ? umarım hersey guzel olsun . herkes bu ulke icin guzel seyler yapmak icin ugrasıyor . akpde dusmanlık beslemesin gayri . muhalefette guzeldir. diyalektik nasıl olusur. yeni dusunceler nasıl olusur. dusunce ve karsıt dusuncelerin birlikteligiyle . yasasın dostluk kardeslik yasasın guzel gunler . bian dusundum cocugum oldugunda kitap okumamı demeliyim hicbir seyle ilgilenme sosyallesmelimisin demeliyim .dusunme mi demeliyim. belki cocugum oldugunda bana muhalef oldugunda onu yok etmek mi isticem . offf bugun o kalabalık beni etkiledi . hic kotu bir gelisme olmadi. destek veren bircok sanatci . sozler yazılar . sanatcılarımızın da ellerine saglık . onlarla haberdar olduk. bu ezginin gunlugu parcasını da armagan etmek duser . darısı iceride yatan tum herkese gelsin . ozgurluk gibisi var mi ? kafalar da tutsaklıktan kurtulursa daha da guzel gunler bizleri beklio . birakın bugun sacma sapan kisisel dertlerinizden kurtulun . ogrenciler mahkeme karsısına cıktılar kim isterki cocugunun hakim karsısına cıkmasini ..
26 entry ile sözlükteki yerini hakkıyla almış davadır! o çok sevdiğiniz feriha kıçınızda patlasın e mi.
ankaraya bugun kar yagdı kalabalık oyle sakin ve usulca ve hizaya girmis vaziyette ogrenciler ve birsuru insanın gelecek guzel haberleri bekleme telası . yahu bugunku sozluk baslıklarına bakıyorum da . saka mı bu diyesim geliyor. huhu bugunku gorduklerimle burada gorduklerim bir mi ? kalkın gencler simdi halay cekecegiz.